Občan USA použil na zakoupení kryptoměn záchranné půjčky z amerického programu Covid. Nyní je ve vazbě.
Investoval záchranné půjčky
Houstonský muž byl vzat do vazby za údajný podvod. Důvodem je jeho přístup k úvěrům PPP („Paycheck Protection Program loans“). Tyto záchranné půjčky měl zneužít na nákup kryptoměn. Částka přitom dosahuje výše 1,1 milionu dolarů. Dle oznámení, které v úterý učinilo ministerstvo spravedlnosti Spojených států, čelí Joshua Thomas Argires (29) trestnímu oznámení, které bylo v pondělí otevřeno.
Pro ty, kteří nejsou obeznámeni – PPP je půjčka určená k přímému podnětu pro malé společnosti, které se snaží udržet své zaměstnance na výplatní listině. Tento program byl vytvořen speciálně s cílem pomoci podnikům přežít kronavirovou krizi. Jedná se o program v celkové hodnotě 669 miliard USD. Cílem je pomoci společnostem, samostatně výdělečně činným osobám, určitým neziskovým organizacím a dalším subjektům, které musí platit své pracovníky během koronavirových opatření.
Podvod
Nikdy si neberte půjčku na nákup kryptoměn, říká známá poučka. V případě vládních peněz to může platit dvojnásob, zejména pokud za to můžete jít před soud. Jak uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti, Argires podal falešné nároky finančním institucím a zapojil se do bankovních podvodů a provedl nezákonné finanční transakce. Obyvatel Houstonu požádal o dvě půjčky PPP jménem dvou různých společností – entity s názvem Texas Barbecue a další s názvem Houston Landscaping.
Záchranné půjčky Covid získal poté, co banku přesvědčil, že tyto dva podniky měly mnoho pracovníků a stovky tisíc amerických dolarů na mzdové náklady. Následně je však použil na nákup kryptoměn. Dle trestního oznámení nemá ani jeden z těchto dvou podniků deklarovaný počet zaměstnanců ani náklady na mzdy. Podezřelý se tedy údajně dopustil podvodného jednání, když získal finanční prostředky z Covid půjček, ale nevyužil je k placení pracovníků.
Závěr
Při správném použití záchranných půjček může být odpuštěna jistina i úroky. To mohlo inspirovat obyvatele Houstonu, který si údajně pořídil kryptoměny z peněz na záchranu ekonomiky během koronavirových opatření. Nebylo zveřejněno, jaké konkrétní krypto si vybral, jak velkou část půjček utratil a zda je schopen peníze vrátit.
Přečtěte si ten odstavec od „Pro ty,…“, máte tam chybu ve slově