Vývojáři Etherea pracují na způsobu, jak provádět “neviditelné” transakce

5
(2)

Přání Vitalika Buterina se plní, protože vývojáři přinášejí do sítě Etherea “tajné” transakce. Vytvořili totiž metodu anonymizace transakcí pomocí nového protokolu Umbra. Umbra umožňuje skrýt adresy příjemců, což znamená, že pouze odesílatel je ten, kdo zná totožnost příjemce. Protokol je stále ve zkušební fázi, ale vývojáři doufají, že jej budou moci již brzy implementovat do sítě Etherea.

Umbra na žádost Vitalika Buterina

1. dubna zaslal spolutvůrce kryptoměny Ethereum Vitalik Buterin žádost o zvýšení soukromí u transakcí. A cca o měsíc později bylo jeho přání vyhověno ve formě Umbry, což je protokol, který umožňuje “neviditelné” transakce v síti Etherea. Vitalik sám tuto novinku komentoval takto:

“Další krok ke zlepšení soukromí Etherea (krom neustálého vylepšování Tornado Cash apod). Čistý, snadno použitelný program typu stealth-address-like, který umožňuje odesílat mince na ENS jméno, aniž by svět věděl, že adresát mince obdržel.”

Služba ENS (Ethereum Name Service) je způsob, jak propojit složité Ethereum adresy s “lidsky čitelnými a zapamatovatelnými” jmény – například “Decrypt.eth.” To znamená, že pokud chcete někomu poslat peníze, stačí zadat jeho jméno .eth, aniž byste museli kopírovat a vkládat jeho adresu. Je ale pravda, že propojení vašeho jména s účtem může vyvolávat jisté obavy ohledně ochrany soukromí. Buterin ve svém tweetu tedy požaduje nový způsob, jak někomu poslat peníze bez toho, aniž by se o tom svět dozvěděl.

No a odpovědí na jeho požadavek je protokol Umbra. Ten byl původně vyvinut pro virtuální hackathon HackMoney 2020, ale na žádost Buterina se jej rozhodli implementovat vývojáři Etherea. Aktuálně je k dispozici na testovací síti Ethereum Ropsten.

Jak vlastně Umbra funguje?

Umbra pracuje prostřednictvím jednoduché sady standardů spojených s inteligentními smlouvami, které umožňují „tajné“ adresy. V praxi to znamená téměř anonymní přenos Etherea (nebo jakéhokoli tokenu ERC-20) – na adresu příjemce, aniž by se totožnost tohoto příjemce odhalila.

Odesílatel používá veřejný klíč, který je spojen s novou adresou vygenerovanou příjemcem prostřednictvím služby Ethereum Name Service (ENS). Umbra poté zašifruje data použitá k vygenerování adresy a oznámí přenos prostřednictvím inteligentní smlouvy. Inteligentní smlouvy jsou způsob, jak spustit kód na samotném blockchainu Etherea.

ETH transakce ale vyžadují poplatky a ty musí být nějakým způsobem zaplaceny. Vypořádány jsou v samostatné měně, která se nazývá Gas. Umbra ke svému chodu využívá služeb decentralizované směnárny Uniswap. Vývojáři aktuálně pracují na zprovoznění protokolu na Ethereum mainnetu, ale nejdříve musí vyřešit několik problémů.

„Naší prioritou číslo jedna je bezpečnost a zabezpečení uživatelských prostředků, toto nemůžeme uspěchat.”

A v tom je velký kus pravdy. Kupříkladu právě minulý měsíc bylo ukradeno 25 milionů dolarů z DeFi protokolu dForce. Tyto finanční prostředky sice byly později vráceny, ale to je opravdu vzácná výjimka.

Závěr

Je anonymita příjemce a skrývání transakcí věcí, která Ethereu opravdu zásadním způsobem chybí? Nebo byste v těchto případech raději preferovali využít služeb privacy coinů, jako je třeba Monero?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img