Zbohatnout. A to co nejrychleji. To může být jeden z hlavních důvodů, proč se velký počet investorů rozhodl vstoupit do světa kryptoměn. I když mnoho z nich si to nepřizná a budou tvrdit, že technologie je tím skutečným důvodem proč si koupili Bitcoin, Litecoin nebo Ethereum, tak jejich prvotní motivace pravděpodobně byla vidina velkých zisků. A to vede lidi často k nesprávným rozhodnutím, které jsou podněcovány například chamtivostí. Pojďme si představit 5 největších investičních zlozvyků z kryptosvěta, které jsou často způsobeny chamtivostí a vedou k velmi pofidérním rozhodnutím při investování do kryptoměn.
Získejte exkluzivní členství na Trading11 jen za 250,- Kč měsíčně
1. Mánie hard forků
Všichni víme, co se děje s Bitcoinem, jakmile se oznámí další hard fork. Stejně tak víme, co se stane v momentě, když k samotnému hard forku skutečně dojde. Obrovské výkyvy ceny (ať už nahoru nebo dolů) jsou naprostou samozřejmostí. A to zdaleka neplatí jen pro Bitcoin. Z nějakého neznámého důvodu (možná vidina lehkého výdělku) ihned po oznámení hard fork (jakékoli kryptoměny) začnou lidé bláznit a hrnou se danou měnu nakupovat. Přitom ale k hard forku nakonec ani nemusí opravdu dojít. Lidé jsou ochotni riskovat, že ztratí své peníze jen kvůli tomu, že možná, opravdu jen možná nastane fork, ze kterého mohou získat nově vzniklou kryptoměnu. Pokud je kolem nějaké kryptoměny a možného forku opravdu hodně rozruchu, je vhodné raději počkat, co se po této události vlastně stane.
Tip redakce: Coinbase začne podporovat výběr forků Bitcoinu
2. Mainnet šílenství
Tak jak bylo loni šílenství okolo ICO (které navíc stále přetrvává), tento rok se do popředí dostává takzvaný mainnet launch (událost, kdy kryptoměna spustí vlastní síť a blockchain). Ještě loni totiž většina kryptoměn fungovala jako ERC-20 tokeny. Mezi nimi se najde mnoho takových, které to letos chtěly a stále chtějí změnit. Pro kryptoměny jako TRON nebo EOS měla tato událost opravdu velký efekt na cenu. To však nemusí platit úplně vždy. Pokud se tedy chystáte investovat do kryptoměny pouze proto, že ji čeká spuštění mainnetu, tak byste měli být velmi opatrní. Například takový Oyster (PRL) ztratil na ceně jen proto, že posunul svůj mainnet launch o pár dní později, než bylo původně plánováno.
3. Airdropy všude, kam se podívám
Buďme všichni upřímní. Kdo z nás by nechtěl získat kryptoměnu jen tak zdarma? Kup jednu, druhou dostaneš zdarma. Určitě lákavá nabídka. Stojí to však skutečně za to? Bylo hned několik projektů, které nám ukázaly, že airdropy nejsou zdaleka tak výhodné, jak se prezentují. Například NEO ztratilo na ceně při airdropu kryptoměny Ontology. Jiný případ je z nedávné minulosti a týkal se kryptoměny PeepCoin, která po airdropu padla až na 1 Satoshi poté, co ztratila až 50% své hodnoty. Stejně tak je otázkou, kolik airdropů si může nějaká kryptoměna dovolit předtím, než úplně ztratí svůj kredit a důvěryhodnost.
Mohlo by vás zajímat: Airdrop – základní informace o fenoménu dnešní doby
4. Víra v pumpu
Někteří obchodníci v kryptosvětě dělají svá rozhodnutí velmi jednoduše. Pokud najdou kryptoměnu, která je pravidelně pumpována, investují do ní. To by však měli dělat pouze zkušení obchodníci (pokud vůbec). Pro nováčky může být takové hraní si s ohněm velmi nebezpečné. Pumpy se totiž mohou odhalovat poměrně těžko, protože na některé se může čekat klidně i několik měsíců. Vybrat si ale kryptoměnu, která má historii s velkým množstvím pump rovněž znamená, že taková kryptoměna může kdykoliv ztratit na hodnotě. Bez varování a někdy i bez nějakého jasného a logického důvodu. Právě proto jsou takové investice velmi riskantní.
Psali jsme na Kryptomagazínu: Burza Binance zalistovala Bytecoin – a hned tu máme největší letošní Pump and Dump
5. Přehypovaná kryptoměna
Velmi jednoduchý způsob jak ztratit peníze. Hodně z vás si možná řekne, že takové hloupé a očividné chyby jako investice do přehypované kryptoměny se přece nikdo z vás nedopustí. Nechat se ale zlákat do takové investice prostřednictvím například FOMO nebo hype však může být velmi jednoduché. Pokud tedy některá kryptoměna deklaruje, že vyřeší všechny problémy světa, vyléčí všechny nemocné a přinese mír na naši planetu, buďte velmi skeptičtí. Nikdo z nás neříká, že byste do takové kryptoměny neměli investovat, ovšem v kryptosvětě se nachází náramné množství projektů, které znějí přesně takto “důvěryhodně a lákavě.”
V kryptosvěte nikdo nic negarantuje a garantovat nemůže. Tento svět je totiž velmi mladý na to, aby se dalo něco označit za jistotu. Je ještě mnoho projektů, které přežívají pouze díky obrovskému nadšení z konce minulého roku. Avšak důvěryhodným projektům trvá i několik let, aby dokázaly přesvědčit o svém potenciálu a využití.
Doporučujeme článek: Jak si vybrat vhodnou kryptoměnu? Hype vs. No-hype
Závěr
I přesto, že hned několik z výše zmíněných událostí skutečně přineslo zisky, spoléhat se pouze na hype, airdrop, spuštění mainnetu, pumpu nebo hard fork není velmi rozumné. Proto před jakoukoli investicí byste se měli ujistit, že neinvestujete jen kvůli danému důvodu. Nejprve byste se měli dívat na technologii, spolupráce, jaký problém projekt řeší a jakým způsobem a na tým stojící za projektem. A hlavně, zdali je vůbec jejich vize splnitelná. Teprve potom se začněte zajímat o to ostatní.
Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru našeho YouTube kanálu a nabízíme ke shlédnutí naše nejnovější video:
Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Marek F.
Zdroj:
cryptovest.com