Airdrop – základní informace o fenoménu dnešní doby

1
(1)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Obliba tzv. “airdropů” v poslední době strmě stoupá, a to nejen na straně účastníků, ale i na straně různých kryptoměnových projektů. Podíváme se, o co se vlastně jedná.

Co je to vlastně airdrop?

Je to jedna z možností, jak může teprve vznikající nebo již fungující projekt o sobě dát vědět a získat tak nové investory a podporovatele.

Firma, která se chce dnes se svým projektem prosadit, potřebuje publicitu. Z toho pramení velké množství zájemců, kteří si její mince zakoupí a její „slávu” šíří dál. Jednou z možností jak to udělat, je tzv. “airdrop”. Účastníci dostanou po skončení ICO za svou účast a případné šíření informací o projektu na svoji peněženku mince konkrétní firmy v předem definovaném množství a hodnotě. Ty si mohou následně na burze vyměnit za fiat, nebo si je nechají a počkají, až stoupnou na hodnotě a až pak je prodají.

Zprávy z oblasti nových ICO potvrzují, že kvalitně postavený airdrop plně nahradí drahou reklamní kampaň a dost často ji i předčí.

Základní druhy airdropů

1/ Klasický airdrop – nejpoužívanější způsob. Kampaň je vedena prostřednictvím sociálních  médií.

2/ Krypto airdrop – pro držitele hlavně BTC a ETH, ale i dalších coinů jako LTC, NEO, XMR. Základní podmínka je mít mince v peněžence k oznámenému datu.

3/ Hard fork – rozdělení Blockchainu na další větev. Získáte k původním mincím i nové, většinou ve stejné nominální hodnotě.

Úspěšnost a rizika Airdropů

Úspěšnost airdropů

Úspěšnost airdropů se většinou neuvádí, ale je možné toto číslo velmi nahrubo odvodit od úspěšnosti ICO. Statistiky ovšem uvádějí rozdílná čísla, která se pohybují od 5 % do cca 55 %. 

Rizika jsou pak následující:

Účastník: vkládá svůj čas a energii do seznámení se s projektem, komunikuje s firmou a s komunitou. Když projekt úspěšně projde procesem ICO, dostane svou odměnu. Ve výsledku za cca 2 – 5 měsíců má své penízky v „kapse”. Pokud byl projekt neúspěšný nebo podvodný, jako nováček se něco naučí, ale ve výsledku o nic zásadního nepřijde.

Firma: pokud pomineme možnost, že jde o podvodný projekt, kdy je ICO vyhlášeno jen „na oko“ a s vybranými prostředky někdo dříve či později  „zmizí“, tak je to podobné riziko jako u účastníka. Zásadní rozdíl je v tom, že firma přeci jen musí určitou část peněz zainvestovat. Je to z toho důvodu, aby celý projekt nastartovala a mohla dát o sobě vědět formou airdropu.

Shrnutí

Airdrop je určitě jedna z cest, jak se bez velkých rizik a s minimálními znalostmi může prakticky kdokoliv zúčastnit i zcela zásadního dění v oblasti kryptosvěta. Při dodržení základního pravidla – nikdy neposkytovat své soukromé (privátní) klíče – lze říci, že za relativně malé úsilí je slušná odměna.

O tom, jak poznat podvodné ICO, a jak se chránit před podvody, si můžete přečíst v našich dalších článcích.

Pokud vás téma zaujalo, rádi pro vás připravíme pokračování. Pište, vyjadřujte své názory, reagujte sem nebo do naší diskuzní skupiny na Facebooku.

Článek nám zaslal zájemce o pozici externího redaktora, Miloš Soukup. 

Naše nejnovější video:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 1 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
vojta

nerozumim vubec tehle definici airdropu, jak tu mate popsanou, nechapu vubec jak to myslite, cotoje jak to probiha? chapu co je to ICO a jake sou moznosti odmeny prave z toho, ale jak je to u airdropu u coinu ktere uz nejaky cas existuji?? Napr SYS? jak tady probiha airdrop? co to je? A jak se da definovat?? to se mi zda ze v clanku uplne chyby jako by byl napsany jen z poloviny.

spot_img