Dash (DASH)

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Dash (původně pojmenovaný jako XCoin a Darkcoin) je open source peer-to-peer kryptoměna, která se vyznačuje okamžitými převody a zároveň zajišťuje, aby zůstaly soukromé. Decentralizované řízení a financování společnosti má na starosti organizace DAO.

Vznik

Začátky této kryptoměny sahají do roku 2014, kdy byl na trh uveden jeho předchůdce – kryptoměna XCoin (18. leden 2014). Už pár dní nato, 28. ledna téhož roku, byl název pozměněn na Darkcoin. Až 25. března 2015 se poprvé objevil název Dash, jenž je zkratkou slov „Digital Cash“ (digitální peníze). Jeho tvůrce Evan Duffield se od počátku historie této měny nepasoval pouze s jejím pojmenováním, ale i s vážným problémem, který způsobil kontroverzní těžbu hned na začátku existence této měny.

Celkový počet Dash, který bude v oběhu, je stanoven na 18 milionů. Momentálně je vytěžena necelá polovička, 7.8 milionu.

Hlavní atributy Dash

Je decentralizovaný. Uživatelé této kryptoměny si jí mohou navzájem posílat bez jakéhokoliv prostředníka.

Je soukromý. Cílem tvůrců Dash bylo, na rozdíl od jiných kryptoměn, zajistit absolutní soukromí a bezpečnost při provádění transakcí s touto měnou.

Je rychlý. V současné době si mnozí uživatelé Bitcoinu stěžují na dlouhé transakční časy při převodech. Dash byl postaven tak, aby umožnil vskutku rychlé převody.

,Masternode‘

Na rozdíl od Bitcoinu, kde gro úloh v síti vykonávají mineři, Dash pro své operace využívá dvouvrstvou síť. Zatímco určité síťové funkce, jako je například vytváření nových bloků, jsou v kompetenci minerů, druhá úroveň sítě sestává z „masternodu“, jenž umožňuje funkce PrivateSend a InstantSend. Masternody vyžadují vlastnění tisíce minci Dash, což slouží jako zajištění proti sybil útokům. (Sybil attack je typ útoku, kdy je zasažený systém narušen vytvářením falešných identit v rámci peer-to-peer sítě).

Vzhledem k tomu, že masternody jsou pro fungování sítě velmi důležité, odměna z vytěžení bloku se tedy rozdělí mezi minery a masternody stejným dílem, a to po 45 %. Zbývajících 10% jde na financování systému. V současnosti se výnos pohybuje někde na úrovni 11% za držení 1000 Dash. Tato odměna bude v následujících letech klesat, ale vzhledem k stoupající hodnotě kryptoměn, by měl být výnos stále dostatečně motivující.

PrivateSend

PrivateSend poskytuje finanční soukromí uživatelům tím, že nezveřejňuje původ jejích finančních prostředků. Ve své současné implementací tohoto soukromí dosahuje tím, že kombinuje identické vstupy od více uživatelů do jedné transakce s více výstupy. Transakce pak z důvodu stejných vstupů obvykle nelze přímo vysledovat, čímž se zajistí anonymita toku finančních prostředků.

Služba PrivateSend začíná tím, že se vstupy rozdělí do standardních denominací: 0,01 Dash, 0,1 DASH, 1 DASH a 10 DASH. Tyto denominace pak zpracovávají masternody, které odpovídají nominálním hodnotám pro transakce jiných uživatelů používající PrivateSend. Po tom, co masternode spojí požadavky v síti, začne „míšení“, čímž se dosáhne anonymity pro všechny transakce spuštěné přes PrivateSend. Celý proces probíhá na pozadí, takže z vaší strany není nutný žádný zásah.

InstantSend

Podle představitelů Dash tato technologie umožní konkurovat transakčním systémům jako jsou kreditní karty, přičemž se nebudou opírat o žádnou centralizovanou autoritu. Rozsáhlé přijetí měny Dash a InstantSend může znamenat převrat v oblasti zkrácení času potřebného pro potvrzování transakcí.

Video z oficiální stránky Dash si můžete prohlédnout zde.

Debetní karty

Dash v rámci zpřístupnění kryptoměny a co nejširšího zavedení do běžné praxe nabízí možnost si předplatit několik debetních karet. Ty pak fungují na principu, kdy si za měnu Dash předplatíte „kredit“, a následně můžete kartou vybírat hotovost z bankomatu nebo platit všude tam, kde mají platební terminál. Seznam podporovaných karet v současnosti zahrnuje společnosti Shakepay, WIREX, SpectoCoin, Bitwala, Uquid, TenX (zatím jen beta support)

Shrnutí:
Název: Dash
Kód měny: DASH
Vznik: 2015
Supply: cca 18 milionů
Generování bloků: každé 2.5 minuty
Oficiální peněženka: Dash Core Wallet
Možnost uložení v hardware peněžence: ano, Ledger Nano S, Trezor, KeepKey

Kde nakoupit DASH :
Seznam burz a směnáren, na kterých je DASH zalistován, je skutečně široký. Gro z nich naleznete níže:

HitBTC, YoBit, Bitfinex, Bithumb, Poloniex, Binance, Livecoin, AEX, Huobi, Bit-Z, Bittrex, OKEx, Exmo, Kraken, xBTCe, WEX, Upbit, Kucoin, Liqui, Exrates, CEX.IO, Cryptopia, Gate.io, CoinEx, Coinsquare, Koineks, BitBay, BX Thailand, LiteBit.eu, Bitcoin Indonesia, CryptoBridge, Tidex, SouthXchange, CoinExchange, Abucoins, Altcoin Trader, LocalTrade, Qryptos, C-CEX, Bitsane, Bittylicious, Mercatox, OpenLedger DEX, Bleutrade

Kontakty:
Oficiální web: https://www.dash.org/
Facebook: https://www.facebook.com/DashPay/?ref=br_rs
Twitter: https://twitter.com/dashpay
Reddit: https://www.reddit.com/r/dashpay/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCAzD2v9Yx4a4iS2_-unODkA
Forum: https://www.dash.org/forum/

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

spot_img