Změna licence MetaMask vyvolala přestřelku s oblíbeným prohlížečem Brave

3.5
(4)

Další týden a další zásadní změna pro populární Ethereum peněženku MetaMask. Po minulém týdnu, kdy byla ohlášena změna kódu, společnost tento týden zase oznámila, že se rozhodli opustit přístup a licenci open source

Místo toho společnost MetaMask přijala model jakési odstupňované patentové licence (tiered proprietary licence) a opustila dříve používaný licenční model MIT. Co tato změna bude znamenat pro uživatele? Dobrá zpráva je, že uživatelé se nemusí obávat, neboť i nadále zůstane MetaMask zcela zdarma.

Hlavní změna

Na druhou stranu nová licence říká, že organizace používající kód MetaMask (který je nyní ve vlastnictví ConsenSys) musí v případě komerčního poskytování 10 000 nebo více uživatelům měsíčně, uzavřít licenční smlouvu

Podle slov hlavního vývojáře Dana Finlayho je pro MetaMask nadále neudržitelné, aby i nadále umožňovali jiným společnostem svobodně používat kód MetaMask pro jejich vlastní účely.

“Vývoj open source umožňuje účast veřejnosti a napomáhá udržovat Ethereum bezpečné a odolné. Pro software s otevřeným zdrojovým kódem, který řeší kritické problémy, je potřeba zabezpečit spravedlivou odměnu – ať už se jedná o dary, granty, až po udílení licencí ke kopírování.”

MetaMask bude i nadále poskytovat svůj kód k inspekcím, auditům, neziskovým organizacím a vývojářům s méně než 10 000 komerčními uživateli měsíčně – tady se nic nemění. Změna se týká pouze větších hráčů, kteří chtějí používat kód MetaMask pro využití ve svých vlastních peněženkách. Finlay k tomu dodává:

“Vývojáři by se neměli rozhodovat mezi vytvořením proprietárního softwaru nebo pokračováním pod open source licencí. rozhodli jsme se dodržovat zásady vývoje open source s auditovaným kódem, ale vyhrazujeme si právo uzavřít podnikové dohody s distributory, jejichž verze metamask slouží více než deseti tisícům uživatelům. tento krok pomáhá ochránit metamask před free riders či upstream konkurenty”

Kdo by mohli být tito takzvaní “free riders či upstream konkurenti”? Jeden z vedoucích pracovníků MetaMask, Jacob Cantele, ve svém tweetu celkem jasně ukazuje na prohlížeč Brave, který navíc obviňuje z toho, že aktivně blokuje použití MetaMask a naopak “tlačí” uživatelům jejich vlastní Crypto Wallets.

Co na to Brave?

Tým vývojářů, stojící za oblíbeným prohlížečem Brave, vyjádřil s tímto tvrzením ostrý nesouhlas. Spoluzakladatel a CTO Brian Bondy reagoval, že příspěvek Jacoba Canteleho je “šíření dezinformací” a generální ředitel a spoluzakladatel Brave, Brendam Erich, se ve svém tweetu vyjádřil také velmi jednoznačně slovy:

“Neblokujeme MetaMask!”

Závěr

Celá věc je poměrně zamotaná a z obou stran je tam několik sporných prohlášení. Navíc se v průběhu diskuse objevil další potenciální problém: Existuje totiž možnost, že změna licence MetaMask bude neplatná z důvodu použití závislostí, které podléhají licenci GPL 3.0. Erik Mark ze společnosti MetaMask k tomu na GitHubu dodal, že jediná závislost v kódu použitá, která podléhá této licenci, bude odstraněna a problém tímto považuje za vyřešený. Aneb jak říká Mirek Donutil ve svém pořadu: “Pořád se něco děje…”

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img