Ponzi schémata v kryptosvětě

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

V minulém článku jsme vás informovali o tom, co jsou Ponzi schémata. Rovněž jsme vám představili ty největší v historii. Dnes se zkusíme zaměřit na Ponzi schémata z kryptosvěta, ale i na co si je třeba dávat pozor.

Ponzi schémata v kryptoměnách

Bitconneeeeeect! Určitě jste o tomto “úspěšném” Ponzi schématu v kryptosvěte slyšeli. Informovali jsme vás o investorech, kteří se snaží dostat peníze zpět a zažalovali Bitconnect. Zda však peníze zpět dostanou, je stále velká otázka.

Na Bitconnect již dlouho upozorňovala většina lidí v kryptokomunitě. Pokud vám totiž někdo slibuje (a toto je velmi podstatné slovíčko), že denně vyděláte 1% v kryptoměnách, snažte se takovému projektu předem vyhnout. Nikdo neví a nedokáže předpovědět, jak se budou hodnoty kryptoměn pohybovat, a proto jsou takové sliby scestné a nereálné.

Nemůžeme však házet všechnu špínu pouze na Bitconnect. Pravdou je, že momentálně se v kryptosvěte nachází velmi mnoho podvodných projektů. Bitconnect je jen tím největším a nejznámějším. Navíc, není to tak dávno, co právě Bitconnect bublina praskla.

Na co si dávat pozor

Bitconnect není ani první, ani poslední projekt spojený s kryptoměnami, který je pouze podvodem a Ponzi schématem. Jak se takovým projektům vyhnout? Připravili jsme si pro vás několik bodů, které by vás mohly na Ponzi schéma upozornit (nejen v kryptoměnách):

  • Garantování vysokých zisků s velmi malým rizikem. Pravidlem bývá, že pokud nechcete hodně riskovat, tak nemůžete očekávat ani velký zisk. Naopak, pokud očekáváte vysoké zisky, tak musíte počítat s vysokým rizikem vaší investice.
  • Problémy s výběrem peněz ze systému. Při Ponzi schématech můžete narazit na různé, často až nelogické důvody, proč se nemůžete dostat k penězům, jenž jste investovali nebo “vydělali”.
  • Klientům se rovněž stává, že sami nevědí, do čeho investují. Organizátoři a propagátoři Ponzi schémat často vysvětlují svůj “byznys model”, který je pro normální lidi téměř nepochopitelný.
  • Naopak systém vyplácení vašich výdělků vám je ihned jasný. Všem vám vysvětlí, jak budete vydělávat, kolik vyděláte a podobně. Odkud se tyto peníze berou, však už nevysvětlí.
  • Dalším varovným znakem by pro vás mělo být, že všechny Ponzi schémata se prezentují jako bezrizikové (risk-free). Pokud na jakémkoliv setkání, kávě nebo čemkoliv podobném vám váš známý představí “bezrizikový produkt,” určitě byste měli zpozornět (ideálně neinvestovat).
  • Překrásné zisky, pokud budete shánět nové lidi do systému / sítě. Až 20% z jakéhokoliv obchodu, který uděláte, plus 20% roční zisk. Je třeba si pamatovat, že pokud něco zní příliš dobře na to, aby to byla pravda, obvykle to pravda není.

Závěr

Na závěr bychom vás chtěli opět pouze upozornit. Kamkoliv jdete investovat, je třeba si vždy dobře promyslet, jestli víte, co děláte. Při každé investici byste měli rozumně zvážit, zda víte, kam vaše peníze jdou a jak budou generovat zisky.

 

Zdroje:
blockonomi.com
cointelegraph.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
FX

No jo. Teď zase nejspíš praskla Ponzi bublina jménem Crypterra, kde jsem měl také trochu zainvestováno. Cloud mining. Zisky slibovali vyšší než jinde, ale neřekl bych nereálné. A výběry do určité chvíle fungovaly. Poslední měsíc to ale téměř nefunguje, výběry nejdou, nové stránky jsou podle mě jen nefunkční kulisa. Komunikace na Twitteru (už předtím sporadická) utichla poslední týden úplně. Tak pozor…

Martin

Výborný je projekt ICOindex.com, kde si můžete prolustrovat případný projekt, kde najdete detailní info proč je projekt podezřelý nebo považován jako Scam.

spot_img