Stellar Lumens – základní principy fungování sítě a kryptoměny

5
(1)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Stellar je open-source protokol sloužící k uskutečňování transakcí. Začátky Stellar sahají do roku 2014, kdy Jed McCaleb (tvůrce eDonkey – decentralizované peer-to-peer sítě) a Joyce Kim položili první základy pro jeho vznik. Zpočátku byl založen na protokolu Ripple, avšak po provedení několika změn v kódu se tato síť forkla, aby mohla nadále fungovat jako samostatný subjekt. 

Vznik

V roce 2015 nezisková organizace Stellar Development Foundation, která tvoří gro podpůrného týmu, vytvořila aktualizovanou verzi protokolu na zcela novém kódu, což potvrdila i vydáním whitepaperu. Následně byla síť úspěšně uvedena do live provozu. Členy představenstva a poradního výboru pro Stellar jsou Keith Rabois, Patrick Collison, Matt Mullenweg, Greg Stein, Joi Ito, Sam Altman, Naval Ravikant a další.

Jed McCaleb

Tento americký programátor se o decentralizované řešení zajímal už v roce 2001. Založil úspěšnou peer-to-peer společnost eDonkey, která se zaměřovala na sdílení dat. Když se v roce 2010 dozvěděl o kryptoměně Bitcoin, rozhodl se, že vytvoří prostor pro její obchodování. Netrvalo dlouho a vznikla burza Mt. GOX, která v průběhu 3 let zpracovala více než 70% transakcí s Bitcoinem na světě. V roce 2014 však tuto burzu postihla katastrofa v podobě ukradení 850 000 Bitcoinů, což v té době činilo 450 milionů dolarů.

Přestože se téměř 200 tisíc Bitcoinů podařilo navrátit původním vlastníkům, burza si už nikdy nezískala předcházející reputaci a Jed ukončil její činnost. Následně se spojil s Davidem Schwartzem, Arthurem Brittem a Chrisem Larsenem, aby společně založili Ripple Labs. Po neshodách v oblasti spolupráce v Ripple se rozhodl s Joyce Kimem vytvořit vlastní projekt – Stellar.

Principy sítě Stellar

Jak jsme si už řekli, Stellar je open-source protokol, který umožňuje peněžní převody. Ty fungují na bázi spouštění softwarových implementací protokolu a využívání internetového připojení, které umožňuje komunikaci mezi jednotlivými servery Stellar.

Tím vytvářejí globální síť, kde každý server uloží záznam o všech účtech. Tyto záznamy jsou následně uloženy v databázi nazvané “ledger” (účetní kniha). Jakmile všechny zapojené servery dosáhnou shody ohledně povolení zápisu do Ledger, uvedená transakce se zaznamená a v průběhu dvou až čtyř sekund se i reálné uskuteční.

V roce 2014 začala síť Stellar s množstvím 100 miliard jednotek – Stellar. O rok později se však tvůrci rozhodli změnit název měny na Lumen, aby dosáhli rozlišení v názvu mezi měnou, sítí a samotnou organizací.

Co je Lumen

Síť Stellar nabízí všechny inovativní funkce sdílené formy Ledgeru (účetní knihy) v distribuované databázi – označované jako technologie blockchain. Lumen, jako měna sítě, slouží především k dvěma účelům:

Účel první: Lumen v jisté míře plní anti-spamovou roli. Každá transakce, která proběhne v síti, je zúčtována malým poplatkem: 0.00001 lumenů. Tento poplatek zabraňuje uživatelům s nekalými úmysly zaplavit síť (útoky známé pod označením DoS – denial-of-service attack). Lumen tak funguje jako bezpečnostní token a zmírňuje DoS útoky, které se pokoušejí generovat velký počet transakcí nebo zabírají příliš mnoho prostoru v Ledgeru. Síť zároveň vyžaduje držení minimálního množství Lumenů (20), čímž zajišťuje autentičnost účtů a pomáhá udržet bezproblémový tok transakcí.

Účel druhý: Lumen může usnadnit transakce s více měnami. To platí především v situaci, kdy neexistuje přímý trh (měnový pár) mezi danými krytpoměnami. Lumeny tehdy dokážou fungovat jako jakýsi pomyslný most. Předpokladem však je dostatečně likvidní trh pro Lumen a měny, které má zprostředkovat.

Využitelnost 

Společnost Oradian, jenž se zabývá bankovními softwary na bázi cloudu, plánuje zavést síť Stellar pro společnosti zprostředkovávající mikro-financování v Nigérii. V prosinci minulého roku tvůrci Stellar zároveň oznámili spolupráci s více partnery, převážně z Filipín, Indie a západní Afriky. V říjnu 2017 Stellar a IBM vytvořili společné partnerství, jehož cílem je zvýšení rychlosti globálních plateb, především na poli zahraničních převodů.

Shrnutí:
Název: Stellar
Kód měny: XLM
Vznik: 2014
Rychlost zpracování transakcí: 2 až 4 sekundy
Peněženky pro XLM: Ledger, Stronghold, StellarTerm, Stellar desktop client, LuPoEx, Lobstr, Stargazer, SAZA, Centaurus, Papaya
Možnost uložení v hardware peněžence: ano, Ledger Nano S

Kde nakoupit Stellar (XLM):
Upbit
Binance
Bittrex
Poloniex
Kraken
Bitcoin Indonesia
Stellar Decentralized Exchange
OKEx
RippleFox
AEX
Exrates
Gatehub
CoinEgg
Bitstamp
Qryptos
Mr. Exchange
BCEX
GOPAX

Kontakty:
Oficialní web: https://www.stellar.org/
Facebook: https://www.facebook.com/stellarfoundation/
Twitter: https://twitter.com/stellarorg
Reddit: https://www.reddit.com/r/Stellar/
GitHub: https://github.com/stellar
Forum: https://stellarcommunity.org/

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
martin

bacha, chybka. bavíme sa o stellaru a na konci sú webstránky a burzy pre nem

spot_img