Marketcap stablecoinů přesáhl 10 miliard – Co přesně to znamená pro cenu kryptoměn

4.9
(11)

Pokud se chcete orientovat v kryptoměnových trzích, je nutné vědět, po jakých indikátorech koukat. Jedním z nejspolehlivějších indikátorů budoucích vzestupů či propadů ceny jsou tzv. stablecoiny a jmenovitě Tether. Ty nyní přesáhly tržní kapitalizaci 10 miliard dolarů. Co přesně to znamená a co můžeme očekávat?

Malý trh = Velká manipulace

Trh kryptoměn je maličký. Celková kapitalizace 260 miliard (v době psaní článku) je ve světě financí vlastně triviální. Entity, které disponují dostatkem majetku, tak mohou s trhem velmi významně pohybovat. A to se také děje.

I proto je trh kryptoměn proslaven svými masivními pohyby, protože jen několik málo hráčů může klidně trh poslat směrem nahoru a nebo směrem dolů. A to v krátkodobém horizontu, protože dlouhodobé horizonty jsou již na manipulaci složitější.

První premisa, kterou tedy člověk musí mít na paměti je, že trh je manipulovatelný. A jedním z největších hráčů na trhu je právě Bitfinex a jeho Tether. Tomu by odpovídala i studie Griffina a Shamse, kteří tvrdí, že předchozí bull run byl výrazně ovlivněn právě Tetherem.

Manipulace trhu je vždy nepříjemná věc a bohužel je to strukturální problém malých trhů ve světě, kde existují superbohaté entity. Tento problém bude s postupem času ustupovat. Čím vyšší bude cena primárně u BTC, tím hůře bude trh manipulovatelný, protože ke spuštění větších pohybů bude potřeba také větší kapitál a tím pádem i větší risk pro danou entitu (např. Tether).

I proto je kruciální, aby kryptoměnová kapitalizace rostla a kryptoměnové systémy se tak staly rezistentními vůči vlivu jednotlivých hráčů. To jistě nějaký čas potrvá, ale stoupající tendence je z dlouhodobého hlediska velmi zřejmá.

Jakou roli hraje nárůst kapitálu stablecoinů?

Každý investor do kryptoměn by se měl logicky ptát, jak velkou roli hraje příliv nových stablecoinů. Ta role je kardinální, alespoň podle toho, co nám říkají tržní data. Na následujícím obrázku je hrubě zakresleno, jak se rostoucí kapitalizace Tetheru promítla do cenového vývoje. Data je potřeba brát s jistou rezervou, protože celková kapitalizace USDT se aktualizuje se zpožděním a tudíž je nutné chápat, že časové rámce nemusí přesně odpovídat.

Graf na obrázku ukazuje vývoj ceny BTC a červená linie je pak celková kapitalizace USDT. I prostým okem lze odvodit, že cenové pohyby BTC jasně korelují s růstem/propadem kapitalizace USDT.

Vzestup v počtu USDT v oběhu značí vzestup BTC a propad kapitalizace USDT naopak značí propad ceny BTC. To má vlastně prozaický důvod. USDT je totiž jedním z kanálů, kterým do kryptoměn přichází nové peníze. USDT tak v podstatě reprezentuje určitou část trhu a její chuť nakupovat/prodávat.

Co přesně značí kapitalizace stablecoinů?

Vzestup počtu (kapitalizace) stablecoinů je reprezentací primárně investic z institucionálního sektoru. V podstatě se jedná o takový sekundární indikátor technické analýzy.

Stablecoiny jako Tether umožňují vstup do světa kryptoměn institucím. Pokud např. chcete vstoupit do kryptoměn skrze Tether, tak minimální investovaná částka je 100 000 dolarů. To jasně značí cílení na institucionální investory (viz. obrázek výše).

Logicky se dá následně dovodit, že růst kapitalizace stablecoinů značí zvýšený zájem o investice do kryptoměn ze strany institucí, které tyto kanály využívají pro vstup do světa digitálních měn. To potvrzují i majitelé burz jako Jesse Powell z Krakenu. Ten v rozhovorech říká, že pokud roste kapitalizace stablecoinů, tak i burzy zaznamenávají zvýšený zájem ze strany institucí.

