Jak podvodníci využívají falešné zprávy pro manipulaci s kryptotrhy

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

V převážně neregulovaném světě Bitcoinu a kryptoměn podvodníci snadno bohatnou pomocí manipulace s cenou aktiv, a to záměrným šířením falešných informací. K tomu jim slouží sociální média, podvodné zpravodajské weby a privátní chatovací služby. 

Podvod s kryptoměnou GVT

V sobotu 14. ledna 2018 sdílel na Twitteru rady ohledně investic údajný John McAfee, zakladatel firmy McAfee z oboru kybernetické bezpečnosti. “Coin dne,” tweetoval účet @OfficiallMcAfee a propagoval GVT, novou kryptoměnu, která se začala obchodovat na podzim roku 2017.

McAfee je některými stále považován za patrona kryptoměn, protože propagoval bitcoin jako měnu budoucnosti dlouho před nedávnými zisky. Pro někoho byl proto tento tweet dobrým důvodem k nákupu. Takže nakoupil. A nakoupil, aniž by si všiml “L” navíc v uživatelském jménu Twitteru nebo chybějícího ověření, které rozlišuje falešný účet McAfee od skutečného účtu @OfficialMcAfee. Před publikací zmíněného tweetu, ve tři hodiny odpoledne, se GVT coiny prodávaly na trhu za 30 dolarů. Do 15:04 to bylo za 45 dolarů a objem obchodování se zdvojnásobil.

Ale v 15:19 klesla cena GVT zpět na 30,29 dolaru. Jednalo se o klasickou metodu pump-and-dump, která byl organizována v chatu nazvaném “Big Pump Signal”, který povzbuzoval členy, aby opakovaně propagovali nebo jinak doporučovali falešný účet McAfee a kupovali a prodávali GVT v určených časech.

Údajná smrt Vitalika Buterina a manipulace s ETH

Zatímco podvody typu pump-and-dump se obvykle zaměřují na nové ICO, zavedenější kryptoměny typu Bitcoin a Ethereum jsou zranitelné spíše prostřednictvím dezinformací. V červnu ztratilo Ethereum ze své tržní kapitalizace miliardy dolarů poté, co se začaly šířit na anonymní chatovací službě 4chan zvěsti o tom, že tvůrce Etherea zemřel.

“Vitalik Buterin prohlášen za mrtvého,” zněla zpráva, odkazující na 23letého geniálního zakladatele ETH, a pokračovala: “Zasvěcené osoby nyní prodávají ETH. Smrtelná autonehoda. A teď máme naši odpověď. Byl jako tmel. ETH se bude obtížně zotavovat a celá krypto sféra je ve velkých potížích.”

Ethereum, které předtím zaznamenalo zhruba 4.800% nárůst ceny, utrpělo značný pokles. Zvěsti o Buterinově smrti dramaticky zhoršily volatilitu měny, která se začala stabilizovat teprve poté, co Buterin poslal fotku sama sebe, potvrzující, že je naživu a v pořádku.

Manipulace s hodnotou Bitcoinu

Jako stále se rozvíjející měna bez podkladových aktiv je Bitcoin obzvláště náchylný k fámám. Mezi nejběžnější patří neustálé diskuse o tom, která další velká instituce či maloobchodní prodejce jej přijmou.

Někteří toho využívají. James Altucher, samozvaný odborník na Bitcoiny, který provozuje online video kurzy “Masterclass on Cryptocurrencies,” napsal v září v on-line zpravodaji: “Jsem si jistý, že Amazon bude přijímat Bitcoin.” Dále uvedl: “Amazon by to mohl oznámit už 26. října v průběhu příští konference…” a přiložil z kontextu vyjmutý citát výkonného ředitele Amazonu a další spekulativní informace. Informace byly jako pravdivé zveřejněny na webu Squawker, který má zhruba 225.000 návštěv za měsíc. Poté byla zpráva převzata online zpravodajským deníkem o kryptoměnách CoinTelegraph a německými novinami Die Welt.

Informace tohoto typu, zveřejněná např. na Redditu, samozřejmě vede k tomu, že někteří lidé měnu nakoupí a její cena tak stoupne.

Facebook a falešné zpávy

Tradiční tvůrci falešných zpráv a podvodů s tím spojených také začali využívat popularity kryptoměn. Jednou z forem jsou např. stránky, které napodobují webové stránky hlavních médií. Jejich tvůrci sází na to, že uživatelé internetu kliknou a naletí na podvodné zprávy, které slibují lidem, že mohou “vydělat jeden Bitcoin denně” poté, co zadají osobní data a informace o své kreditní kartě. Tyto zprávy se pak šíří například prostřednictvím placených reklam na Facebooku.

“Richard Branson a Elon Musk investovali 17 milionů dolarů do Bitcoin Tech Startupu,” zněl jeden takový nadpis na internetových stránkách, které simulovaly web CNN za pomoci stejného vzhledu, adresy CNN-money-report.com a falešných komentářů na Facebooku. Stránky, které propagovaly systém obchodování s Bitcoiny, nazvaný “Bitcoin Code”, získaly díky sociálním médiím mezi zářím a prosincem 2017 více než 425 tisíc návštěvníků.

Dnes již Google při zadání Bitcoin Code do vyhledávání generuje upozornění na podvod a varuje uživatele před tím, aby své peníze převáděli na zmíněné webové stránky. A zatímco falešná URL adresa CNN byla z Facebooku odstraněna, výsledky vyhledávání na Twitteru ukazují, že lidé minulý rok na podzim zprávu sdíleli a podvodu tak naletěli.

Závěrem…

“Problém spočívá na tom, že lidé potřebují být více soběstační,”

uvedl Laz Alberto, krypto-investor a redaktor zpravodaje Blockchain Report, a pokračoval:

“Mnoho rozhovorů, které jsem absolvoval, začíná slovy “říká můj přítel” nebo  “to jsem viděl na Twitteru” či “to jsem viděl na Telegramu ve skupině”. Předtím, než dáte na něčí radu ohledně kryptoměn, měli byste o nich něco vědět sami.”

Stále tak platí základní pravidla: neinvestuji do ničeho, o čem toho moc nevím, a neinvestuji větší částku, než o jakou si mohu dovolit přijít.

Další případy podvodů a jak je rozpoznat naleznete v tomto článku (v ČJ).

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
http://addthis.com

I gueѕs he is PERFECT at it!? Laughed Larry.

spot_img