Co je to fork – část první

4.5
(2)

Fork sem, fork tam. Alespoň jednou za týden na kryptomagazínu píšeme o „krypto–vidličkách“ (fork = vidlička). Za posledních šest měsíců naší existence jsme je zmínili v minimálně stovce článků. Jak je ale vnímat? A co to vlastně ten fork je?

Autorem tohoto článku je Samuel Slavkovský.

Při forku v podstatě z ničeho nic získáte nové mince. Vaše Bitcoiny se rozdvojí. Namísto jedné mince máte dvě a obě mají nějakou hodnotu. Hodnotu, kterou určí… Kdo jí vlastně určí na úplném začátku? A jak je vlastně možné z ničeho nic vytvořit nové peníze?

V tomto článku vysvětlím, co znamená fork z technologického hlediska. V příštím díle vysvětlím forky z psychologického a filozofického hlediska.

„It’s not a bug, it’s a feature!“

Začneme pěkně od začátku

Než budete pokračovat ve čtení, chci vás požádat, abyste si v hlavě odpověděli na tuto otázku: Co je to blockchain? Jesliže na ní neumíte jednoduše a srozumitelně odpovědět, možná bude vhodné přečíst si pár článků. Konkrétně tento nebo tento. Jinak vám zbytek textu nemusí dávat smysl.

Fork z technologického hlediska

Pokud si odmyslíme burzy, směnárny, peněženky a všechen ten software okolo, každá kryptoměna je v podstatě jen veřejně dostupná historie transakcí uložená na tisícovkách počítačů po celém světě. Tato historie transakcí se nazývá blockchain.

Blockchain spravují těžaři (mineři), kteří hledají kryptografický hash (hash je funkce, která nějakým definovaným způsobem změní vstupní číslo) s nějakým (obrovským) počtem nul. Hledání tohoto hashe je dost náročné, ale dá se velmi lehko ověřit jeho správnost (zahashování a následné spočítání nul). Miner, který daný hash najde, dostane odměnu (ve formě dané kryptoměny) a vytvoří další blok, který připojí na konec blockchainu.

Důležitý je konsenzus

Blok se staví na základě dopředu definovaných pravidel. Například v případe Bitcoinu nesmí být větší než 1MB (to platilo, dokud se nepřešlo na SegWit), v bloku můžou být jen správné transakce,…

Tento blok je následně spolu s kryptografickým hashem rozeslaný ostatním těžařům. Každý miner následně nový blok zkontroluje a pokud je všechno OK, zapíše ho do svojí lokální kopie blokchainu.

Co se ale stane, když někdo vytvoří blok, který nemá správný formát (např. jeho velikost je 2MB)? Mineři tento blok jednoduše odmítnou a budou pokračovat v hledání kryptografického hashe.

A na světě je fork!

Fork je v podstatě verze blockchainu, která z nějakého důvodu nedodržuje pravidla. Obsahuje příliš velké bloky, neplatné transakce, nedefinované smart kontrakty,…

I SegWit byl fork. Při přechodu na SegWit protokol se změnila pravidla pro vytváření nových bloků. Na těchto pravidlech se ale nejdřív všichni mineři shodli, nové bloky přijali a nevznikly tak dvě rozdílné verze Bitcoin blockchainu.

I Bitcoin Cash byl fork. Při přechodu na Bitcoin Cash protokol se změnila pravidla pro vytváření nových bloků. Na těchto pravidlech se ale neshodli všichni mineři. Část sítě nové bloky nepřijala a vznikly tak dvě rozdílné verze Bitcoin blockchainu.

Co se stalo s Bitcoiny?

Vznikly dvě nekompatibilní platební sítě. Obě ale mají do určitého bodu identickou historii transakcí. A právě v této historii transakcí je napsáno, že vy máte (například) čtyři Bitcoiny (velmi zjednodušuji, ale takhle to v podstatě funguje). V obou platebních sítích tedy máte čtyři rozdílné mince.

Hodnota těchto mincí závisí na lidech. Za kolik jsou ochotni tyto mince koupit? A prodat? Každá burza si může vybrat, kterou verzi blockchainu (jinak řečeno kterou kryptoměnu/ který Bitcoin) bude považovat za Bitcoin, případně může podporovat obě (ten druhý ale nejdřív musí dát do nabídky, ideálně pod jiným názvem, aby si ho lidé nepletli).

Důležité

Takhle fungují forky z technologického hlediska. Existuje mnoho způsobů, jak úspěšně forknout kryptoměnu. Více se o nich dozvíte zde.

Příště napíšu, jak forky vnímám já osobně z filozofického hlediska. Mnoho lidí nadává, další se radují, protože v nich vidí peníze zadarmo. Další si myslí, že forky zničí Bitcoin. Já to vnímám úplně jinak.

Druhou část tohoto “forkového” miniseriálu najdete již brzy na našem webu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
DonVito007

Mate nekdo zkusenosti s forkem Litecoinu? Mam nejak na coinmate…jak a kde se pripise stejny pocet minci te jeho odnoze?

Fork vs Airdrop

Myslim si, že tato definice fungování forků je nesmysl… Fork je jednoduše to, že doslova zkopírujete zdrojový kód bitcoinu a pouze v tomto kódu upravíte pár pravidel… Pak to nahodíte na servery a nová kryptoměna je na světě… Pak už jen stačí sehnat prachy aby jste tuto novou kryptoměnu zalistovali na nějaké burze a je hotovo nic víc na tom neni…

Ale uplně jiný kafe je, když někdo naprogramuje úplně nový kód, který nemá s bitcoinem vůbec nic společného. To je potom taková kryptoměna velice unikátní a cenná… A hlavně v tomto případě se tomu neříká fork, protože se nic nekopíruje od bitcoinu ale vytváří se něco nového a většinou lepšího…

Obecně beru všechny forky jako největší krypto-odpad, protože je velice jednoduche něco okopírovat a proto taky vznikají stovky kopií bitcoinů (forky) a opravdu kvalitních kryproměn s novým kódem minimum! Tipuju tak 0,5% a zbytek odpadní forky bez budoucnosti…

spot_img