Hackeři ukradli z BitGrail 17 milionů Nano

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Italská burza BitGrail se stala terčem útoku hackerů, kteří z ní ukradli 17 milionů Nano (XRB) v hodnotě přes 170 milionů dolarů. Po zveřejnění této informace Nano zaznamenal pád z 11,5 dolaru na 9,12 dolaru za kus.

Nano v hledáčku hackerů

Ve svém prohlášení 9. února společnost uvedla:

“BitGrail S.r.l informuje své uživatele, že interní kontrola odhalila neautorizované transakce, které vedly ke ztrátě 17 milionů Nano. Dnes podáváme příslušným orgánům trestní oznámení a další vyšetřování již bude v rukou policie.”

Podle zprávy italské burzy se útok týkal pouze kryptoměny Nano a ostatní měny nebyly ohroženy. Z tohoto důvodu BitGrail pozastavil další transakce, aby zajistil ostatní finanční prostředky.

“Vzhledem k uvedeným skutečnostem, nebudeme momentálně provádět ověřování nových účtů a všechny transakční činnosti včetně vkladů a výběrů budou dočasně pozastaveny. Tento postup je nezbytný pro bezpečnost našich uživatelů. Zároveň se chceme omluvit našim zákazníkům, především těm, kterých se útok bezprostředně dotkl.”

Binance oznámil spolupráci

Generální ředitel konkurenční burzy Binance, Changpeng Zhao, na Twitteru oznámil, že vyvinou maximální úsilí na odhalení útočníků.

“Jsme v kontaktu s týmem BitGrail a dohodli jsme se, že pokud nám poskytnou adresy pachatelů, okamžitě zmrazíme všechny jejich vklady na naší burze. Naším cílem je spolupracovat a zvyšovat ochranu uživatelů.”

Bezprostředně po odhalení útoku, majitel BitGrail, Francesco Firano, kontaktoval Nano Core tým s požadavkem o fork, který byl však z jejich strany zamítnut. Developeři po přezkoumání situace uvedli, že na straně samotné kryptoměny nenastal žádný problém, čímž potvrdili, že XRB byly skutečně odcizeny přímo z burzy.

BitGrail byl v minulosti směnárnou s největším obratem kryptoměny Nano (původně nazvanou RaiBlocks). Tato událost však pravděpodobně značně naruší důvěryhodnost burzy a její následující osud bude nejistý.

Nasvědčuje tomu i komentář jednoho z jejích uživatelů na stránce reddit, který píše:

“Ukázalo se, že obchodování na BitGrail bylo pravděpodobně jedním z nejhorších rozhodnutí mého života. Nadále budu investovat do kryptoměn, ve kterých vidím potenciál, ale budu určitě mnohem opatrnější s výběrem burz, kterým svěřím své peníze.”

V poslední době jsme zaznamenali několik podobných útoků na směnárny. Naposledy se tak stalo jen před několika dny, kdy se obětí stala burza Coincheck. Hackeři z ní odcizili 523 milionů NEM v hodnotě 500 milionů dolarů.

Jakmile vydá společnost BitGrail další stanovisko, budeme vás o něm informovat. Zatím si můžete přečíst naše předešlé zprávy ohledně hacknutých burz nebo výpadků:

Hackeři odcizili 14% z největších kryptoměn
Největší krádež historie – co víme o půl-miliardovém Coincheck hacku? 
Binance několik hodin mimo provoz – burza popřela hackerský útok

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img