Kryptoměny a především Bitcoin nastartovaly globální revoluci ve světě bankovnictví. Technologie na které jsou postaveny mohou znamenat revoluci pro celý svět. Avšak jak to tak bohužel bývá, někteří jedinci využívají tyto technologie pouze k vlastnímu obohacení. Pojďme se tedy na ty největší podvody podívat.
Kryptoměny a Blockchain bývají spojovány se slovy jako je revoluce, potenciál či investice. Bohužel je lze spojovat i s podvody a zlomyslnými činnostmi. Jak je to skoro se vším na světě, existují velmi chytří lidé, kteří zkoumají, jak lze využít nové technologie pro dobro lidstva. Na druhé straně většinou stojí někdo neméně chytrý, avšak více zlomyslný, kdo hledá způsob, jak tyto technologie využít pro své vlastní nekalé úmysly. Na úvod je třeba říct, že se jedná o skutečnost, kterou lze aplikovat i na většinu jiných technologií a mimo jiné také na běžný fiat. V tomto seriálu se postupně podíváme na několik největších podvodů, které se ve spojitosti s kryptoměnami udály.
Zlatá horečka jménem ICO
Bitcoin otevřel dveře celé spoustě dalších projektů využívající a rozvíjející blockchain. Začaly se objevovat další projekty využívající decentralizovanou distribuční knihu, tedy DLT. Vznikla celá spousta nových digitálních měn, tokenů a altcoinů. Například Ethereum, Ripple, Litecoin a další. Myšlenka dala vzniknout také ICO, neboli Initial Coin Offering. ICO slouží jako předprodej tokenů předtím, než jsou umístěny na burzu. Investoři tak nakoupí tokeny dopředu za výhodnější cenu a doufají, že po umístění na burzu bude jejich hodnota růst.
A na tom není nic špatného. Akciové společnosti tuto metodu používají již léta. Na druhou stranu, řada lidí, kteří se stali obětmi ICO podvodů, by nejspíše velice ráda nesouhlasila. Tento model byl totiž několikrát zneužit. Takovým typickým ICO podvodem je, když společnost, jakkoliv seriózně se prezentující, vybere od několika investorů sumy často čítající sta tisíce dolarů a následně zmizí, nechávajíc investory bez peněz a bez tokenů.
Pincoin a iFan
A nemusíme chodit ani moc daleko. ICO podvody nejsou bohužel jen záležitostí dávno zapomenutou. Poslední největší podvod se udál dokonce před pár měsíci v dubnu.
Společnost Modern Tech, sídlící v Ho Či Minově Městě ve Vietnamu, uváděla na trh ICO dvě kryptoměny – Pincoin a iFan. Pincoin sliboval až 40% návrat investic, díky projektu online platformy pro reklamu a investiční a aukční portál. Obě platformy měly využívat technologii blockchainu. Investoři však skončili takzvaně s holou zadnicí a nyní se snaží získat své peníze zpět.
Společnost podvedla desítky tisíc investorů, od kterých získala dohromady až 660 miliónů dolarů. Podle statistik se jedná o nejrozsáhlejší podvod v historii ICO. Poté, co investoři uspořádali na protest demonstraci před sídlem společnosti, nařídilo vedení města prošetření.
Mohlo by vás zajímat: Jak nakupovat a prodávat kryptoměny bez poplatků
OneCoin
Dalším příkladem může být OneCoin. Ten je důkazem, že i nepříliš důvěryhodně vypadající projekt si najde své příznivce. Tedy, v tomto případě spíše oběti. OneCoin totiž nebyl ani legitimní decentralizovanou kryptoměnou. Naopak, vyšetřování indických úřadů odhalilo, že se jedná o jasný Ponzi systém. Italské úřady později udělily společnosti pokutu ve výši 2,5 milionů euro.
Na rizika spojená s investicí do OneCoinu upozornil již dříve deník Cointelegraph. Ten poukazoval především na nelegitimnost samotné kryptoměny. K varování se přidalo také několik zemí, jako je například Thajsko, Chorvatsko, Finsko a další. Vietnam například vyvrátil vyvracel tvrzení, že má společnost v této zemi své sídlo.
Cointelegraph upozornil také na to, že je proti společnosti vedena řada mezinárodních vyšetřování a soudních sporů, v rámci kterých došlo v lednu tohoto roku k razii v jejich kancelářích v Bulharsku a následnému zabavení serverů. Vyšetřování poté odhalilo, že se jedná o podvod globálních rozměrů. V roce 2016 bylo čínskými úřady zabaveno na 30 milionů dolarů.
Doporučujeme k přečtení náš článek: Nejznámější Ponzi schémata historie
Investoři se bojí
Řada těchto podvodů má za důsledek to, že někteří investoři, kteří se o tyto podvodné praktiky spálili, se již znovu investovat do krypta bojí. A nemůžeme jim to mít za zlé. Koneckonců kdo z nás by s klidnou duší vstupoval podruhé do stejné louže.
Podvodníci jsou bohužel všude, avšak existují velmi jednoduché způsoby, jak se při investování ochránit. A jsou poměrně prosté, postačí obezřetnost a opatrnost. Před jakýmkoliv investováním by si člověk měl pořádně prostudovat, do čeho hodlá své peníze vložit. A samozřejmě investujte pouze to, co si můžete dovolit ztratit.
Viděli jste včerejší zprávy? Bittrex totiž delistuje…
[Zprávy] Ukradené BTC z Bitfinexu změnily majitele • Bittrex US delistuje 32 kryptoměn