Software a digitální měny vyvinuté pro sledování transakcí se staly atraktivním cílem počítačových hackerů. Zároveň vytvořili i lukratívní trh pro firmy poskytující počítačové zabezpečení.
Ukradené miliardy
Podle ředitele finanční společnosti Autonomous Research LLP, Lexa Sokolina, hackeři za méně než deset let odcizili přibližně 1,2 miliardy dolarů v kryptoměnách Bitcoin a Ethereum. Vzhledem k rychlému nárůstu hodnoty těchto digitálních měn může být na konci roku 2017 celková suma ještě vyšší. Celkově se jedná o více než 14% Bitcoinů a Etherea v oběhu.
Tato ztráta by se mohla zhoršit vzhledem k nerozvážnosti některých investorů. Záznamy v technologii blockchain jsou sdíleny, takže je těžké je změnit, což většina uživatelů považuje za absolutně bezpečné. Podle společnosti Matta Suichea, která provozuje bezpečnostní blokchain společnosti Comae Technologies, je technologie blokchain zranitelná a kvůli své relativní “mladosti” může obsahovat více chyb.
Jedním z možných způsobů, jak upozornit bezpečnostní analytiky, mohou být pokusy hackerů o odpojení síťové komunikace mezi podskupinami minerů, jejichž počítače ověřují transakce, což by mohlo vést k duplikaci záznamů. Zatím však mohou být uživatelé klidní, protože analytici z IEEE (Ústav elektrotechniky a elektroniky) uvedli, že dosud neevidovali žádný pokus a takovýto typ útoku ze strany hackerů.
Youbit, NiceHash, Parity wallet
V listopadu minulého roku způsobila bezpečnostní díra v peněžence Parita ztrátu ve výši 155 milionů dolarů. O měsíc později jihokórejská burza Youbit oznámila vstup do konkurzu po útoku, při kterém ztratila 17% ze všech svých aktiv. Ve stejném měsíci společnost NiceHash, zaměřená na těžbu, uvedla, že hackeři ukradli z jejich virtuální peněženky až 63 milionů dolarů v Bitcoinech.
V roce 2016 ukradli hackeři nejméně 50 milionů dolarů společnosti DAO (decentralizovaná autonomní organizace). Díky pohotové aktualizaci společnosti Ethereum se naštěstí podařilo vrátit ukradené peníze zpět do rukou vlastníků.
Bohužel oprava zahrnovala hard-fork kryptoměny a editaci Blockchainu. Tento krok se dnes považuje za velmi kontroverzní. Více se dozvíte v našem článku o Ethereum Classic.
Jak chránit svou investici?
Jaké máme možnosti ochrany našich investic my? Pokud si odmyslíme studování zdrojových kódů a vyhledávání potenciálních chyb, tak se můžeme nejprve zaměřit na bezpečnost, kterou ovlivníme sami. A sice:
- na burzách držte pouze nezbytné množství, které chcete mít k dispozici pro obchodování
- nikomu, nikdy, nikde a za žádných okolností nedávejte soukromý klíč vaší peněženky, ale pokud chcete mít klidný stánek, tak investujte do hardwarové peněženky a recovery seed (soubor hesel) vrýte do paměti.
- pokud máte problém s pamětí, raději zakopat. No a pak už jen vyčkejte, než si koupíte své první Lambo ?