Jak jsou na tom privacy coiny? Až 99,9 % transakcí Zcash je možné sledovat

5
(3)

Máme tady výsledky jedné zajímavé studie, ve které se odborníci snažili sledovat transakce, které byly prováděny pomocí těch nejlepších privacy mincí, které jsou přímo určeny k ochraně soukromí. Zveřejněné výsledky však ukazují, že 99,9 procent všech transakcí Zcash je možné sledovat. Jak je to možné?

Jednoduše, více než 99 % uživatelů kryptoměny Zcash nevyužívá funkce ochrany osobních údajů, které jim protokol nabízí.

Dvě nejoblíbenější anonymní měny

Vědci z Carnegie Mellon University zveřejnili studii o vlastnostech ochrany osobních údajů kryptoměn Monero (XMR) a Zcash (ZEC) – pravděpodobně dvou nejoblíbenějších kryptografických aktiv, jejichž cílem je nabídnout uživatelům anonymitu.

Výsledky ukazují, že přísné požadavky na zabezpečení a anonymitu kryptoměny Monero  zachovávají statut tohoto kryptoaktiva jako “skutečně nevysledovatelná”. Naopak nedostatečné využití možností ochrany soukromí kryptoměny Zcash ze strany více než 99 % jejích uživatelů podrývá soukromí celé sítě a to i přesto, že ZEC nabízí “silné kryptografické funkce”.

Chování uživatelů Zcash narušuje soukromí

Zcash je decentralizovaná open-source peer-to-peer kryptoměna, která vznikla v roce 2013 oddělením od Bitcoinu (forkem), a jejím hlavním cílem je “úplné přerušení spojení mezi odesílatelem a příjemcem”.

Z výsledků studie vyplývá, že Zcash není v současné době široce využíván a ani zdaleka není preferovanou kryptoměnou darkwebu. Díky speciálnímu kryptografickému protokolu zk-SNARK je ZEC schopen zabránit jakékoli interakci mezi poskytovatelem transakcí a jejich ověřovatelem. Vytváří jakousi “bariéru, která brání úsilí o vzájemné propojení adres”.

Zcash nabízí svým uživatelům anonymní a pseudoanonymní transparentní transakce, přičemž vědci zjistili, že pouze 0,09 % ZEC transakcí (za časové období 30 dnů) plně využívalo funkce ochrany soukromí, které jim protokol nabízí.

“Přestože je po kryptografické stránce Zcash velmi dobře vybaven, uživatelé se chovají způsobem, který plně nevyužívá možnosti ochrany soukromí, takže je lze vystopovat … celková anonymita ekosystému ZEC se tímto chováním drasticky snižuje … Zdá se, že drtivá většina uživatelů dosud nerozumí operačnímu modelu Zcash.”

Monero vítězí na plné čáře

Ve zprávě se dále uvádí, že stále větší počet altcoinů se snaží o anonymitu a tvrdí, že nabízí zcela privátní transakce, na rozdíl od těch pseudoanonymních, které umožňují skoro všechna kryptoaktiva.

Vědci dále popsali několik funkcí kryptoměny Monero, jejichž cílem je zajistit větší míru anonymity. Pro každý výstup transakce se například používají jednorázové adresy, aby se zabránilo propojitelnosti transakcí s jejími účastníky. A problém sledování transakcí se řeší pomocí jednorázových kruhových podpisů, kdy transakci nepodepisuje jen pravý odesílatel, ale také další, jejichž podpisy se vyberou z již použitých výstupů blockchainu a slouží ke zmatení. Tyto kruhové podpisy byly v roce 2017 ještě doplněny o tzv. důvěrné kruhové transakce, které skrývají odesílanou sumu.

V souvislosti s textem výše není proto žádným překvapením, které potvrdily i výsledky výzkumu, že méně než jedno procento XMR transakcí za poslední dva roky bylo možné vysledovat za pomoci nejčastěji používaných analytických metod. Podle vědců ale stále existují speciální modely, které dokáží odhalit transakční vstupy s přesností až 30 %.

Závěr

Ochrana soukromí a anonymita je nejen na internetu velkým tématem a existuje stále se rozšiřující množina digitálních měn, které se této oblasti věnují. Jenže jak ilustruje příklad mince Zcash, je sice důležité mít bezpečné technické řešení, ale ještě důležitější je naučit uživatele jej také používat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img