Powell také rozporoval právě zmíněnou manipulaci ze strany Tetheru. Ačkoliv podle něj může mít Tether vliv na růsty a propady, tak se spíše jedná o to, že je dobrým indikátorem pro masivní zájem ze strany bohatých hráčů a následně situace vypadá jako manipulace. Předchozí argument o manipulaci malého trhu je nicméně stále platný, protože trhem je možné do jisté míry manipulovat.

Co můžeme očekávat dále?

Vzestup kapitalizace stablecoinů na 10 miliard je naprosto bezprecedentní. Na následujícím grafu je možné vidět celkový vývoj kapitalizace a to od února roku 2018. Po nedávném, panickém propadu se kapitalizace stablecoinů vyhoupla do výšin, které prakticky nebylo možné očekávat.

V rámci tří měsíců zde máme vzestup prakticky na dvojnásobek. Tendence růstu stablecoinů je tak naprosto jasná a ukazuje směrem vzhůru. To je do velké míry dobrá zpráva pro Bitcoin a ostatní kryptoměny a bullish indikátor. Následující obrázek pak ukazuje detaily jednotlivých stablecoinů. Ve statistice např. ovšem chybí BUSD z dílny Binance, takže reálná kapitalizace je ještě vyšší.

Podle předchozích událostí se dá logicky předpokládat, že nás v nejbližších týdnech a měsících čeká vzestup cen, který i momentálně vidíme. Vzestup tak bude pravděpodobně spíše pokračovat.

Rizika

Žádný model není bez rizik a ani tento se jim nevyhne. Hlavním hráčem na poli stablecoinů je Tether, který čelí mnohým žalobám a regulačním nesnázím. Tether se rozhodně nedá považovat za důvěryhodnou entitu a i proto je důležité stále pamatovat na to, že vše se může kdykoliv obrátit.

Tether tvrdí, že všechny USDT jsou jedna ku jedné kryté dolarem, ale historie již ukázala, že společnost Tether občas lže o tom, kolik má v rezervách reálných dolarů. Tether je tak nyní do jisté míry také Achillovou patou kryptoměn, protože tvoří významnou část decentralizovaného ekosystému a sám je naprosto a kompletně centralizovaným produktem společnosti Bitfinex.

Závěr

Ve světě obchodu (u kryptoměn platí dvojnásob) je potřeba být připraven i na nejhorší variantu. Vždy je zde strašák v podobě kolapsu Tetheru a svět také obchází strach z koronaviru a kolapsu ekonomického systému. Obojí by tak říkajíc mohlo hodit vidle do nynější, růstové tendence u BTC.

Proto je vždy důležité být připraven jak na propad, tak i na vzestup. Pokud nyní plánujete prodat dům a nakoupit Bitcoin, tak bych radil, abyste to nedělali a investovali s rozumem. Je důležité nevsázet vše na jednu kartu, optimismus je ovšem ve vztahu k ceně nyní na místě.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

perfektni clanek.

Libor

a nemůže být i nárůst treba toho tetheru i z duvodu prodeje btc, umim si predstavit, ze kdyz nekdo spekuluje, ze trh pujde dolu, tak btc prevede na tether a pocka na pokles a pak btc opet nakoupi

Ori

Je úplně jedno jestli spekuluješ na poklesu konečné číslo prodeje se zaokrouhluje pokud je větší poptávka a ty prodáváš tak cena jde nahoru pokud kupuješ a je větší nabídka cena jde dolů , tak že všichni ví stejně h*vno můžeš spekulovat jak chceš , není tomu 2 týdny co na Bitfinexu plno spekulantu spekulovalo na poklesu a přišli o 400 milionu dolarů během pár minut na páku …každý ví h*ovno !

E15

Asi jsem trochu debil, ale důvod existence stablecoinů v podstatě nechápu. Teda kromě nekalých úmyslů jejich emitentů.

Lakatoshi

Tak to ja ho zase chapu asi docela dobre,treba pripade Bitfinexu a USDT :))

spot_img