Blíží se konec TikToku v USA? Donald Trump se nechal slyšet, že jej ještě dnes zakáže!

5
(2)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Americký prezident Donald Trump oznámil, že ještě dnes hodlá podepsat příkaz, kterým bude zakázána aplikace TikTok v USA. Jeho reakce přišla krátce poté, co společnost Microsoft uvedla, že zvažuje převzetí operací aplikace pro sdílení videa TikTok v USA. S touto skutečností přišla agentura Reuters s odvoláním na dobře informované zdroje.

Zákaz v USA

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil, že zakáže čínské sociální síti TikTok působit ve Spojených státech. Dále uvedl, že tato populární platforma pro sdílení videa by mohla být zakázána již dnes exekutivním příkazem nebo použitím nouzových ekonomických pravomocí. Tuto skutečnost oznámil Donald Trump novinářům během letu letadlem Air Force One z Floridy s odkazem, že tato aplikace představuje pro USA bezpečnostní rizika.

Donald Trump uvedl:

„Pokud jde o TikTok, zakážeme ho ve Spojených státech. No, já mám tu pravomoc. Mohu to udělat s výkonným příkazem.”

Hra peněz?

Aplikace TikTok je ve vlastnictví čínské společnosti ByteDance, která v roce 2017 zakoupila firmu Musical.ly, kterou spojila právě s TikTokem. Ta se díky tomu stala vůbec první čínskou aplikací, které se podařilo prosadit ve Spojených státech. Službu zde využívá odhadem asi 80 milionů uživatelů. Vzhledem k tomu, že společnost není veřejně obchodována, odhad externích analytiků nelze ověřit.

V souvislosti se společností TikTok se objevily zprávy, že Trump má v plánu nařídit mateřské společnosti ByteDance, aby se vzdala vlastnictví platformy v USA. Zdroje, které jsou obeznámeny s touto záležitostí, sdělily agentuře Reuters, že Bílý dům, ByteDance a potenciální kupci TikToku, včetně Microsoftu, nedokázali uzavřít dohodu.

Další ze zdrojů zase uvedl, že společnost ByteDance očekává za prodej TikToku částku kolem 50 miliard dolarů, což může být rovněž překážkou v uskutečnění obchodu. Jednání údajně komplikuje i to, že společnost ByteDance naléhá na udržení menšinového podílu ve společnosti.

Donald Trump k této věci sdělil:

„Žádná dohoda, o které jste slyšeli, že budou prodávat a kupovat…Microsoft a další. Nejsme země fúzí a akvizic.”

Prezident tím dal také jasně najevo, že nepodporuje americkou společnost Microsoft při převzetí operací aplikace v USA.

Bezpečnostní riziko?

TikTok, který má po celém světě asi 800 milionů uživatelů, vyvolává nejen mezi americkými úředníky obavy z potenciálního ohrožení bezpečnosti. Vyrojily se totiž obavy, že technologie je využívána čínskou vládou ke špehování občanů. Proto se vláda ve Spojených státech obává, že se data, která TikTok shromažďuje, mohou dostat do rukou čínských úředníků.

Ministr financí Steven Mnuchin ve středu uvedl, že aplikace byla pod kontrolou Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech, který přezkoumává nabídky zahraničních společností z hlediska potenciálních bezpečnostních rizik.

Čínská společnost ByteDance samozřejmě veškeré vazby na čínskou vládu popírá.

Pomsta za vtípek?

Zároveň se ovšem vyrojily i spekulace, že za tažením proti TikToku mohou stát osobní motivy Donalda Trumpa. Byli to právě totiž uživatelé TikToku, kteří americkému prezidentovi provedli nepříjemný vtípek. Tito uživatelé totiž zabrali většinu rezervací na prezidentův předvolební mítink v oklahomské Tulze. A vzápětí tyto rezervace nechali propadnout.

A ačkoli se Trump před vystoupením “chvástal”, jak zaplní halu desítkami tisíc příznivců, očekáváno jich bylo 19 000, nakonec se tohoto mítinku zúčastnilo 6 200 lidí a Trump tak mluvil k řádně prořídlému hledišti.

Závěr

TikTok čelí regulačním výzvám po celém světě a tento potenciální zákaz ze strany americké vlády je nejnovější hrozbou. Mezi Spojenými státy a Čínou jsou již dlouhodobě napjaté vztahy, a to zejména v otázkách obchodu, autonomie Hongkongu, kybernetické bezpečnosti a šíření nového koronaviru. TikTok je tak dalším bodem vzplanutí sporů mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

TikTok ve svém krátkém prohlášení pouze uvedl:

„I když nekomentujeme zvěsti nebo spekulace, jsme přesvědčeni o dlouhodobém úspěchu TikToku.”

TikTok se do podvědomí kryptofanoušků dostal zejména díky nedávnému videu uživatele s přezdívkou James Galante. Ten zde uveřejnil video s titulkem „Pojďme zbohatnout”. Toto video vybízelo k investování 25 USD do Dogecoinu (DOGE), protože je bezcenný a počkat, až dosáhne 1 USD, což by mělo za následek, že by investoři měli zisk 10 640 USD. Toto video vedlo opravdu k pumpě na Dogecoinu, který přes noc posílil o 26%.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img