Binance 1. díl – Jak se z Binance stala nejúspěšnější kryptoměnová burza

5
(7)

Společnost Binance se za krátkou dobu své existence vypracovala na nejdůležitější instituci v kryptoměnovém světě, a to je ten důvod, proč začínáme s tímto seriálem. V několika článcích tak rozebereme historii, význam, služby a budoucnost největší kryptoměnové burzy na světě. 

Začátek Binance

Burza Binance oficiálně spustila svou činnost v červnu 2017 a tedy půl roku před koncem posledního velkého bull runu. V řádu měsíců se Binance vypracovala na burzu světového formátu a v následujících letech potvrdila pozici naprosté jedničky mezi kryptoměnovými burzami.

Binance začínala jako ICO (Initial Coin Offering). V srdci Binance je totiž mince BNB, která vznikla jako ERC20 token na síti ETH. Burza celkově vybrala 15 milionů dolarů pomocí veřejného prodeje mincí. To je extrémně nízká částka, pokud se podíváme na porovnání s nynější cenou.

Zatímco v červenci roku 2017 byla cena BNB (v rámci ICO) 0,1 USD, tak nyní má BNB hodnotu přibližně 27 dolarů a  patří mi 6. příčka v žebříčku existujících kryptoměnových mincí podle kapitalizace. Návratnost od ICO je tak 270x.

Binance oslovila širokou společnost kryptoměnových investorů hlavně díky perfektně odvedené práci. Burza již od svého počátku měla to, co ostatní burzy neměly. Nádherný a přehledný interface a jednoduché užívání. V roce 2017 to bylo výjimečné a právě tento fakt nakonec přitáhl k Binance mnoho uživatelů.

Binance také dobře identifikovala altcoinovou horečku a díky rychlým listingům kvalitních mincí se stala hubem pro altcoinové spekulanty. Na konci roku 2017 byla kryptoměnová horečka na svých maximech a právě tuto příležitost Binance chytila za pačesy a následně z toho výrazným způsobem profitovala.

Na úspěchu burzy má masivní podíl její CEO a zakladatel Changpeng Zhao (CZ). Ten se stal prakticky přes noc celebritou kryptoprostoru a z jeho reputace Binance profituje i nadále.

Changpeng “CZ” Zhao

Začátky kariéry Changpenga Zhao se dají vysledovat k založení jeho první společnosti. Ta nesla název Fusion Systems. Hlavním zaměřením této společnosti byl vysoko-rychlostní trading pro brokery.

CZ tak získal cenné zkušenosti s tím, jak budovat infrastrukturu pro trading. V roce 2013 vstoupil CZ do prostoru kryptoměn, kdy začal pracovat na projektu Blockchain.info, ze kterého se stala oblíbená internetová peněženka.

Z Blockchain.info nakonec odešel zakládat svou první kryptoměnovou burzu. Tou byl Okcoin (dnešní OKEx). Tehdy ještě Okcoin zakládal v týmu několika lidí a zůstal zde delší čas jako CTO (technický ředitel). Později přišlo klíčové rozhodnutí založit vlastní burzu, která později získala jméno Binance.

V roce 2017 tak spustil svou vlastní burzu, kterou zakládal již se svým vlastním týmem a se svou vlastní vizí. Díky extrémnímu úspěchu Binance se CZ brzy zařadil mezi dolarové miliardáře. Po neuvěřitelných 6 měsících se ze zakladatele Binance stal miliardář. Svůj úspěch ale z velké části připisuje štěstí.

“Prostě jsme začali dělat tu správnou věc ve správný čas. Trh v té době doslova explodoval. Bylo to obrovské štěstí.”

– říká o svém úspěchu Changpeng Zhao. To je ovšem jen malá část příběhu. Bylo to totiž kvalitní služby, které nakonec zaručily Binance takový úspěch.

Binance a inovace

V roce 2018 zažil kryptoměnový trh devastující propad. Samotný Bitcoin na tom byl ještě relativně dobře, ale altcoiny, jejichž ceny byly naprosto nereálné v poměru k užitnosti, zaznamenaly katastrofální poklesy.

To měla být pro Binance obrovská rána, protože samotná burza stála z velké části právě na obchodování altcoinů. Trh se propadl do deprese, objemy obchodů klesaly a přišly první krachy projektů i firem v kryptoměnovém světě.

