5 důvodů k optimismu – Instituce, infrastruktura, investoři, inovace a aplikace

4.9
(8)

Krypto prostor prochází explozivním růstem a to na více frontách. Dnes se podíváme na pět důvodů, proč být optimistický ve vztahu k budoucnosti kryptoměn. Za oprávněným optimismem stojí pět primárních faktorů. Instituce, infrastruktura, investoři, inovace a aplikace.

Instituce

Prostor kryptoměn se výrazně mění. Do prostoru tvořeného počítačovými nadšenci se nově přesunují velké společnosti. Výrazně se tak mění druh investorů, kteří vstupují do krypta.

V posledních měsících není týdne, kdy by nová společnost neoznámila svůj vstup do kryptoměn. Největší dokumentovanou investicí za posledních několik měsíců je nákup BTC za přibližně 400 milionů dolarů ze strany společnosti Microstrategy.

Investiční fond legendárního Paula Jonese Tudora také již oznámil, že ve svém portfoliu drží BTC, i když přesná čísla veřejná nejsou. Podobně je na tom společnost, zaměřená na finanční transfery Square, která investovala 50 milionů dolarů do BTC. Jejím CEO je Jack Dorsey, který zároveň šéfuje Twitteru.

Právě Square také vytvořilo whitepaper vstupu pro instituce. Sám Jack Dorsey k tomu řekl, že je to pro BTC komunitu hodnotnější než samotný vstup, protože tento whitepaper dá novým institucím možnost replikovat kroky Square.

Největší společností, která poskytuje služby na správu BTC a dalších kryptoměn, je Grayscale. Tento investiční fond drží 2,4 % všech BTC v oběhu. Na následujícím obrázku můžete vidět klienty Grayscale a počty BTC, které skrze fond drží.

Z uzavřené komunity nadšenců do technologií se nově stává široká paleta různých investorů a to včetně těch nejváženějších. To je samozřejmě pro cenu kryptoměn dobrou zprávou.

Jsou to totiž právě velké instituce, které u sebe drží většinu světového bohatství. A část z tohoto bohatství nyní směřuje do světa kryptoměn. Tím se BTC a další kryptoměny etablují jako relevantní druh majetku, se kterým je potřeba do budoucna počítat.

Infrastruktura

Infrastruktura je často opomíjené téma, které nicméně hraje naprosto kritickou roli. Pro budoucnost kryptoměn je extrémně důležité, aby jejich užití bylo široké a propojené s okolními systémy.

Rozvoj infrastruktury se dá rozdělit do několika různých úrovní. Nejprve se podíváme na centralizovanou část, kde jádro infrastruktury tvoří burzy. Samotné burzy zvyšují své kapacity, aby byly schopny obsloužit dostatek klientů a konkurence v prostoru se zvyšuje, což vytváří tlak na kvalitu služeb.

Specifickým případem jsou pak mosty mezi kryptem a reálným světem. Burzy jako Crypto.com či Binance nabízí možnost utrácet kryptoměny v reálném světě a to díky tomu, že burza v podstatě okamžitě rozmění kryptoměny na fiat, který následně umožní utrácet skrze debetní karty.

U decentralizovaných technologií si za příklad můžeme vzít Ethereum. To je díky vysoké úrovni decentralizace relativně drahé a pomalé. Nicméně již vzniká (a několik jich je v provozu) mnoho škálovacích projektů.

Projekty jako OMG, Matic, Celer, xDai, Loopring a mnoho dalších nabízí vedlejší kanály, ke kterým se připojují jednotlivé decentralizované aplikace či tokeny, které následně fungují na postranních kanálech. Ty jsou rychlé a platí se na nich nízké poplatky.

Jak již bylo řečeno v první části, tak i ve světě klasických financí pochopili hodnotu kryptoměn. A tak společnosti jako Grayscale tvoří infrastrukturu pro bezpečné investování do kryptoměn pro instituce.

Rozvoj infrastruktury fakticky umožňuje nový přísun investorů, rozvoj jednotlivých služeb a výrazně zvyšuje užitnost kryptoměn v reálném životě, což je extrémně důležité pro budoucí atraktivitu kryptoměn jako druhu majetku.

Investoři

Do kryptoměn sice prozatím pomalu, ale jistě vstupují noví investoři. To je reprezentováno primárně metrikou růstu počtu nenulových adres na BTC síti. Pokud se podíváme na konkrétní data, tak velmi rychle zjistíme, že po krátkém propadu počtu nenulových adres přišel opět růst.

Jak je vidět, tak počty majitelů BTC rostou. Výše zmíněná metrika bohužel nebere v potaz množství peněženek na jednoho uživatele a tudíž je tak pravděpodobné, že růst počtu investorů bude nižší, než ukazují data.

Analytický server Glassnode nicméně přišel s metrikou počtu hodlerů a ta vykazuje podobná čísla a pokračující vzestup počtu uživatelů BTC sítě.

Jak je vidět, tak dlouhodobě jsou počty nových hodlerů na vzestupu a historicky prakticky nedochází k významnějším propadům.

