Spící obr smart chainů – Proč si Cosmos (ATOM) zaslouží pozornost

4.4
(19)

Smart kontrakt platformy jsou největším hitem rozvíjejícího se prostředí kryptoměn. Má to jednoduchý důvod a tím je fakt, že umožňují budování komplexní decentralizované finanční architektury. V soutěži o nejlepší smart chain stále vede Ethereum. Za ním se ovšem formuje skupina velmi silných konkurentů. Dnes se podíváme na jednoho z nich, který má potenciál soutěžit o první místo mezi smart kontrakt platformami. Jedná se o blockchain s názvem Cosmos.

Proč jsou smart kontrakt platformy důležité

Smart kontrakt platformy jako např. Ethereum v podstatě umožňují umístění kousků kódu, které v rámci sítě figurují jako nezávislé entity (podle způsobu jejich napsání). Takovému kódu se říká smart kontrakt. Smart kontrakty umožňují provádět v podstatě nekonečnou plejádu různých operací a díky nim vzniká možnost vytvořit komplexní architekturu pro decentralizované finance. Dopady této technologie mohou být ovšem podstatně dalekosáhlejší.

V rámci příkladů se podíváme na dva typy smart kontraktů. Prvním typem je poměrně triviální smart kontrakt. Jedná se o standardizovaný formát pro tvorbu tokenů. V podstatě se vytvoří kontrakt, který říká, že vzniká určitý počet tokenů se standardizovanými pravidly. Tento model je znám v síti ETH jako ERC20 standard a tvoří se na něm většina tokenů v síti. I USDT je např. běžný ERC20 token.

Komplexnějším případem je pak decentralizovaná aplikace Maker DAO, která se skládá z mnoho spolupracujících a nestandardizovaných smart kontraktů, které ve výsledku umožňují tvorbu decentralizovaných stablecoinů DAI. Systém funguje tak, že uživatel vloží kolaterál (zástavu) do smart kontraktu, který následně vygeneruje stablecoiny jako půjčku. V případě propadu ceny ETH nicméně zástavu automaticky prodá skrze interní aukce postavené také na smart kontraktech.

Výsledkem nakonec je decentralizovaná verze půjček na ETH blockchainu. Takovéto funkce ovšem mohou přejímat v podstatě všechny vyspělé smart chainy. A jedním z nich je právě ATOM, který má oproti ETH výhody i nevýhody, na které se podíváme na následujících řádcích.

Co je to Cosmos?

Internet blockchainů. To je hlavní, marketingový slogan sítě Cosmos, který vystihuje to, čím se má síť stát. Aby bylo jasné, co Cosmos je, tak se musíme podívat na architekturu sítě.

V jádru sítě je blockchain s názvem Cosmos Hub. To je v podstatě centrum celé sítě, které se stará o to, aby se po celém ekosystému Cosmos dodržovala určená pravidla zajišťující bezpečnost sítě.

Další částí jsou pak zóny. To jsou jednotlivé blockchainy, které patří do ekosystému Cosmos a odkazují se právě na Cosmos Hub. Tyto zóny jsou hlídány a ověřovány právě ze strany Hubu, aby nedocházelo k porušování pravidel sítě.

A právě zde je klíčová hodnota sítě Cosmos. Ta totiž umožňuje vznik mnoha různých blockchainů, které jsou navzájem propojitelné, respektive spolu vzájemně dokáží komunikovat. Pokud na blockchainu (v zóně) máte jeden token, tak jej můžete díky interoperabilitě mezi blockchainy přesouvat.

Interoperabilita blockchainů

Interoperabilita blockchainů je jednou z klíčových vlastností, na kterou cílí mnoho projektů v kryptoměnovém prostoru. Důvodů k interoperabilitě je mnoho. Představte si situaci, že chcete vytvořit komplexní systém pro zdravotnické organizace. Takový systém bude muset mít silné funkce pro soukromí a nemůže být kompletně transparentní.

V rámci ekosystému Cosmos by se tak mohla vytvořit zóna, která bude svou bezpečnost odvozovat od centrálního Hubu, ale přitom bude mít upravené jednotlivé parametry sítě tak, aby lépe vyhovovaly určitému využití, jako je např. zdravotnictví.

A právě to umožňuje síť Cosmos a vytváří tak možnosti optimalizace jednotlivých zón pro konkrétní use-case. Pokud by následně potřebovala komunikovat zóna pro zdravotnictví se zónou pro decentralizované finance, tak je to možné díky Inter-blockchain Communication (IBC) protokolu. 

 

IBC protokol umožňuje přenos informací mezi jednotlivými zónami. Tím se dostáváme k další částí, kterou je interoperabilita nejen v rámci jednotlivých blockchainů v ekosystému Cosmos, ale i mimo něj.

