Čína opouští americký dolar, blíží se spuštění digitálního jüanu?

4.4
(7)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • PayPal očekává obrat 2 miliardy dolarů z kryptoměn • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět selhal u 40 000 USD • Polkadot se stává 4. největší kryptoměnou • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Bitcoin se opět nedostal nad 40...
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi. A na práci šéfredaktorky kryptomagazinu.cz zase možnost alespoň částečně ovlivnit, co si vybereme, jestli utopii nebo dystopii.

Východní supervelmoc snižuje svou expozici v amerických dolarech kvůli obavám z inflace a před spuštěním své digitální měny.

Čína masivně prodává americké státní dluhopisy

Čína podle zprávy z místního tisku pravděpodobně sníží svou expozici v amerických státních dluhopisech na necelých 800 miliard USD ze současné úrovně více než 1 bilion USD.

Hlavním důvodem snížené expozice je rekordní množství amerických dolarů vytištěných Fedem, což vede k rostoucím obavám investorů z hrozící inflace. Dalšími důvody jsou také opakované útoky amerického prezidenta Donalda Trumpa na čínskou vládu, uvádí se ve zprávě.

Čína prodala americké dluhopisy za 106 mld. USD jen během první pol. 2020

V současné době je Čína druhým největším držitelem amerických dluhů na světě, ale v posledních letech snižuje množství amerických dluhopisů ve svém držení. Jen v první polovině roku 2020 prodala Čína americké dluhopisy v odhadované hodnotě 106 miliard dolarů.

Xi Junyang, profesor na Šanghajské univerzitě v Číně, uvedl, že Čína je na dobré cestě ke snížení držby amerických dluhopisů z 1 bilionu USD na 800 miliard USD. Ale dodal, že Čína může prodat všechny své americké dluhopisy v extrémním případě, jako je vojenský konflikt.

Bitcoinový kritik a investor do zlata Peter Schiff souhlasil a tweetoval: “Toto je velmi důležité. Mám pocit, že Čína sníží svou expozici mnohem více. Je také pravděpodobné, že to udělají i jiné národy.”

Schiff dodal: “To znamená, že Fed bude potřebovat mnohem větší stroj na tištění peněz a Američané by měli být lépe připraveni skutečně zaplatit.”

Vzestup čínského jüanu

Zpráva dodává, že mnoho dalších zemí může diverzifikovat svá devizová rezervní aktiva, aby snížily závislost na amerických dolarových aktivech v naději na minimalizaci potenciálních rizik, způsobených americkým dluhem. Pozn. red.: Na to, jak v reálném čase naskakuje americký dluh, se můžete podívat tady

Nová světová rezervní měna?

Připravovaný čínský digitální jüan bude tak uchazečem na novou světovou rezervní měnu. Oficiálně nazývaná “elektronická platba digitální měnou” zvýší dostupnost a spolehlivost čínského jüanu a zároveň zvýší mezinárodní obchod díky možnosti plně digitálního systému.

Závěr

Odborníci již uvedli, že digitální jüan může ohrozit postavení amerického dolaru jako světové rezervní měny. Nyní, když se Čína připravuje na uvedení digitální měny na trh, už nemusí americký dolar potřebovat.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře