Slovo stablecoin je tento rok hodně skloňované. I my tady v Kryptomagazinu se stablecoinům věnujeme poměrně často a o všech důležitých novinkách se vás snažíme informovat. V jednom z posledních článků jsme hledali odpověď na otázku, jaká bude role stablecoinů v novém digitálním světě finančnictví a dnes se na tyto mince podíváme zase z trochu jiného úhlu pohledu.
Stablecoiny můžeme v zásadě rozdělit na dvě skupiny – zajištěné (collateralized) a nezajištěné (non- collateralized). U těch zajištěných je pak důležité, čím jsou podloženy. Může jít o zajištění fiat měnou, kryptoměnou nebo jiným aktivem – např. zlatem.
Zajištěné (Collateralized) Stablecoiny
- Zajištění reálnou fiat měnou (fiat-backed) – například: TUSD, GUSD, USDC, PAX, USDT
Stablecoiny zajištěné fiat měnou jsou vydávány v souladu se stanoveným poměrem, který je navázaný na konkrétní fiat měnu. Celkový objem vydaných mincí musí být v poměru jedna k jedné s celkovou sumou fiat peněz uložených v bance nebo v trezoru. Například USD Coin (USDC) je vázán 1 : 1 k americkému dolaru. Výhodou je jednoduchost a stabilita. Nevýhodou pak rizika spojená s důvěrou vůči centralizovaným třetím stranám. Hodnota uloženého fiatu bývá často cílem kontrol a auditů, aby bylo jasné, že digitální tokeny jsou opravdu plně kryty uloženými fiat penězi.
- Zajištění jiným aktivem (asset-backet) – například: Digix
Struktura stablecoinů zajištěných jiným aktivem je podobná jako u stablecoinů zajištěných fiat měnou. Jen místo fiat měny je mince vázána na hodnotu “tvrdého” podkladového aktiva. Například Digix nabízí token DGX, kde jeden token se rovná jednomu gramu zlata. Toto zlato je uloženo v trezoru v Singapuru a je každé tři měsíce auditováno, aby se zajistilo, že zlaté rezervy skutečně korelují s celkovou tržní kapitalizací tokenu. Rizika jsou také podobná, opět musíme důvěřovat auditům, že poměr mincí vůči podkladovému aktivu je v pořádku.
- Zajištění jinou kryptoměnou (crypto-backed) – například: DAI
Jak již název napovídá, jde o stablecoiny, které jsou zajištěny hodnotou jiného digitálního aktiva, jako je třeba Bitcoin nebo ETH. Tato struktura je již o něco složitější, protože cena kryptoměn může hodně kolísat (pouhé svázání obou kryptoměn v poměru 1 : 1 nevede ke stabilizaci ceny). Proto byla zavedena více kreativní řešení, jako je třeba řešení společnosti MakerDAO a jejich stablecoinu DAI.
Maker používá kolaterální dluhové pozice (CDP), které fungují podobně jako banka. Smart kontrakty na Ethereu drží kolaterál v ETH a na oplátku poskytují „půjčku“ 66 % DAI. Pokud hodnota ETH roste, je vše v pořádku, úroveň krytí se zvyšuje a zájemce si může v případě zájmu půjčit další stablecoiny. Problém nastává, pokud hodnota ETH klesne pod určitou hodnotu, potom uživatel buď vrátí stablecoiny zpět, nebo kolaterál doplní. Pokud by dlužník nereagoval, je jeho pozice automaticky zlikvidována.
Výhodou tohoto řešení je decentralizace a transparentnost celého systému. Nevýhodou může být nedostatečná diverzifikace digitálního aktiva, které je drženo jako kolaterál (ETH). Na řešení tohoto problému se ale již pracuje a do budoucna se plánují CDP, které umožní smart kontraktům držet více typů aktiv, čímž se zvýší diverzifikace a naopak sníží volatilita.
Ničím nezajištěné (Non-collateralized) Stablecoiny
Algoritmické – například Basis
Algoritmické stablecoiny nejsou podloženy žádným aktivem, ale nastavená logika automaticky upravuje tokenovou nabídku na základě nabídky a poptávky. Dá se to přirovnat k jakési automatizované centrální bance, která provádí měnovou politiku prostřednictvím programového řízení kapitálu (zjednodušeně se snaží udržovat stabilitu měny). Velkou výhodou je nezávislost na jakékoli fiat či digitální měně. K tomu, aby byl tento systém funkční je ale nutná důvěra uživatele, který se rozhodne do systému vstoupit a nezajištěně investovat.
Závěr
Příští generace měn, plateb a vypořádání bude bezpochyby digitální. Fiatem zajištěné stablecoiny mají krom předchozích bodů další velice důležitou funkci. Tou je funkce edukační a osvětová, kdy seznamují uživatele s digitálními ekosystémy, pomáhají jim v tyto systémy získat důvěru a zvyšují povědomí o kryptoměnách.
Jen mě tak napadalo jestli např. USDC který je natvrdo svázaný s fiatem dolar, lze ještě nazývat kryptoměnou? Sice pro převod není potřeba banky, na druhou stranu banka má kontrolu nad jeho hodnotou.