Velký přehled všech hacků zaměřených na kryptoměny

0
(0)

V našem magazínu jsme přinesli již řadu zpráv o útocích hackerů na burzy, peněženky, směnárny či nelegální těžbu na zařízeních vlastněných druhou stranou. Stejně tak jsme publikovali desítky článků o tom, jak se před útoky chránit, jak mít své kryptoměny zabezpečené, či jaké peněženky používat.

V červnu zmizelo krypto v hodnotě 71 milionů

S rostoucí popularitou krypotměn jde v ruku v ruce i zvětšující se zájem hackerů o tuto oblast. Tento fakt není ničím převratným, ale když si podíváte na graf níže, je jasné, jaký trend je nastolen. Četnost útoků a stejně tak i výše ukradených objemů, to vše se za poslední dva roky dramaticky zvýšilo. Jen za červen odcizili hackeři během dvou útoků na korejské burzy Coinrail a Bithumb více než 71 milionů dolarů.

Mohlo by vás zajímat: Hackeři odcizili 14% z největších kryptoměn

Stránka CryptoAware.org nedávno zveřejnila seznam známých útoků hackerů, jakož i podvodů, které měly souvislost s kryptoměnami. Přestože některé menší v něm mohou chybět, výpovědní hodnota, kterou nám graf přináší je opravdu alarmující.

Průměrná ukradená suma během 1 hacku je 37,5 milionů USD

Obecný trend je z grafu okamžitě zřejmý. Útoky, na kterých se hackeři obohatili o více než 10 milionů USD, se objevují po roce 2016 poměrně často. Až do června 2016 byl jediným útokem z této kategorie hack na nechvalně známý Mt. GOX, který se udál v roce 2014. Druhý nejvíce zničující hack se stal teprve nedávno a cílem byla tokijská burza Coincheck. V tomto případě se útočníci zaměřili na kryptoměnu NEM.

Z hlediska ukradeného objemu stojí za pozornost ještě dvě události – Parity Ether wallet hack (160 milionů dolarů) a BitGrail Nano hack (170 milionů dolarů). Suma sumárum, i kvůli posledním jmenovaným útokům, je průměrná částka odcizena hackery během jednoho útoku až 37,5 milionu dolarů.

Důležitá věc, kterou je třeba brát při čtení grafu v úvahu je fakt, že uváděné hodnoty hacků vycházejí z ceny dané kryptoměny v době, kdy se útok odehrál. Takže například v případě Mt. GOX, ke kterému je přiřazena částka 450 milionů USD, je hack kalkulován z tehdejší ceny Bitcoinu, která se pohybovala na úrovni přibližně 560 dolarů za 1 BTC. Při dnešní ceně by byla hodnota hacku přes 5,7 miliardy dolarů.

Na stránkách cryptoaware.org si můžete prohlédnout seznam zmapovaných hacků, jakož i částky, respektive počet coinů / tokenů, které byly během nich ukradeny. Níže připojujeme náhled hacků, které se odehrály v tomto kalendářním roce. Frekvence je závratná ….

Tip redakce: Hackeři už vyprali 40 % tokenů z hacku kryptoburzy Coincheck

Pár čísel na závěr:

  • Největší Bitcoin hack – burza Mt. GOX; ukradených přibližně 850 000 BTC; hodnota hacku v daném čase – 450 milionů USD
  • Největší Ethereum hack – DAO incident, 3,6 milionu ETH, 60 milionů USD. Událost později vedla k forku a existenci dvou měn Ethereum a Ethereum Classic
  • Největší hack současnosti – burza Coincheck, 500 000 000 NEM v hodnotě přibližně 400 milionů USD
  • Odhadovaná celková částka v dolarech ukradena hackery během období 2011-2018: 2,3 miliardy USD
  • Odhadované počty vybraných kryptoměn zcizených hackery za období 2011-2018:

Bitcoin – 1,7M BTC
Ethereum – 4,54M ETH
Litecoin – 304 000 LTC
NEM – 500 000 NEM
Tether – 30M USDT
NANO – 17M NANO
Stellar – 670 000 XLM
Ripple – 5,2M XRP

Závěr

Kryptoměny zažily za dobu své existence už řadu problémů, ale ani jeden takový, aby ztratily důvěru lidí. Každá oblast trhu se na začátku potýká s obtížemi. Výhoda decentralizace a volnosti trhu se většinou postará o to, že společnosti, které podcení bezpečnost či získají u svých klientů špatnou pověst, budou odsouzeny k zániku.

Dobré je však nespoléhat se na ostatní a mít své portfolio zabezpečené vlastními silami tak dobře, jak jen to jde. Mnoho inspirací najdete i na našem magazínu. Nastudujte si rozdíl mezi peněženkami nebo investujte do hardware wallet, případně si přečtěte naše články Jak se chránit před nástrahami v kryptosvětě a Jak ochránit svůj PC a smartphone před cryptojackingem.

Tip redakce: 5 investičních zlozvyků kryptosvěta

Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru našeho YouTube kanálu a nabízíme ke shlédnutí naše nejnovější video:

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Dalibor.

Zdroj:
howmuch.net
cryptoaware.org

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img