Takto velké společnosti manipulují s kurzem Bitcoinu

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

To, že trh s kryptoměnami je volatilní, všichni dávno víme. Důvodů, proč to tak je, existuje mnoho. Jedním z nich je zejména „malý“ celkový objem peněz, které se do kryptoměn investovaly.  To dovoluje poměrně lehkou manipulaci s trhem takzvaným velrybám (lidé s velkým kapitálem v kryptoměnách) nebo PnD skupinám (Pump and Dump). Ale proč, jak a kdo konkrétně by to dělal?

Proč to dělají?

Asi nejjednodušší otázka na zodpovězení ze všech uvedených. Důvod pro manipulaci trhu je více než jednoduchý. Peníze. Každý je chce vydělat a ideálně co nejrychleji je mít i bezpečně uložené. Na trhu s kryptoměnami se naskytla příležitost a většina lidí ji chce využít. Najdou se ale i tací, kteří chtějí tuto možnost doslova zneužít a přelít na svoje účty (případně peněženky) co nejvíc.  Je ale cesta jak by se to dalo udělat?

Jak vypadá taková manipulace trhu?

Lidé jsou vynalézaví a tak si cestu najdou vždy. Jednou z těchto cest jsou například Pump and Dump skupiny. Pokud jsou dobře organizované, tak lidé, kteří uměle vytáhnou hodnotu nějakého coinu a znásobí tak její hodnotu, mohou vydělat opravdu velký balík. Naopak lidé, kteří se k informaci dostali pozdě nebo nestihli prodat včas, často prodělají velké sumy. Pokud tedy nehledáte vysloveně spekulaci a pumpování ceny, tak vám radíme, abyste se takovým skupinám vyhli.

Jiný způsob manipulování ceny přinesly Bitcoin Futures. A právě pokud se někdo rozhodne obchodovat s Bitcoin Futures, tak má obrovskou motivaci manipulovat trhem. Pro běžné lidi to není možné, ale pro velryby to nemusí být velký problém. Pokud by například byli v short pozici, tak je jejich strategie lehká. Jen prodají pár desítek Bitcoinů na Gemini burze (burza, podle které se určuje cena pro futures). Tím sníží cenu futures a vydělají.

Další velmi zajímavý způsob jak hýbat s cenou na trhu je takzvaný „spoofing.“ U spoofingu jde o to, že se zadá nabídka ať už na nákup nebo na prodej velkého množství Bitcoinu. Na základě toho se změní i poptávka a nabídka na dané burze a také tak i celkově. Příkaz k zakoupení nebo k prodeji se ale vždy těsně před dokončením zruší.

Kdo má tu moc?

Nejtěžší ze všech otázek. Nikdo se k ničemu takovému dobrovolne nepřizná. A proč by také měl? Je totiž možné, že po vstupu regulací bude hrozit možná až vězení za podobné praktiky. Proto jsou ať už organizátoři pump nebo velryby velmi opatrní.

Avšak jeden z těch, kteří praktikují takové postupy, svoje jméno dostal. Spoofy. Přesně tak se říká člověku/skupině lidí, kteří na Bitfinexu úspěšně praktikují „spoofing.“ Nikdo totiž neví, kdo to je. Možná je to skupina obchodníků, možná jeden člověk a možná, že je to rodinný příslušník například McAffeeho. Je ale jisté, že mu to zatím vychází.

Dávejte si pozor na manipulace

Ať už se nám to líbí nebo ne, trh s kryptoměnami je momentálně velmi volatilní. Uvidíme, jestli něco dokáže tento fakt změnit. Možná pomůžou regulace, možná několikanásobný nárůst objemu. Nyní je ale jisté, že trh bude mít svoje rychlé stoupání ale i propady a proto Vám radíme být extra opatrní.

Disclaimer: úlohou tohoto článku je informovat a upozornit na možné nástrahy. Určitě nikoho k ničemu podobnému nenavádíme a také tyto aktivity neschvalujeme.

Zdroje:
cointelegraph.com
www.ethnews.com

Přeložila Denisa Falta z originálu z SK webu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img