Jak se chránit před nástrahami v kryptosvětě

0
(0)

Ruku v ruce se stoupající popularitou a rozšiřováním kryptoměn se stále častěji objevují podvodníci, kteří se snaží především od nováčků, ale i od nepozorných majitelů, vylákat jejich kryptoměny.

Phishing útoky a investiční schémata

Obecně můžeme podvody týkající se kryptoměn rozdělit na dvě kategorie – první z nich jsou podvody založené na phishing útocích, kde útočník ukradne vaše informace v podobě například přístupového hesla nebo seedu, a druhou jsou investiční schémata, která „zaručují velké výnosy“. Níže vám přinášíme přehled rozšířených podvodů týkajících se kryptoměn, se kterými se můžete setkat.

Falešné kryptoburzy

Kryptoburzy jsou platformy, které jsou určené k nakupování nebo prodeji kryptoměn. Vzhledem k tomu, že jde o nejrozšířenější formu, jak si obstarat kryptoměny (pokud vynecháme nákup přes bankomat nebo přímo od fyzické osoby), neváhají hackeři vytvářet falešné stránky jednotlivých burz. V případě, že se na takové burze zaregistrujete, může se stát, že útočníci ukradnou vaše aktiva přímo z účtu na burze, nebo se dokonce jednoho dne celá burza odmlčí a vypne.

Nejjednodušším krokem, jak této situaci předejít, je obchodovat na ověřených burzách a vždy si zkontrolovat URL adresu. Legitimní adresy burz vždy začínají s „https“ (Hyper Text Transfer Protocol Secure) vysvíceným zelenou barvou.

Dalším způsobem, jak odhalit falešnou burzu, je dobře zkontrolovat samotný název adresy. Stačí jedno chybějící písmeno a namísto blockchain.info jste rázem na fake adrese blokchian.info. Platformy jako Facebook, Google a Twitter už podnikly masivní kroky k zabránění podvodným způsobům popsaným výše, avšak tento krok měl za následek i celkové odstranění reklam na produkty související s kryptoměnami.

Bittrex fake

Falešné kryptopeněženky

Jestliže je třeba být ostražitý při obchodování na burze, v případě výběru kryptopeněženky to platí stonásobně víc. Jde totiž o místo, kde máte pravděpodobně uložené všechny své kryptoměny, a proto byste při jejím výběru měli být nanejvýš obezřetní. Vzhledem k tomu, že stránky nabízející falešné peněženky jsou téměř dokonalými kopiemi originálu, je opravdu třeba dávat si pozor na každý detail.

Nejlepší je poradit se s komunitou na sociálních sítích, jako je například reddit, respektive používat pouze ověřené a z oficiálních stránek jednotlivých kryptoměn stažené peněženky. Pokud se totiž útočník zmocní vašeho privátního klíče, vaše uložené prostředky budou nenávratně pryč.

Ponziho schémata

Ponziho schémata jsou druh podvodného investování, které slibuje investorům nepřiměřeně vysoké výnosy ve velmi krátké době. Výnosy přitom nejsou vytvářené reálnými finančními operacemi, ale jsou vyplácené z vkladů pozdějších investorů. V případě kryptoměn je lze z výše uvedených možností odhalit asi nejhůře.

Jen pár týdnů nazpět se filipínské policii podařilo zadržet manželský pár, který investorům sliboval 30% návratnost investic s vyplácením každých 15 dní. Na tuto lákavou nabídku, která zní až příliš dobře na to, aby byla pravdou, vylákali z investorů více než 19 milionů dolarů.

Při každé takové nabídce si tedy raději vždy položte otázku:

  • Je deklarovaná návratnost v uvedeném časovém horizontu reálná?
  • Proč chci investovat své peníze do společnosti zabývající se kryptoměnami, když si je mohu sám pořídit na burze?
  • Stojí mi riziko ztráty všech investovaných financí za potenciální výnos?

Závěr

Kryptoměny přinášejí svobodu. To je nezpochybnitelný fakt. Je třeba si ale uvědomit, že spolu se svobodou přichází i odpovědnost za vlastní rozhodnutí. Nikdy se tedy neunáhlete při tak důležitých krocích, jako je výběr burzy, peněženky, eventuálně projektu, do kterého chcete investovat. Udělejte si průzkum, vyhledejte si co nejvíce informací a poraďte se.

Všeobecné osvojení kryptoměn je stále jen na začátku a čeká nás pravděpodobně ještě dlouhá cesta. Za těch pár hodin investovaných do seznámení se s problematikou vám pomyslný vlak neuteče. A pokud by se pomyslný vlak přece jen značně pohnul, raději do něj naskočit později a připravení, než zbrkle a s rizikem, že o svou investici přijdete.

Zdroj:
https://medium.com/

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img