Cosmos a další blockchainy

Cosmos dokáže využít interoperabilitu i v rámci kompletně odlišných mincí. Jedná se o standardizovanou metodu v rámci Cosmos sítě, která se již používá i ostatních smart chainů.

Existuje tak možnost např. propojit Ethereum a Cosmos. V praxi by to vypadalo následovně. Na hranici mezi sítí Ethereum a Cosmos vznikne tzv. Bridge zóna. To bude specificky upravená zóna, jejíž účel bude přenos majetků z jednoho blockchainu na druhý.

Fakticky bude proces probíhat tak, že na síti Ethereum musí být připraven smart kontrakt, který bude komunikovat s bridge zónou v síti Cosmos. Ta bude verifikovat stav sítě ETH a v případě shody umožní přesun tokenů. Ve smart kontraktu na straně ETH se v podstatě ETH zamknou a následně validátoři v Bridge zóně vytvoří ekvivalentní množství tokenů reprezentující zamknuté ETH.

Na straně ETH bude mince možné uvolnit jedině tak, že Bridge kontrakt na síti Cosmos dostane zpátky tokeny reprezentující dané ETH a následně je pošle zpět do původního smart kontraktu, který je odemkne pro síť ETH.

Tendermint konsensus engine

V jádru sítě Cosmos je Tendermint consensus engine. Tendermint vyvíjí stejnojmenná společnost. V podstatě se jedná o standardizovanou verzi softwaru pro budování blockchain platforem.

A právě tým Tenderminut vyvinul Cosmos jako první aplikace svého Tendermint Core. Tendermint může ovšem použít prakticky každý a projekty jako Crypto.com či Binance oba budují svoje nativní blockchainy na Tendermintu.

To do budoucnosti znamená, že budou snadno interoperabilní právě se síti Cosmos. I proto je marketing sítě Cosmos zaměřen na tvorbu “Internetu Blockchainů”.

Tendermint patří do rodiny DPoS (Delegated Proof of Stake) systémů. To znamená, že daná síť bude mít fixní počet validátorů, aby byla dostatečně rychlá, bezpečná a decentralizovaná. Decentralizace nebude na takové úrovni, jakou mají volně přístupné systémy, ale stále bude poměrně vysoká.

Cosmos bude začínat se 100 validátory a cílem by mělo být 300 validátorů za deset let. V síti bude možné delegovat mince na validátory. Ti budou pak odměny za udržování sítě v chodu rozdělovat mezi své delegátory.

V případě porušení pravidel sítě budou validátoři trestáni tzv. slashingem, kdy část jejich stakovaných mincí bude zničena jako trest za porušení pravidel.

Závěr

Cosmos nabízí uznávanou a poměrně rozšířenou technologii na budování blockchainů. To je velká výhoda, protože internet blockchainů vlastně není až zase tak snová úvaha a to díky vysoké míře interoperability.

Hlavní výhodou tak bude schopnost vytvářet modulární systémy a vysoká míra spolupráce mezi jednotlivými projekty. To vše by mělo být podpořeno vysokou rychlostí daných chainů. Problém je snížená míra decentralizace. Zde by projekty jako Algorand (Pure proof of stake) anebo Cardano měli navrch díky tomu, že budují systémy více otevřené.

V tuto chvíli ovšem Cosmos a potažmo tendermint nabízí produkt, po kterém jdou primárně instituce, což dobře ilustruje právě Binance Chain a Crypto.com Chain. Cosmos si jistě zaslouží pozornost altcoinových nadšenců a bude zajímavé sledovat, kam se projekt vyvine.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 19

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro
Hodnocení článku :
     

Bezva článek.. díky 🙂

Antisocialista
Hodnocení článku :
     

Vladni vydaj coby rust ekonomiky ….nic nemuže být falešnějšího
Pokud by byl vyrok pravdivý ,tak proč vláda nevydá každý den na vydaje 100 000 000 000 000 000 000 000…atd atd milionu miliard Kč ?
A budeme se mit naprosto skvele ne ?
DPH bude nejvyšší v dohledném vesmiru , nebo ne ?
 
Jestliže je to tak jednoduché , tak proč to vlada nedelá ?
Stačilo by utracet a utrace …ehm pardon…investovat …a investovat a investovat meli bysme všeho čím dál vice
 
Jen bych si jako starý antisocialistický a rasistický nepokrokovec dovolil malou otázku – KDO to bude platit ?
Ma snad vlada nejake sve tajne soukrome tovarny ?

Miloš Mázor

Nikdo, svetove dluhy jsou davno nezaplatitelne.

Pedro

Co je mysleno timhle?: Decentralizace nebude na takové úrovni, jakou mají volně přístupné systémy, ale stále bude poměrně vysoká.

spot_img