Proč může být NEO kryptoměnou roku 2018 – první část

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

NEO, nebo Ethereum? Která platforma má šanci prorazit a překonat konkurenci? Z pohledu vývojářů je důležitá funkčnost produktu, z pohledu investorů jeho ziskovost. V tomto článku se podíváme na kryptoměnu NEO a její možnosti ovládnout trh s digitálními měnami.

Začněme ale nejprve s Ethereem. V době nástupu bylo Ethereum něco revolučního, co celý kryptosvět přivítal s velkým nadšením. Drtivá většina ICO je postavena právě na této platformě (ERC20 tokeny) a jeho tvůrce Vitalik Buterin je právem považován za obrovskou kapacitu v oblasti digitálního světa.

Tip redakce: Přečtěte si náš článek o základech Etherea

NEO neboli Čínské Ethereum

Určitě jste se už setkali se slovním spojením “Čínské Ethereum”, kterým je NEO často označováno. Čína je na rozdíl od ostatních světových ekonomik relativně specifickým trhem. Podívejme se na Alibabu a její dotahování se na Amazon nebo na čínskou sociální síť Wech. Tato země se s tím nepáře a navenek se může zdát, že se zaměřuje na vývoj vlastních technologií bez ohledu na to, co se odehrává na poli jejích konkurentů.

Z hlediska kryptoměn se nám tedy nabízí otázka, zda může NEO konkurovat Ethereu.

Důležité je podotknout, že obě tyto kryptoměny se zaměřují na podobné cíle. Obě chtějí být platformami pro novou éru internetu: pro DApps (decentralizované aplikace), ICO (INTI coin offering) a smart kontrakty.

Internet 3.0

Zatímco obě společnosti vyvinuly své blockchainy tak, aby poskytovaly dostatek nástrojů pro developery, jejich cíle se liší. Záměrem společnosti Ethereum je vytvořit prostor pro vývoj DApps s orientací na globální využitelnost, poskytnutí lepší přístupnosti a zajištění co největší důvěryhodnosti. Jinými slovy – vytvořit internet 3.0. Naproti tomu je NEO projekt, který využívá technologii blockchain na digitalizaci aktiv, její automatizaci pomocí inteligentních smluv a realizaci inteligentní ekonomiky s distribuovanou sítí.

Stručně řečeno: Ethereum vyvíjí a vylepšuje svůj produkt v reakci na aktuální požadavky trhu, zatímco NEO rozvíjí svou platformu na základě očekávání budoucích požadavků.

Tip: Pokud chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, podívejte se na tento návod.

Co je to smart ekonomika?

Největším rozdílem mezi NEO a Ethereem je zaměření NEO na smart ekonomiku. Proto pokud chceme plně pochopit tuto kryptoměnu, musíme pochopit obsahovou podstatu této oblasti.

Inteligentní ekonomika bude obsahovat digitalizovaná fyzická aktiva. Obchodování s nimi bude samozřejmě zapsáno v blockchainu, čímž bude jejich vlastnictví chráněno a potvrzeno prostřednictvím decentralizovaného modelu této technologie. Důležitý faktor zde sehraje fakt, že tento typ ekonomiky bude s největší pravděpodobností / hraničící s jistotou / spadat pod vládu a její regulace. Tím pádem musí platforma, která se chce v této oblasti naplno prosadit a sloužit “inteligentní ekonomice”, doložit dostatek důvěryhodných podkladů, aby vládu dané země přesvědčila. A to je přesně cíl a záměr blockchainu, který NEO nabízí.

Tip redakce: Přečtěte si náš článek o základech NEO

Co dělá NEO, aby se připravilo na smart ekonomiku?

Základem pro tento typ ekonomiky jsou digitální aktiva a digitální identita. A v obou případech klade NEO mimořádný důraz na dodržování regulačních požadavků.

Digitální identita

Anonymita je skvělá. Otázka soukromí by měla být jednou z hlavních priorit každého technologického vývoje současnosti. Pokud ale společnosti a vlády budou využívat blockchain na digitalizaci aktiv a vydávání smart kontraktů, nemůžeme očekávat anonymitu. Jde o fakt, že pokud má být platforma v souladu s právními předpisy, digitální identita (ověřitelná identita v digitální podobě) je nutným zlem.

Dnes je digitální identita založena na systému nazvaném X.509 PKI (Public Key Infrastructure). Jde o mezinárodně dohodnutý standard, který ji definuje. NEO má v plánu dodržet tento standard, přičemž jeho celkové zabezpečení chce podchytit právě blockchainem. Jednotliví správci tak budou mít digitální identitu a zároveň své skutečné jména, aby v případě například soudního sporu, bylo možné vůči nim vyvodit právní následky. Tento přístup je nezbytný při registraci finančních aktiv v síti a dodržování regulačních požadavků.

NEO už uzavřelo strategické partnerství s THEKEY – projektem, který se rozvíjí na jeho platformě a který umožňuje poskytování digitální identifikace.

Digitální aktiva

Chcete-li mít inteligentní ekonomiku založenou na smart kontraktech, musí existovat možnost zaměňovat aktiva nad rámec měny. To znamená digitalizovat aktiva, jako je například vlastnictví domu, majetku, automobilu, zlata či jiných věcí. Tímto krokem se smart kontrakty stanou mnohem silnějšími, a cílem NEO je zajistit, aby vydané certifikáty digitálních aktiv byly v souladu s právními předpisy dané země.

Závěr

Ve druhé části si řekneme něco o Neox, OnChain a City of Zion, a popíšeme si nejvýraznější rozdíly mezi těmito dvěma kryptoměnami.

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Dalibor Valko.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img