Ethereum zvažuje hard fork jako ochranu před ASIC minery

0
(0)

Piper Merriam, developer Ethereum blockchainu, zveřejnil 30. března na Github-u návrh s označením Ethereum Improvement Proposal (EIP) 958, ve kterém prezentuje ideu možného hard forku Etherea, jako ochranu před ASIC minery.

Jen pár dní předtím 28. března, Vlad Zamfir, developer z Ethereum Foundation, položil svým followerům na Twitteru otázku se stejným návrhem. Nadpoloviční většina hlasujících (57% z celkového počtu 4907 respondentů) se vyjádřila ve prospěch hard forku.

Oba výše uvedené případy se objevují krátce poté, co čínský výrobce ASIC minerů Bitmain oznámil, že je připravený uvést do provozu první zařízení na těžbu kryptoměn, fungující na hash algoritmu Etash (jde o Proof-of-Work algoritmus, který krom dalších digitálních měn využívá i Ethereum).

Vitalik Buterin zatím zůstává v klidu

Whitepaper této druhé nejpopulárnější kryptoměny přitom říká, že Ethereum má dvojitou ochranu vůči centralizované těžbě. Algoritmus totiž vyžaduje, aby mineři “vrátili hashrate” pro data, která byla náhodně vybrána z transakcí v předcházejícím bloku. Druhým opatřením je podle Vitalika Buterina i samotný lidský faktor, kde pokud mineři zjistí, že určitý typ výpočetní síly se stává dominantním, mohou do blockchainu zařadit velký počet kontraktů, které budou speciálně nastavené tak, že utlumí a zpomalí těžbu pomocí ASIC zařízení.

Tip redakce: Přečtěte si náš článek – Bitmain chystá Ethereum ASIC miner

Brání se i Monero

Teprve nedávno společnost Bitmain oznámila, že v květnu tohoto roku začne dodávat první zařízení s označením Antminer X3 určené na těžbu Monera. Stejně jako v případě Etherea, ani tady se tato zpráva nesetkala s příliš velkým nadšením. Vývojáři Monera okamžitě zareagovali a prohlásili, že Antminer X3 nebude schopný jejich kryptoměnu těžit. Zároveň sdělili, že v případě nouze je možné algoritmus CryptoNight, na jehož bázi tato digitální měna funguje, pozměnit.

Závěr

Vypadá to tak, že na jedné straně tu máme celkem slušně sebevědomou čínskou společnost, která vyrábí zařízení primárně určené pouze k těžbě. Na straně druhé tu jsou kryptoměny a jejich vývojářské týmy, které se snaží (a věřím, že i nadále budou) udržet jakýsi pomyslný balanc na poli těžby. Kdo z tohoto souboje vyjde jako vítěz, ukáže až čas. Každopádně Bitmain má už teď slušně vyděláno, když jen za rok 2017 dosáhl zisku 3 až 4 miliardy dolarů.

Nakonec ještě přidáváme náš rozhovor s Vladem Zamfirem:

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Dalibor Valko

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img