Burza Binance nicméně nelenila a během propadu pracovala na inovacích. Díky tomu si získala pozici prozatím neotřesitelného lídra v tradovaní kryptoměn. Základní verze burzy, která umožňovala primárně jen spot trading se začala rozvíjet a nabírat dnešní podobu.

Klesající trhy nedávají tolik příležitostí k obchodování a tak se Binance pustila do vývoje a vytvořila tzv. deriváty. Konkrétně se jednalo o Futures typu perpetual swaps. Tento typ futures umožnil traderům pohodlné tradování i padajících trhů.

ICO trh prakticky zmizel a bylo jasné, že jej nahradí něco nového. A tak vznikl systém IEO, který Binance měla jako jedna z prvních burz. IEO jsou v podstatě úvodní nabídky mincí, dělané přes burzu. A při oživení trhu slavila Binance se svým Launchpadem masivní úspěch.

I proto se cena BNB vzpamatovala prakticky jako první (spolu s Chainlinkem) a brzy na to dosáhla cena BNB nových maxim i přes to, že se trh nacházel v hlubokém bearmarketu. Tento fakt dobře ilustruje cenový vývoj mezi páry BNB a BTC.

Na grafu výše je tak vidět poměrně jednoznačná stoupající tendence. To znamená, že cena BNB roste podstatně rychleji než cena Bitcoinu. A za tím stojí klíčové slovo: Užitnost. BNB je totiž v rámci Binance ekosystému vysoce potřebné a jeho užitnost je nesporná.

Binance coin (BNB)

Binance coin začínal jako prostý utility ERC20 token na Ethereu. Ale již první funkce BNB byla velmi lákavá. Burza umožňuje totiž platit poplatky pomocí BNB a to s 50% slevou na každém jednotlivém poplatku.

Pokud obchodujete a máte zapnutou možnost placení poplatků pomocí BNB, tak se náklady na trading okamžitě sníží na polovinu. A to byl pouze začátek. BNB v průběhu 2.5 let své existence postupně získávalo další a další funkce, které fakticky zvyšovaly hodnotu Binance coinu.

Mezi nejdůležitější počin patří vznik Launchpadu, což je IEO platforma Binance. Abyste se mohli účastnit předprodejů mincí na Binance, tak musíte mít konkrétní počet BNB. Vzhledem k vysoké profitabilitě IEO u Binance se tak strhla bitva o to, kdo získá 500 vysněných Binance mincí, které zajišťují maximální šanci na úspěch v IEO.

Držitelé BNB se také v rámci burzy kvalifikují na odměny ve formě airdropů. Majítelé BNB tak jednou za čas dostanou např. airdropy mincí spřízněných s Binance. Momentálně na platformě např. běží týdenní airdropy tokenů SXP.

V neposlední řadě také Binance teprve nedávno spustila tzv. Launchpool, kdy jsou držitelé BNB mincí (a dalších) odměňováni za používání Binance produktů jako lending, saving či staking. Odměny jsou pak také ve formě nových mincí, ale i v úrocích, které jednotlivé služby poskytují.

Závěr

Binance je v prostoru kryptoměn raritou. Úspěch společnosti je bezprecedentní. Rychlost inovací strčí do kapsy prakticky všechny centralizované entity. Ostatní burzy se od Binance učí a rychle vytváří své verze produktů, které Binance již má.

To ukazuje, že Binance je jasným lídrem v prostoru. Za úspěchem stál zkušený tým, CEO s jasnou vizí, extrémní rychlost inovací a nakonec jistě i trocha toho štěstí.

Tento krátký přehled ani zdaleka nevystihuje to, jak obrovský ekosystém burza Binance vybudovala a jak rychle se rozvíjí prakticky na všech frontách.

Binance je nicméně stále centralizovanou entitou a s tím se pojí rizika regulační i bezpečnostní. Ve vztahu k centralizovaným burzácm je potřeba být velmi opatrný, protože jsou oblíbenými terči hackerů.

A na závěr máme pro vás ještě jednu dobrou zprávu: Pokud se registrujete přes tento link, váš poplatek na burze bude vždy o 10 % nižší.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img