Nemělo by se Ethereum začít bát? Znáte ty nejlepší smart contract platformy? (2. část)

3.7
(6)

Jak jsme si řekli v minulém článku, jasnou jedničkou na kolbišti smart kontraktů je aktuálně Ethereum. Konkurence ale nespí a ráda by se na tomto trhu také prosadila. Pojďme si tedy představit další 2 nadějné platformy, které mají (alespoň dle mého názoru) reálnou šanci uspět.

Ardor

Zakladatel: Lior Yaffe, Kristina Kalcheva

Datum spuštění: Mainnet spuštěn v lednu 2018

Asset: ARDR

Stručná charakteristika: “Parent-and-child chain” architektura

Ardor je provozován společností Jelurida a své kořeny má v Nxt blockchainu, což byla jedna z prvních PoS sítí – běží od roku 2013. Ardor byl vytvořen stejným týmem s cílem překonat výzvy, se kterými se při adopci tradiční architektury lineárního blockchainu vývojáři potkávají.

Mezi ně patří použití jediného tokenu, nedostatečné možnosti přizpůsobení a “bobtnání” blockchainu v důsledku zpracování a uložení každé jednotlivé transakce stejným způsobem.

Ardor si klade za cíl tyto překážky překonat pomocí architektury, která zahrnuje hlavní rodičovský řetězec a podřízené řetězce. Každý podřízený řetězec je zcela přizpůsobitelný dle požadavků uživatele a může používat svůj vlastní token. Ardor také využívá bezstavové, odlehčené (lightweight) inteligentní smlouvy, naprogramované v Javě.

Lior Yaffe, hlavní vývojář a spoluzakladatel společnosti Ardor, vysvětluje odlehčené inteligentní smlouvy takto:

“Kód kontraktu je jednoduchá třída napsaná v javě, která je uploadnuta na blockchain a digitálně podepsána a opatřena časovým razítkem. Provedení kontraktu pak zajišťují nody, které vyberou, kdo kontrakt zpracuje. To značně eliminuje rizika systémového selhání […] a také to odstraňuje potřebu samostatné vrstvy oraclů.”

První a hlavní podřízený řetězec Ardoru je Ignis, který nabízí jedinečné funkce a funkce napříč ostatními podřízenými řetězci, které jsou provozovány na síti Ardor. Patří k nim vydávání aktiv a konfigurace uživatelských účtů. Ignis také poskytuje různé další on-chain funkce, včetně hlasovacího systému, směnárny a data cloudu.

Ardor a Ignis provozují své vlastní žetony pod značkou ARDR a IGNIS.

Mezi aplikace běžící na Ardoru patří  třeba platforma pro správu nemovitostí Dominium.

Matic Network

Zakladatel: Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal, Anurag Arjun

Datum vzniku: 2018, mainnet spuštěn v roce 2020

Asset: MATIC

Stručná charakteristika: Plasma and PoS vedlejší řetězce vytváří škálovatelnou vrstvu (Layer) 2 pro Ethereum síť

Matic Network se soustředí na škálovatelnost s využitím Layer 2, která využívá vedlejší řetězce pro výpočty mimo hlavní řetězec. Síť je zabezpečena prostřednictvím přizpůsobené verze Plasma frameworku a decentralizované sítě PoS validátorů.

Matic Network dosahuje významné škálovatelnosti a výborné průchodnosti 65 000 transakcí za vteřinu a to bez kompromisů v oblasti decentralizace. Projektu se hned v zárodku dostalo zasloužené pozornosti a uznání známých kryptoměnových osobností. Finanční podporu mu poskytly jak Coinbase Venture, tak Binance Labs.

Ještě před spuštěním svého mainnetu 3. června 2020 přilákal více než 50 dApps, což z něj činí nejpoužívanější platformu s Layer 2 v celém kryptoprostoru.

dApps v Matic síti zahrnují pestrou škálu produktů, od herních titulů až po DeFi. Z těch nejznámějších a nejzajímavějších titulů musíme určitě jmenovat skvělý herní projekt Decentraland, o kterém jsme vám již v minulosti přinesli několik obsáhlých článků a sázkovou platformu BetProtocol.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img