Tomáš Holub z ČNB: CBDC umožňuje rozdávání peněz

3.7
(3)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Dne 21. 7. 2020 poskytl redaktorce Martině Sobkové rozhovor Tomáš Holub, člen bankovní rady ČNB a přední český ekonom. Kromě likvidity se vyjádřil k deflaci, inflaci a CBDC. 

Kdy by nastala hyperinflace nebo deflace

Tomáš Holub si nemyslí, že by bylo reálné, aby v České Republice nastala hyperinflace. Hyperinflace vzniká ve chvíli, kdy lidé ztratí důvěru v centrální banku a měnu. Také říká, že “kdybychom se dostali do situace, kdy překonáme covidovou krizi, centrální banka začne vracet politiku k normálu”. Než u nás tato krize začala, byli jsme již v inflaci a to nám momentálně pomáhá. Nicméně, do hyperinflace je to stále daleko. Naopak deflace je podle Holuba reálnější scénář, ale zatím nám nehrozí.

Koncept CBDC – pomohlo by v řešení krize?

Podle Tomáše Holuba je CBDC atraktivní koncept, “který by nám umožnil dělat něco, co dělat neumíme” a vytvořit tzv. “helicopter money” (shazování peněz z vrtulníku = rozdávání peněz, pozn. red.). Zabrouzdal ovšem i do legislativy, která nám tento koncept neumožňuje a připomněl, jak těžké bylo jen prosadit změnu v zákoně, aby centrální banka měla možnost dělat operace na finančních trzích bez ohledu na protistranu.

Zároveň Tomáš Holub varuje, že každá digitální měna má jiný koncept a vždy platí, teď více než jindy, že “ďábel je skrytý v detailu”. Například narazil na to, zda by bylo možné zajistit standardy AML anonymně, pokud digitální měna bude anonymní. Také dodal, že zatím neviděl žádný koncept, který by všechny tyto aspekty popisovat do detailu.

Na otázku, zda ČNB bude v tomto směru průkopníkem, Tomáš Holub odpověděl, že zcela jistě nebude. V České Republice je stále vysoký poměr oběživa a představa, že by zmizelo, není reálná. Nicméně, dle jeho slov, ČNB tyto debaty sleduje a pokud jiná centrální banka CBDC přijme, ČNB bude sledovat nastavení parametrů a její chování. Zároveň nevyloučil, že v budoucnu by se Česká republika k CBDC nepřiklonila.

Závěr

Přední český ekonom a člen bankovní rady ČNB, Tomáš Holub, nevyloučil, že by Česká republika nikdy neadoptovala digitální měnu centrální banky. Co si o CBDC myslíte vy a v jakém horizontu by ji mohla naše země zavést? Dejte nám vědět do komentářů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
David
Hodnocení článku :
     

“CBDC budou ve světě bankovnictví představovat výrazný pokrok a bezpochyby povedou i k rychlejší adopci kryptoměn. Každá instituce si je navíc vědoma, že prvenství v této oblasti zemi zajistí značnou strategickou výhodu.” Až ČNB přijde na to, že má přijmout nějaké kryptoměny, tak už budou všude létat auta a lidé budou běžně létat na dovolenou na Mars …stačí sledovat jak se ČNB od revoluce zbavuje zlatých rezerv!

spot_img