Nemělo by se Ethereum začít bát? Znáte ty nejlepší smart contract platformy? (1. část)

5
(9)

Obsah

S tím, jak se spuštění Ethereum 2.0 opožďuje, objevují se stále další konkurenční smart contract platformy. Nemělo by se Ethereum začít bát o svou pozici? Pojďme si ty nejzajímavější projekty představit.

Platformy inteligentních smluv umožňují komukoli navrhovat programovatelné finance a aplikovat je na nesčetné množství nových případů použití. Nikoho asi nepřekvapí, že aktuálně v oblasti decentralizovaných financí (DeFi) a dalších decentralizovaných aplikacích (dApps) dominují inteligentní smlouvy založené na Ethereu.

Řečeno slovy programátora, inteligentní smlouvy jsou dynamicky popsané “if – then” situace, a pokud je vývojář spojí dohromady, mohou vytvářet naprosto nové nástroje. Výhoda inteligentních smluv ale nespočívá jen v této flexibilitě. Smart contracty eliminují velkou část nákladů na zprostředkovatele, kteří jsou etablováni v tradičních oblastech, jako je právo, finance, dodavatelské řetězce atd.

I když je v tuto chvíli jasnou jedničkou v oblasti inteligentních smluv Ethereum, objevilo se množství kvalitních konkurentů, kteří se chtějí o tento trůn porvat.

Ethereum

Zakladatel: Vitalik Buterin

Datum spuštění: červenec 2015

Asset: ETH

Krátká charakteristika: První inteligentní platforma pro inteligentní smlouvy a jednička z hlediska velikosti a vývojářské činnosti

Nemůžeme začít jinak než “úřadujícím králem”. Ethereum je první blockchain, který byl vyvinut skriptovacím jazykem Solidity. Je to “dítě” Vitalika Buterina, který si díky své spolupráci s BTC vývojáři rychle uvědomil obrovský potenciál blockchainové technologie. Poté, co nedokázal přesvědčit core vývojáře BTC, že platforma potřebuje funkčnost vývoje aplikací, napsal white paper Etherea.

Zakládající tým Etherea tvoří Vitalik Buterin, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Mihai Alisie, Amir Chetrit, Gavin Wood, Joseph Lubin a Jeffrey Wilke. Někteří z těchto členů již Ethereum opustili a věnují se práci na vlastních projektech.

Ethereum je aktuálním lídrem v oblasti inteligentních smluv. Je to také první blockchain, kterému se podařilo významnější měrou proniknout do podnikové sféry.

V průběhu let muselo Ethereum čelit i několika nepříjemným událostem, z nichž tou nejvýznamnější je bezesporu incident v roce 2016, kdy útočník zneužil zranitelnost v jednom smart kontraktu a ukradl ETH v hodnotě 50 milionů dolarů. To mělo za následek rozkol v komunitě, kdy jedna strana požadovala vrácení stavu blockchainu, aby získala zpět prostředky, zatímco druhá strana prohlašovala, že “kód je zákon”. Následoval hard-fork, který vedl ke vzniku Etherea Classic.

Největší výzvou, před kterou nyní Ethereum stojí, je jeho nedostatečná škálovatelnost. Přestože je jedním z nejpoužívanějších blockchainu, trpí častým přetížením sítě. Pravděpodobně díky jeho vysoce centralizovanému přístupu, mají naplánované upgrady často velká zpoždění. První fáze aktualizace ETH 2.0 byla naplánována na červenec 2020.

RSK

Zakladatelé: Diego Gutiérrez Zaldívar (nyní generální ředitel IOV Labs), Sergio Lerner, Gabriel Kurman, Adrian Eidelman a Ruben Altman

Datum vytvoření: práce na RSK byly zahájeny v roce 2016 a ke spuštění došlo v roce 2018

Asset: RBTC, RIF

Krátká charakteristika: platforma pro inteligentní smlouvy, která funguje jako sidechain (vedlejší řetězec) bitcoinového blockchainu

RSK funguje jako vedlejší řetězec bitcoinového blockchainu a je s ním propojen. Byl vyvinut, aby do bitcoinové sítě přinesl funkčnost smart contractů, podobnou Ethereu. 

Diego Gutierrez Zaldivar, generální ředitel a zakladatel, popisuje vizi RSK takto:

“Vyvinuli jsme RSK, abychom rozšířili funkčnost ekosystému BTC přidáním funkce inteligentních smluv a vylepšili jeho škálovatelnost. To Bitcoinu pomůže stát se finančním systémem budoucnosti.”

Token RBTC je svázán 1:1 s BTC a je nativním tokenem platformy RSK. Nutno ovšem přiznat, že RSK si na severoamerických a evropských trzích nezískal takovou pozornost, jako Ethereum. V zemích latinské Ameriky, odkud projekt pochází, je jeho popularita výrazně vyšší.

Společnost IOV Labs, provozující RSK, získala minulý rok Taringu, největší sociální síť v latinské Americe, kterou používá více než  30 milionů uživatelů. Stojí také za platformou Money on Chain, která vydává stablecoin Dollar on Chain a nedávno rozšířila svou nabídku stablecoinů zajištěných tokenem RIF.

RSK zvládá odbavit až cca 400 transakcí za sekundu. Některé nástroje dostupné ve vrstvě RIF však mohou běžet ještě mnohem rychleji. Například platební protokol Lumino dokáže zpracovat až 5 000 transakcí za sekundu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img