Nerozumíte Bitcoinu, protože věříte, že fiat měny jsou skutečné

0
(0)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Zakladatelka alternativního zpravodajského portálu Popula týkajícího se kryptoměn a blockchainu, Maria Bustillos, se zamyslela nad tím, proč lidé, kteří věří fiat měnám, žijí v iluzi.

Fiat měny jako iluze?

Mnoho lidí stále věří tomu, že Bitcoin je založen pouze na důvěře několika bláznů, kteří si jej koupí za skutečné fiat měny. Pro některé lidi však může být dosti obtížné pochopit, že fiat měny, jako je třeba americký dolar, jsou také pouhou iluzí.

„Americké dolary nejsou podporovány ničím jiným, než vírou bláznů, kteří je přijímají jako platbu, a jiných bláznů, kteří souhlasí, že je přijmou jako platbu od nich. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že v tuto chvíli je iluze v případě dolaru stále uvěřitelnější.“

V roce 2012 publikoval finanční expert James Surowiecki na svém blogu zprávu, že pouze 10 % americké peněžní zásoby existuje ve formě papírové hotovosti a mincí. V roce 2012 se tak jednalo o cca1 bilion USD z přibližně 10 bilionů USD.

Nic tak nebrání tomu, aby stávající bankovní systém ve Spojených státech amerických mohl vytvořit více dolarů. Stejně tomu je i u dalších zemí po celém světě.

Rozdíl mezi dolarem a Bitcoinem

Mezi nejdůležitější kryptoměnou na světě a americkým dolarem existuje několik velkých rozdílů. Veškeré transakce prováděné v bitcoinové síti jsou zaznamenány do blockchainu, který nespadá pod správu žádné autority, jakou by mohla být třeba banka nebo vláda.

Další věc spočívá v tom, že záznamy vytvořené decentralizovanou počítačovou sítí mohou být chráněny proti manipulaci, což může mít také za následek (oproti penězům vydaným vládou) důvěryhodnost a zdravost takovéto měny.

V reakci na tradiční peníze byl vytvořen právě Bitcoin pro řešení této dlouhotrvající slabosti. Kryptoměna byla nastavena na konečný počet 21 milionů BTC a podle matematických propočtů, již kolem roku 2140 nebude možné vytěžit nové mince. Konečný počet BTC je tak zafixován.

Závěr

Pokud chceme pochopit Bitcoin, je důležité se podívat do historie vývoje peněz. Bitcoin je tu s námi teprve pár let a nachází se stále v rané fázi vývoje, Ale již teď u něj můžeme pozorovat obří potenciál pro zastaralé tradiční finanční systémy.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
FAMULUS

Co se týče fiat měn, naprostý souhlas. Co se týče Bitcoinu co když bude dlouhodobý blackout?

spot_img