Jak být ve světě kryptoměn opravdu v bezpečí

0
(0)

Bezpečnost – téma, které slýcháváme stále dokola. Téma, které je opravdu důležité a které je třeba stále připomínat. Je tomu tak hlavně proto, že dokud lidé budou bezpečnost brát na lehkou váhu a nebudou se o bezpečnost sami aktivně zajímat a vzdělávat se, jejich kryptoměny mohou být v ohrožení. Proto se v tomto článku znovu pokusíme vám připomenout, jak se chránit před podvody na burzách.

Bezpečnost

Právě díky obrovským ziskům, které kryptoměny minulý rok přinesly, se o ně začali zajímat i obyčejní lidé s takřka nulovými znalostmi. Avšak otevřít si účet ani na těch největších a nejbezpečnějších burzách se nemusí vždy ukázat jako dobrý nápad. Hlavně v situaci, kdy lidé kryptoměny na burzách nakoupí a potom je tam nechají a “hodlují.”

Často bývá při výběru kryptoměnových burz jedním z prvních kritérií počet kryptoměn na burze a nebo možnost nákupu kryptoměny, kterou si daný investor rozhodl nakoupit. V mnoha případech tak investoři úplně zapomenou či podcení bezpečnost daných platforem. Právě proto vám nyní zkusíme načrtnout pár otázek, na které byste určitě neměli zapomenout si odpovědět předtím, než si otevřete účet na burze.

Verifikace

Základem na burzách by měla být verifikace – KYC (Know Your Customer – Poznej svého zákazníka). Pokud burza KYC využívá, dává tím lidem najevo, že se snaží plnit AML (Anti Money Laundery – Regulace proti praní špinavých peněz) a CFT (Countering the Finance of Terrorism – Boj proti financování terorismu).

Burza by se tak mohla v budoucnu vyhnout problémům s regulacemi a hrozbě případného uzavření burzy. Pokud navíc burza vyžaduje email či telefonní číslo, proces verifikace je tak ještě mnohem důvěryhodnější. Právě AML a CFT regulace by měli burzy ochránit od “zlých obchodníků”, kteří by se snažili o pumy, spoofying anebo o jinou podvodnou aktivitu.

Skutečně decentralizovaná burza

Většina z nás používá stále centralizované burzy. Dokonce i některé decentralizované burzy jsou regulované na centrálních serverech. Kvůli tomu jsou v neustálém nebezpečí, že budou napadnuty hackery, kteří se o to určitě pokusí. Řešení mohou nabídnout skutečně decentralizované burzy.

To však nemusí být vůbec tak jednoduché. K decentralizovaným burzám je hned zkraje nutno poznamenat, že abyste vůbec mohli na takovéto burze obchodovat, musíte být velmi schopní v IT anebo blockchain technologii. Je tomu tak proto, že přístup na decentralizovanou burzu, je možný pouze po stáhnutí speciálního uživatelského konta (Special client), které musí být podporováno několika nody.

V případě, že budete mít velký zájem o vybranou burzu, mnoho potřebných informací lze jednoduše najít na důvěryhodných zdrojích jako je například Medium. Pokud byste se rozhodli kryptoměny nedržet na burze (což je mimochodem hlavně při vyšších sumách velmi rozumné), je několik řešení.

Tip redakce: Knihovna zajímavých zdrojů o kryptoměnách

Používejte cold storage

Opět téma, kterému jsme se věnovali již v několika článcích, avšak opatrnosti v kryptosvětě není nikdy dost. Pokud nechcete držet kryptoměny na burzách, peněženky a hlavně cold storage zařízení (offline peněženky) jsou dobrá volba. Cílem však není držet kryptoměny v offline peneženkách, ale na externích zařízeních. Takovéto zařízení však nemusí být úplně ideální pro lidi, kteří denně obchodují.

Tokenizace

Dalším možný způsob, jak lze na kryptoměnách vydělat a to co možná nejbezpečněji je pomocí služeb spojených s tokenizací. Několik společností se pokouší takovéto služby nabízet a pojďme se blíže podívat, o co konkrétně u těchto služeb, jde.

Závěr

Jestli chcete s kryptoměnami denně obchodovat a nebo je držet či jinak vlastnit, bezpečnost byste určitě neměli zanedbávat. Vybrání té správné burzy, která vám nejen bude vyhovovat, ale bude splňovat i bezpečnostní kritéria, může být jednou z cest. Další možností je ukládání si svých kryptoměn na bezpečné peněženky, které jsou v ideálním případě offline a nejsou součástí vašeho notebooku či mobilu, tedy externí zařízení.

[ROZHOVOR] Jan Čuraj, profesionální krypto trader

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Marek Feder.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img