Nejznámější Ponzi schémata historie

0
(0)

Mnozí příznivci kryptoměn se do této “hry” připojili jen kvůli tomu, aby vydělali co nejvíc peněz, ideálně co nejrychleji. I přes to, že kryptoměny nabízí velké množství cest na to, aby lidé zbohatli, najdou se i tací, kteří se snaží najít nové a rychlejší cesty. V tu chvíli se jedná zejména o podvody. Tento článek se bude věnovat detailům o Ponzi schématech a největším podvodům s nimi spojenými.

Co je to Ponzi schéma?

Ponzi schéma je druh podvodné operace, která slibuje investorům neuvěřitelně vysoké výnosy v poměrně krátkém čase. Tyto výnosy nejsou vytvářeny reálnými finančními operacemi nebo generováním příjmu z prodeje produktů, ale jsou vypláceny pouze z peněz, které vloží nejpozdější investoři.

Lidé anebo společnosti fungující podle Ponzi schématu vkládají všechen svůj čas a energii do hledání nových investorů a rozšiřování sítě. Dokud se jim to daří, Ponzi schéma původním investorům skutečně přináší peníze (i když podvodem). Většina investorů totiž svůj vklad nevybere velmi dlouhou dobu. Potom, co investoři vidí svoje zisky, nikdo z nich své peníze nevybírá. Reinvestice je pro ně velmi přirozená, což vyhovuje zejména „organizátorům“ tohoto podvodu.

Až v okamžiku, kdy noví investoři přestanou přicházet do systému/sítě, celé schéma spadne a většina investorů přijde o peníze. Stejně tak může Ponzi schéma zkrachovat i v případě, že velký počet investorů se rozhodne své peníze vybrat najednou. Dalším možným způsobem, jak může Ponzi schéma skončit, je, že se propagátoři tohoto podvodu vypaří i s penězi.

Vzhledem k tomu, že Ponzi schémata jsou v mnohých zemích nelegální, skončí o hodně dřív, než se dostanou do bodu, kdy zkrachují. Ve většině případů se o konec postarají úřady, které dané podvody umějí s předstihem odhalit a zastavit.

Charles Ponzi

Kořeny Ponzi schématu sahají až do roku 1919. Právě v tomto roce se začalo rodit první Ponzi schéma. Charles Ponzi, italský imigrant v USA, kde pracoval jako pošťák, vynalezl způsob, jak spekulovat s mezinárodními poštovními kupóny. Ty měly podle Charlese financovat zisky, které měly být poté vypláceny investorům.

Jen v průběhu jednoho roku se Ponzimu podařilo nasbírat sumu až 15 milionů dolarů od téměř 40 tisíc různých investorů v USA. V roce 2007 by tato suma představovala částku zhruba 174 milionů dolarů. To, že se mu podařilo shromáždit takové množství peněz, není náhoda. Ponzi totiž sliboval 50% zisk v průběhu 45 dní anebo dokonce 100% zisk do 90 dní. Jeho společnost Securities Exchange Company však skončila okamžitě po začátku vyšetřování.

Ponzi byl zatčen a odsouzen na 5 let vězení. Ano, čtete správně. Potom, co ukradl peníze v hodnotě téměř 15 milionů dolarů, byl ve vězení skutečně pouze 5 let.

Bernard „Bernie“ Madoff

Tento člověk se postaral o jeden z největších podvodů v historii lidstva. Jako bývalý představitel NASDAQu Madoff poznal mentalitu bohatých lidí a investorů. Toho se pak rozhodl využít.

Jeho podvod začal v roce 1990 a nabízel to, po čem investoři touží – nízké riziko a vysoké zisky. Ihned po zhlédnutí těchto informací by měl každý investor zpozornit a zařadit tento projekt/investici/firmu do kolonky „too good to be true“ (příliš dobré na to, aby to byla pravda).

Madoffovi svěřili své finance bohaté rodiny. Bylo to zejména díky jeho minulosti, která na investory působila důvěryhodně. Díky tomu dokázal Madoff vybudovat investiční fond. Ten se postupně rozrůstal a lidé začínali mít z Madoffa lepší pocity než kdykoli předtím. Jerry Reisman, který měl možnost se s Madoffom setkat osobně, prohlásil:

„Byl velmi charizmatický. Byl mistrem v potkávání se s lidmi. Vždy se mu podařilo okolo sebe vytvořit jakousi auru. Lidé na něj koukali jako na superhrdinu.“

Nikdo však nevěděl, co přesně Madoff dělá. A v tom byl ten problém. Lidé netušili, jak Madoff získává peníze. Všichni byli jen velmi chamtiví a chtěli víc a víc peněz. Díky tomu se investiční fond Madoffa vyšplhal až na 65 miliard dolarů.

Problém přišel v období krize, kdy si lidé začali vybírat peníze. V prosinci roku 2008 se proto Madoff rozhodl přiznat svému synovi. Tomu řekl, že všechno je pouze jeden velký podvod. Jeho syn ho pak 10. prosince 2008 udal na policii. Madoff byl následně odsouzený na 150 let vězení, což představuje největší trest, jaký mohl dostat.

Podezření

Zajímavostí v tomto případě však je, že na Madoffa a jeho situaci upozornil v roce 1999 finanční poradce Harry Markopolos. Podle zprávy, kterou podal Securities and Exchange Commision (SEC), je prý nemožné, ať už matematicky anebo legálně, dosahovat zisky, jaké sliboval Madoff.

Do 4 hodin prý Markopolos vypracoval zprávu, ve které dokázal, že neexistuje cesta, jakou by Madoff dokázal své zisky obhájit. SEC ho však ignoroval a nevěnoval Madoffovi pozornost. Markopolos proto vypracoval podrobnou studii, ve které vysvětlil proč se Madoff dopouští Ponzi schématu. Podvod nahlásil několikrát, nikdo ho ale neposlouchal. Dokonce o této frustrující zkušenosti napsal i knihu s příznačným názvem No One Would Listen (Nikdo mě neposlouchá).

Závěr

S Ponzi schématy jsme ještě určitě neskončili. V nejbližší době vám přineseme další článek, ve kterém se podrobněji podíváme na Ponzi schémata v kryptosvětě. Zároveň vám zkusíme poradit, na co si dávat pozor a jakým projektům se raději vyhnout.

 

Zdroje:
money.howstuffworks.com
investopedia.com
investopedia.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img