Cena bitcoinu zase klesá k 60 000 dolarů. Co je příčinou slabosti trhu?

4.3
(14)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Cena bitcoinu se opětovně stahuje ke klíčovému supportu, který se nachází kolem 60 000 dolarů. Po agresivním cenovém růstu z přelomu týdne, toho už tak moc nezbylo. Dokud je však bitcoin nad touto sledovanou úrovní, pořád počítáme spíše s pokračováním v trendu. Ačkoliv je na trhu jednoznačně panuje nezanedbatelná nejistota.

Trhy původně ignorovaly fakt, že úrokové sazby jsou na historicky velmi vysokých úrovních. Samozřejmě nikdo nevíme, jak moc fungují restriktivně. Mnozí tvrdí, že je to dostatečné, jiní tvrdí opak. Ostatně jsme viděli, jak ceny aktiv víceméně rostly. Porostou však i nadále? Poroste bitcoin na těch tolik zmiňovaných 100 000 dolarů?

Analýza cenových grafů bitcoinu, zlata a akcií

Trhy dost možná podceňují vliv úrokových sazeb

Jak jsem dříve často předesílal, plný efekt vyplývající z restrikcí Fedu se dostavuje až právě v tomto roce. Čím déle jsou úrokové sazby na těch 5,5 %, tím více refinancování dluhu za mnohem vyšší úrok. Tím pádem není nutné, aby centrální banka šla se sazbami výš. Ačkoliv před tím mnozí varují. Stačí vše nechat běžet co nejdéle a časem se reálná ekonomika a trhy utlumí.

Existuje však riziko, že inflace se dostane nad určitou mez, kdy začne dilema. Respektive přijde na pořad dne, jestli není vhodné jít se sazbami ještě výše. Během tiskové konference se přesně na tohle ptalo dost novinářů, ale Jerome Powell se přímé odpovědi vyhýbal. Nechtějí ani naznačovat, že je možné růst sazeb obnovit.

Což se dá interpretovat, že se připravují na uvolnění politiky. Mnozí to tímto bez debat interpretují a nedivím se. Osobně též předpokládám, že chtějí sazby snížit a dojde k tomu ještě v letošním roce.

Prozatím derivátový trh propisuje první uvolnění na září. Myslím si však, že Fed první snížení přinese až po prezidentských volbách v USA. A to i navzdory tomu, že inflace zůstane výrazně nad inflačním cílem. Tím chci říct, že nedůvěřuji v úspěch jejich boje s inflací. Už jenom kvůli tomu, že nejsou ochotni připustit možnost dalších restrikcí, když se inflační vývoj nebude ubírat tím správným směrem.

S tímto scénářem jsou spojená mnohá rizika a příležitosti. Když se inflace vymkne z rukou příliš, centrální banka je po dlouhém váhání pak zase nucena zvyšovat sazby. Pak je průběh jako na houpačce, což známe z těch 70. let.

V každém případě trhy evidentně podceňují, jak dlouho nemusí Fed se sazbami hnout. Jestli mám pravdu, k prvnímu poklesu dojde až za půl roku. Za takový čas může dojít ke spoustě událostí.

Info
Chceš být v obraze ohledně trhů a ekonomiky? Sleduj můj profil na Xku.

Cena bitcoinu zase klesá k 60 000 dolarů

Cena bitcoinu se dokázala během minulého týdne vyšvihnout až nad 65 000 dolarů. Nicméně zde trh narazil evidentně na rezistenci, takže se uskutečnil cenový obrat. Pokles je od pondělí pomalý, nijak agresivní. Přesto ovšem platí, že se vracíme ke klíčovému supportu. Objemy jsou pořád velmi nízké, takže nevím, co si mám o situaci na trhu myslet. Obě strany jsou vskutku málo aktivní.

Jak jsem říkal, dokud je cena v rámci stranového boxu, je to býčí. Ačkoliv by mě nepřekvapil druhý pokles pod 60 000 dolarů a tentokrát mnohem hlouběji k 52 000 dolarů. Dovolil bych si tvrdit, že z těchnického hlediska je třeba, aby zmíněný support kurz otestoval. Jelikož k otestování v minulosti nedošlo.

Jestli se na trh nevrhnou zástupy kupců, výš cena bitcoinu neposílí. Naopak hrozí, že mohou začít prodávat ti, co nakupovali na začátku minulého roku.

Závěrem: Halving bitcoinu jako jediná záchrana

Bitcoineři primárně sází na halving bitcoinu, což jako deflační mechanismus funguje perfektně. Je třeba si ale uvědomit, že krátkodobě to nevylučuje cenový pokles. Stále na trh proudí nové mince ze strany těžařů a navíc mají, proč nyní prodávat. Jelikož jsme na nejvyšších cenách za posledních několik let.

Nezapomínejme taky na fakt, že restrikce nejsou u konce. Historicky bylo běžné, že trhy posilovaly, i když probíhaly restrikce ze strany Federálního rezervního systému. Časem se ovšem politika významně projevila, na což kurzy aktiv reagovaly.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
JanH

Dekujeme za clanek 🙂 No na tu houpacku co byla v 70 letech se tedy vubec netesim, doufam ze se to nestane, jinak lidem budou vypadavat oci z dulku co se pri tom bude dit! 🙁

Martin72

Do 70tých let se asi nedostanem, ale pokud by se něco podobného mělo stát vzniknou nepokoje či občanské války a to nikdo nechce zvláště pak USA, takže já jsem relativně klidný… Ohledně BTC jsem zvědavý jak celý halving s “high” a čtyřletý cyklus skončí zatím to vypadá spíše na výplach jako prase. Ale nejkrásnější na kryptu jsou ty výkyvy jeden den jsi milionář a za “pár” hodin nešťastník….

spot_img