Jak se chránit proti pump and dump praktikám?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Skupiny založené výhradně na principu “pump and dump”, tedy úmyslném umělém zvýšení hodnoty daného aktiva a jejím následném snížení, tu byly, jsou a budou. Celý proces se jednoduše zakládá na hromadném nakupování a prodávání dané kryptoměny, čehož rádi využívají nadšenci sdružující se na Telegramu, Redditu nebo nejrůznějších fórech.

Ač by se mohlo argumentovat faktem, že podobné problémy postihují i další trhy, tak kryptoměny jsou na tom díky své volatilitě a neustálým výkyvům nejhůře. I sebemenší manipulace může otřást celým trhem a způsobit lavinový efekt, který adaptaci moc nepomáhá.

“Má to negativní efekt na celý trh a zbytečně vyvolává nejistotu, strach a pochyby. A to v celé komunitě. Tento typ manipulace silně ovlivňuje všechny nováčky a pokud chceme, aby trh prosperoval a investoři se nebáli prosadit, musíme tyto skupiny zakázat,”

vyjádřil se Oleg Seydak, generální ředitel (CEO) Blackmoon Financial Group, platformy pro vzájemné půjčování kryptoměn. Nápad je to sice vznešený, ale jakým způsobem se toho dá docílit? Lze vůbec zabránit lidem využívat skulinek?

Řešení na sebe nemusí nechat dlouho čekat

Nejdiskutovanější metodou, jak tomuto zabránit je sdílení informací o nekalých praktikách daných skupin. Agentura The Commodity Futures Trading Commission (CFTC), regulující obchodování s deriváty ve Spojených státech, v únoru oznámila, že zaplatí odměnu každému, kdo podá usvědčující informace. Samozřejmě není vyloučena ani možnost, aby se trh sám reguloval, avšak to by mohlo trvat další roky. Proto investoři požadují jasná pravidla, která adaptaci kryptoměn a příchod nových investorů ulehčí.

Tip redakce Jak podvodníci využívají falešné zprávy pro manipulaci s kryptotrhy

Nejdůležitější je zachovat si chladnou hlavu, nepodlehnout vidině snadného výdělku a držet se zavedeného pravidla “too good to be true”. Zkrátka pokud něco vypadá moc dobře na to, aby to byla pravda, nejspíš se jedná o podvod. Stejně tak je třeba důkladně pročítat whitepapery nových ICO (Initial Coin Offering) a seznámit se s budoucností projektu. Často se tvůrci stojící za tímto způsobem financování na sklonku života jejich společnosti pokusí právě o pump and dump, zburcují nové investory a pokusí se z té příležitosti vytěžit maximum.

“Jediný investor může vyhnat hodnotu nahoru, nebo naopak dolu. A to jediným velkým prodejem, nebo nákupem,”

objasnil Trace Schmeltz ze společnosti Barnes & Thornburg LLP. Právě proto je tato metoda tak účinná. Stačí několik dobře sehraných investorů a cena se může zvýšit až o desítky procent.

Mohl by vás zajímat článek Jak velké společnosti manipulují s kurzem Bitcoinu

Závěr

Pokud jste na tomto trhu úplnými nováčky, doporučujeme vyhýbat se ICO nabídkám obloukem. Pouze v případě, že projektu věříte nebo s ním máte osobní zkušenosti, doporučujeme investovat nějaký menší obnos. Vyhýbejte se podvodným skupinám a obecně komunitám, kde převažuje OTC (Over-the-Counter, tedy mimoburzový) obchod nebo potenciální pump and dump.

Vždy je lepší počkat si na korekci trhu, nakoupit a čekat. Pro ty odvážnější je tu potom daytrading, jehož náplní je neustálé sledování grafů. Sice se dočkáte menších výdělků, ale vše bude záležet jen na vaší šikovnosti, intuici a informovanosti. Spoléhat na tisíce dalších investorů, uměle manipulujících s cenou, se zkrátka nevyplácí.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: