Je decentralizace pouhá iluze? Aneb etika decentralizovaného rozvoje blockchainu

4.3
(6)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Andrew Singer se ve svém magazínu zamyslel nad tím, jak vypadá etika rozvoje decentralizovaných aplikací a zda slovo decentralizace není u kryptoměn pouhou iluzí. Zamyslel se také nad nejdůležitější kryptoměnou na světě a její svobodou.

Decentralizace pouhá iluze?

Profesorka z Golden Gate University, Michele Benedetto Neitz, před nedávnem prohlásila, že technologie blockchain není tak úplně decentralizovaná, jak si my všichni myslíme.

Za příklad dala hack kryptoměny DAO, ke kterému došlo v roce 2016 a který vedl ke krádeži více než 60 milionů amerických dolarů v Ethereu. V reakci na útok navrhlo sedm hlavních vývojářů nadace Ethereum (společně s Vitalikem Buterinem) hard fork, aby se transakce zvrátila a finanční prostředky byly obnoveny.

V komunitě Etherea to vyvolalo značné pobouření, protože podle decentralizovaných principů technologie blockchain veškerá rozhodovací síla náleží všem účastníkům sítě. Vstoupit do řešení tohoto problému znamená porušení principu decentralizace.

Vyvstalo tak několik otázek, zda slovo decentralizace není pouhou iluzí a do jaké míry mohou vývojáři ovlivňovat chod blockchainu. Vývojář platformy ElectrumSV, Roger Taylor, na svém oficiálním blogu napsal:

„Každý vývojář, který neposkytne čestné informace o možných střetech zájmů, by se měl na sebe dobře podívat a zeptat se, jak eticky se vlastně chová.“

Mnoho profesí a průmyslových odvětví má vlastní etický kodex. Vzhledem k chování lidí a jejich tendencím v jakékoliv oblasti by ale bylo naivní předpokládat, že komunita vývojářů blockchainu není zaujatá nebo že není ve střetu zájmů.

Je důležité si uvědomit, jak velký vliv mají hlavní vývojáři, jako je třeba Vitalik Buterin. Společensky odpovědné standardy tak mohou být řešením, ale přinesou také mnoho kontroverze mezi samotné vývojáře.

Závěr

Ačkoliv se technologie blockchain nachází stále v rané fázi vývoje, vyřešení veškerých etických problémů může zmírnit obavy veřejnosti o technologii blockchain a případně zabránit pozdějšímu vzniku větších problémů, vedoucích ke zpochybnění decentralizace.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img