Skandál Avastu o prodeji uživatelských dat Google a dalším nahrává prohlížeči Brave

0
(0)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Nedávné vyšetřování společností PCMag odhalilo, že antivirový program Avast prodával a stále prodává veškeré uživatelské údaje o o prohlížení webových stránek. Mezi klienty společnosti Avast patří i takové firmy, jako Google, Microsoft nebo třeba Pepsi.

Prohlížeč Brave s můžete stáhnout přes náš odkaz ZDE.

Tajný trh pro vaše data

Zpráva tak ukazuje, že antivirový program Avast, používaný stovkami milionů lidí po celém světě, prodává vysoce citlivé údaje o prohlížení webu mnoha globálním společnostem. Vyšetřování provedly společnosti Motherboard a PCMag.

Avast je dceřinou společností AVG, která dle jejich oficiálních stránek má více než 435 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Mezi současné odběratele dat patří Google, Microsoft, Pepsi, McKinsey a mnoho dalších. Ve zprávě se uvádí:

„Data zahrnují vyhledávání Google, lokality a gps souřadnic na Google Maps, lidi navštěvující LinkedIn, konkrétní videa z YouTube a návštěvnost porno stránek.“

Po odhalení se na sociálních sítích strhla vlna kritiky k poskytovateli antivirového softwaru.

Minulost zásahu do soukromí

Tento tichý zásah do našeho online soukromí není ničím novým. Již před čtyřmi lety svět zasáhla činnost společnosti Cambridge Analytica, která spočívala v získání informací a ovlivňování voleb z webů včetně Facebooku.

Existuje však nový druh webového prohlížeče, který nešpehuje vaší aktivitu na internetu. Blockchain a decentralizace tak mají potenciál změnit způsob, jakým kontrolujeme naše citlivá data. Nejvhodnější kandidát je prohlížeč Brave.

Kromě Tor prohlížeče, který anonymizuje vaše jednání na internetu, zabudovaného v Brave se také snaží narušit otravnou metodu reklamy na webových stránkách. Brave zajišťuje blokaci měřičů reklam pro sběr dat. V říjnu minulého roku dokonce Brave navrhl systém VPN.

Kromě toho Brave umožňuje vydělávat Brave tokeny (BAT) za užívání prohlížeče. Hlavním prodejním bodem je snaha chránit vaše osobní údaje ve světě online.

Závěr

Prohlížeč Brave je dobrým výchozím bodem, pokud jste přemýšleli o zachování kontroly nad svými vlastními daty. Boj za ochranu osobních údajů by měl být pro uživatele internetu primární cíl. Decentralizace a technologie spojené s kryptoměnami můžou být řešením.

Používáte Avast? A co Brave prohlížeč? Napište nám vaši zkušenost do komentářů pod článkem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
David

Brave je super o mnohem rychlejší než google.a zkuste v brave zapnout YouTube 🙂 konečně bez reklam !!

erpe

Na Youtube stačil i obyčejnej uBlock Origin…v tom není žádná věda 😉

F.

Používám brave asi půl roku a super, avast naštěstí nemám

spot_img