Co je to fork? – část druhá

0
(0)

Veřejné kryptoměny mají jednu zajímavou vlastnost. Dají se “forkovat”. Co znamená fork z technického hlediska jsme rozebrali v první části tohoto miniseriálu.

Autorem tohoto článku je Samuel Slavkovský.

Fork ve své podstatě představuje historii transakcí (blockchain), se kterou část minerů nesouhlasí. Vzniknou tak dvě nekompatibilní platební sítě a pokud jste v minulosti v jedné z nich měli přístup k nějakým mincím, tak po forku máte přístup k daným mincím v obou platebních sítích.

Dva typy forků

Většina lidí bere fork jako rozdělení kryptoměny. Podle mě to není úplně správná interpretace. Teda alespoň většinou ne. Já osobně z filozofického hlediska vnímám dva typy forků, které mají velmi rozdílný dopad na forkovanou kryptoměnu.

Fork jako rozdělení kryptoměny

Tento typ je méně častý. Bohužel ale většina lidí takto vnímá všechny forky. Rozdělení kryptoměny ve své podstatě znamená rozdělení platební sítě, která zabezpečuje její funkcionalitu. Vzniká tehdy, když se komunita těžařů nedokáže dohodnout na dalším vývoji dané měny.

Například Ethereum fork, který následoval po DAO hacku. Nazýváme ho DAO fork. O této události se víc dočtete v tomto článku.

DAO fork si dal za cíl vrátit ukradené Ethery (stovky tisíc ETH) zpět jejich právoplatným vlastníkům. V podstatě šlo o zpětnou změnu Ethereum blockchainu. Komunita těžařů se tehdy rozdělila na dva tábory. Většina DAO fork podpořila a přešla na novou verzi blockchainu, ve které se žádný hack nestal (v podstatě byly vymazané některé transakce). Tento postup je však proti základním zásadám blockchainu. Hodně minerů tedy pokračovalo v těžbě na starém chainu.

Ve výsledku se síť rozdělila na dva tábory a vznikly tak dvě kryptoměny – Ethereum a Ethereum Classic.

Podobné rozdělení sítě nedávno hrozilo i Bitcoinu. Kontroverzní SegWit2X byl však nakonec odvolán. Více najdete zde.

Fork jako vznik nové kryptoměny

Většinu forků není možné považovat za rozdělení sítě. Kryptoměny jako Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond, Super Bitcoin anebo BTC2X nevznikly kvůli neshodám v komunitě minerů. Šlo o projekt úzké skupiny lidí, kteří si chtěli vytvořit novou digitální měnu.

Při vytváření nové kryptoměny ale čelíte třem hlavním problémům. Fork víceméně řeší všechny tři.

1. Problém s distribucí

Aby vaše nová digitální měna za něco stála, musí ji vlastnit mnoho lidí. Velmi mnoho lidí. Její hodnotu totiž určuje nabídka a poptávka a pokud všechny mince vlastníte vy, velká poptávka po nich asi nebude.

Tento problém se nejčastěji řeší dvěma způsoby:

Prvním je ICO – Initial Coin Offering, v rámci kterého prodáváte vaše mince brzkým investorům a následně přesvědčíte nějakou burzu, aby vaší kryptoměnu zalistovala a umožnila tak její směnu za Bitcoin/Ethereum/dolar. To má ale jeden velký problém. Jak přesvědčíte lidi, aby si vaší měnu koupili?

Druhým je fork. Pokud forknete Bitcoin nebo jinou populární digitální měnu s veřejným blockchainem, vaše mince budou vlastnit miliony lidí.

2. Problém s marketingem

V současnosti vznikají desítky kryptoměn denně. Jak se od nich odlišit? Musíte mít hodně peněz na reklamu, silný vývojářský tým, velkolepé plány do budoucna,…

Anebo forknete Bitcoin a je po problému. Forky jsou nyní v módě. Každý přece chce peníze zdarma. Pojmenujte vaší novou forknutou kryptoměnu Bitcoin ____ (vložte náhodné slovo) a máte hotovo. Bitcoin si za devět let fungování vybudoval silné renomé. Byla by hloupost nepřiživit se na jeho úspěchu.

3. Problém s volume

Nové kryptoměny mají po příchodu na burzu často problém s nízkým volume. V podstatě s nimi nikdo neobchoduje. Pokud ale vaší měnu vlastní miliony lidí po celém světě, je dost možné, že jí budou chtít prodat. Někdo možná začne spekulovat na růst a nakoupí, začne sa to nabalovat…

Tak vidíte. Fork řeší všechny vaše problémy. Proč se namáhat s vytvářením inovativního projektu, když je tu možnost přiživit se na úspěchu někoho jiného?

Fork je nástrojem pro vývojáře

Názor, že Bitcoin je jen jeden, je podle mě scestný. A očividně to není pravda. Máme tu Bitcoin Cash, Bitcoin Gold,… Žádná kryptoměna není “jen jedna”. To je daň, kterou platíme za decentralizaci.

It’s not a bug, it’s a feature!

A měli bychom se podle toho začít chovat. Forky představují úžasnou možnost vyvíjet Bitcoin a jiné kryptoměny několika směry najednou! Vezměme si například tříletý konflikt BigBlockerů s Bitcoin Core.

Víc si o něm můžete přečíst v tomto článku.

Všechno nakonec skončilo stvořením Bitcoinu Cash. Obě strany jsou spokojené a mohou pracovat na Bitcoinu svých snů. Proč by se měly dělat kompromisy? Jak by vypadal kryptotrh, kdyby Bitcoin Cash vznikl již před dvěma lety?

Já říkám, ať si každý forkuje, jak se mu zachce. Nekvalitní projekty i tak dříve či později zaniknou a ty kvalitní nabídnou zajímavé alternativy. Nejste spokojeni s vysokými poplatky za převody? Použijte Bitcoin Cash! Nechcete těžit pomocí ASIC minerov? Použijte Bitcoin Gold! Chcete vyhodit svoje peníze oknem? Použijte Bitcoin2X! ?

Neporovnávejte kryptoměny s fiat penězi

Kryptoměny s fiat penězi (dolar, euro, koruna,…) nemají mnoho společného. Fungují úplně jinak a jejich filosofie se liší. Každý správný obchodník s kryptoměnami to chápe a umí toho využít ve svůj prospěch. Kryptoměny si ještě stále hledají svou identitu a využití a forky jsou podle mě jedním z nejlepších nástrojů, kterým v současnosti disponují.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Tom

Dobrý den,
a jakým způsobem získá forknutá měna (co udělá pouze snapshot nějaké známe měny) svou počáteční hodnotu? Musí tam přece být nějaká počáteční vklad, ne?
Děkuji za vysvětlení a skvělý článek 🙂

spot_img