Vstupy nových retail investorů jsou zatím pouze na mírném vzestupu. To indikuje i následující graf z google trendů, který ukazuje mírně stoupající tendenci zájmu o BTC jako reprezentanta kryptoměn.

Prozatím se nacházíme v tržní fázi, kdy vstupuje relativně méně retail investorů, ale tato tendence je náchylná k rychlé změně a dá se očekávat, že po průrazu 20 000 USD za BTC se začne strhávat retail lavina.

Právě ta nakonec povede k ekonomické bublině. Jak budou noví investoři přibývat, tak budou hnát cenu směrem nahoru, což opět přivede další nováčky, kteří se budou chtít svést na vlně bohatství. Tomuto období se dá říkat manická nebo LAMBO fáze.

Prozatím však před sebou máme obrázek zdravého růstu.

Inovace

Pokud se bavíme o rozvoji kryptoměnového prostoru, tak nesmí zapadnout ani vývoj jednotlivých projektů. Ačkoliv u BTC probíhá vývoj kvůli stabilitě velmi pomalu, tak na všech ostatních frontách můžeme být svědky radikálního vývoje.

Na trh přichází mnoho kvalitních projektů. Za zmínku stojí ty největší z nich. Mezi smart chainy tak např. na trh přišly projekty jako je Polkadot, Cosmos či Filecoin, které mají robustní týmy a přichází s různými způsoby inovace.

Nové blockchainy např. podstatně zjednodušují interoperabilitu jednotlivých projektů, což byl do nedávné doby velký kámen úrazu. Např. Binance i Crypto.com budují svoje smart chainy na Tendermint core, což je v podstatě blockchain engine, který následně umožňuje snadnou interoperabilitu a tudíž se na jednotlivé chainy mohou přesouvat mince z jiných sítí.

Jak již bylo řečeno, tak u ETH (hlavní představitel smart chainů) probíhá vývoj také na všech frontách. Škálovací řešení si mezi sebou již konkurují, protože je jich opravdu hodně. Mezitím se blíží spuštění ETH 2.0, které přejde na PoS systém konsensu v síti.

Blockchainy třetí generace, kam patří např. Cardano, Cosmos, Polkadot zatím neměli ještě čas pořádně předvést, co umí. Je tak prozatím nejasné, jak si v konkurenci povedou, nicméně optimismus je momentálně na místě.

Jednou z oblastí inovace, která ušla pořádný kus cesty, jsou oracle sítě. Ty umožňují komunikaci mezi oddělenými systémy. Díky projektům jako Chainlink či Band protocol jsou nově blockchainy schopné čerpat data z externích systémů.

Aplikace

Díky inovacím v prostoru se dostáváme k poslednímu z hlavních důvodů k optimismu. Tím jsou již funkční aplikace technologie a největším představitelem tohoto prostoru je momentálně celé hnutí decentralizovaných financí.

Defi se dělí na 4 hlavní oblasti. Půjčky, Dexy, deriváty a platební kanály. Jak je vidět na následujícím grafu, tak metrika TVL (Total Value Locked) je na překotném vzestupu. To znamená, že uživatelé aktivně využívají jednotlivé služby a jsou ochotni do nich vkládat své finance.

Na službách jako je Aave či MakerDAO si tak již můžou kryptonadšenci půjčit finance a to bez potřeby důvěry (automatizované smart kontrakty zajišťují deterministický průběh operace).

Obchody se postupně začínají konečně přesouvat na decentralizované burzy jako je např. Uniswap či Balancer. Zde můžou majitelé kryptoměn obchodovat přímo z peněženky a jejich finance tak nemusí vůbec držet třetí strana.

Projekt Synthetix např. umožňuje tvorbu finančních derivátů, což se také setkalo s dobrou odezvou v komunitě a momentálně má projekt na svém kontě zamknuto téměř půl miliardy dolarů v kryptoměnách.

Zajímavou aplikační rovinou jsou nově vznikající blockchain hry, které využívají většinou Ethereum a škálovací kanály. Dva významné herní projekty finišují své přípravy pro spuštění a jedná se o hry The Sandbox a Axie Infinity.

Závěr

Blockchain svět prochází radikální proměnou. Mění se složení investorů. Infrastruktura je na obrovském vzestupu, k čemuž na počátku roku 2021 také přispěje vstup giganta v podobě Paypalu.

Inovace na úrovni samotných blockchainů probíhá velmi rychle a vysoká konkurence ji žene do rychlejšího tempa. Jednotlivé platformy spolu soutěží o uživatele, i když prozatím stále platí, že Ethereum nechává konkurenci daleko za sebou. Pozornost si obzvláště zaslouží projekty Cosmos (Tendermint), Polkadot, Cardano a několik dalších.

Důležitou rovinou je pak také přetvoření technologického pokroku ve funkční aplikace, což se děje dnes ve světě decentralizovaných financí, které se ovšem nachází v období korekce po masivním cenovém růstu.

Budoucnost kryptoměn vypadá nadějně, ale stále je potřeba být opatrný. Pandemie Covid19 může s trhy výrazně zamávat. Proto je potřeba riskovat pouze takové finance, o které si investor může dovolit přijít. I přes silný rozvoj jsou kryptoměny pořád divokým západem světa financí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img