Příští měsíc by mělo být zahájeno první rICO (reversible ICO) – česky vratná / reverzibilní počáteční nabídka mincí. Autorem je ethereový vývojář Fabian Vogelsteller.
Nový typ ICO od tvůrce ERC-20
Fabian Vogelsteller je ethereový vývojář, který navrhl standard ERC-20. Jelikož na tomto standardu běží většna známých tokenů postavených na síti Etherea, lze předpokládat, že také nové “vratné” ICO má slušnou naději na úspěch.
Reverzibilní počáteční nabídka mincí není úplně nová myšlenka. Nápad vznikl již v roce 2018. Nyní však přichází její první využití v praxi. Prvním projektem, který pomocí rICO nabídne své tokeny, se stane LUKSO. Jde o sesterskou síť Etherea, která využívá smart-contract protokol Ethereum Virtual Machine (EVM) a chce zlepšit použitelnost decentralizovaných aplikací.
Za tímto účelem již dříve požádali BaFin o schválení. Nyní, asi měsíc před zahájením, Vogelsteller zveřejnil, že 31. ledna obdržel od německého finančního regulátora kladnou odpověď.
rICO má v Německu zelenou
Jak jistě víte, ICO byly v minulosti extrémně rizikové a po opadnutí bull runu zájem o tyto investice opadl. Zpětně navíc některé z nich prověřoval americký SEC, obdoba německého BaFinu, který dosud některé emitenty, včetně Telegramu, stíhá pro “neschválenou nabídku cenných papírů”.
Vratné ICO naproti tomu slibuje bezpečnější způsob investice. V první fázi si zájemce rezervuje tokeny, které si následně během druhé fáze může a nemusí koupit. Pokud si to z jakéhokoli důvodu rozmyslí, uvolní se zbývající rezervované tokeny a odpovídající množství Etherea mu bude vráceno.
To by mělo snížit rizikovost, zmírnit FOMO a zapojit investory do procesu, behem kterého snáze pochopí, do čeho vlastně investují. Pokud jde o odpověď německého regulátora, Vogelsteller uvádí:
„Vlastně se to regulačním orgánům opravdu líbí, protože celý smysl toho, co dělají, je že se snaží udržet lidi v bezpečí, že? A to je přesně to, k čemu bylo rICO navrženo.“ […]
„Zajímavé je, že v [schvalujícím] dopise vlastně zmínili, že pokud nám chytrý kontakt nedává vlastnictví až do té doby, než uživatel doopravdy kupuje [tokeny], je to v pořádku. Podle mého názoru je to pravděpodobně zatím největší prohlášení regulačního orgánu. Svým způsobem uznávají kód jako zákon, což je velká věc.”
Závěr
Vzniká nový druh ICO – rICO. Zajímavý je z několika důvodů. Jednak má po v zásadě katastrofálí historii ICO přinést vyšší bezpečnost do těchto počátečních nabídek. Dosáhnout toho chce pomocí samotného kódu, nikoli regulací. Finanční regulátor Německa nic nenamítá. A ke všemu jde o výtvor tvůrce ERC-20 standardu. Dost možná jde o významný krok vpřed v uplatňování ochrany investorů přímo v rámci inteligentních smluv.