Jak ochránit své soukromí na internetu? 7 způsobů, které vám v tom mohou pomoci

4.7
(3)

Pandemie koronaviru (a reakce vlád na ni) zvýšila obavy ohledně soukromí a hromadného sledování. Zároveň se během pandemie zvýšila také kybernetická kriminalita. Existuje mnoho možností, jak zabezpečit vaše soukromí a osobní data, včetně prohlížečů na ochranu soukromí, přímo zaměřených na využití decentralizovaných aplikací (dapps).

Rok 2020 měl být rokem soukromí. I v důsledku globálního rozšíření viru COVID-19 se ochrana soukromí dostává stále více do popředí zájmů mnohých občanů. Například Google a Facebook spolupracují na aplikaci pro sledování kontaktů, což se za aktuální situace sice může dít s tím nejlepším úmyslem, ale existují obavy, jestli skutečně po skončení krize bude od podobných opatření upuštěno.

Zároveň se během pandemie objevila nová vlna kybernetické kriminality, od hacků až po phishingové podvody. Aby vaše soukromí na internetu zůstalo zachováno, vám může posloužit následujících sedm bodů.

1. Používejte prohlížeč a vyhledávač, zaměřený na ochranu osobních údajů

Většina moderních webových prohlížečů podporuje doplňky a rozšíření. Věnujte jejich instalaci zvýšenou pozornost. I když to může vypadat, že pocházejí z legitimního zdroje, nemusí tomu tak být vždy. Kupříkladu jeden nešťastník přišel o 16 000 dolarů v Zcash díky škodlivému rozšíření Chrome, které se tvářilo, že pochází od vývojářů hardwarové peněženky Ledger.

Nezapomínejte, že každý web, se kterým komunikujete, včetně vyhledávačů, si může uchovávat záznamy o vaší online aktivitě. Vyplatí se i zvážit použití vyhledávačů, které nesledují vaši historii vyhledávání, jako je například DuckDuckGo. Zvažte též přechod na prohlížeč, který respektuje vaší ochranu soukromí, nejznámější z nich je asi Brave, který automaticky blokuje reklamy, jakož i soubory cookies a zabraňuje sledování. Pro ještě větší úroveň zabezpečení je zde třeba Tor, decentralizovaná síť tvořena tisíci vrstvami směrovačů, které schovají vaši IP adresu.

2. Chraňte svá hesla

Mnoho problémů je způsobeno slabými nebo odcizenými hesly. Snažte se mít svá hesla co nejsilnější. Délka je lepší než složitost, ale i ta je stále důležitá. Heslo, které je delší než 12 znaků a používá řadu speciálních symbolů a znaků, je určitě dobrá volba.

Pro různá přihlášení používejte také různá hesla. Protože většina z nás má mnoho různých účtu, použijte správce hesel, například Lastpass nebo 1Password. Měli byste se ale vyvarovat ukládání krypto hesel nebo seedu do těchto správců. Mějte je uloženy zcela offline.

3. Používejte dvoufaktorové ověřování (2FA)

Dvoufaktorové ověření (2-Factor Authentication nebo 2FA) posouvá vaši bezpečnost ještě o notný krok dál, než “jen” bezpečné heslo. Na zařízení, jako je telefon, máte další kód, ke kterému máte přístup pouze vy. Mnoho webů jej používá jako další způsob zabránění útočníkům v přístupu k datům, čímž se snižuje pravděpodobnost podvodu, krádeže identity nebo ztráty dat.

Používání 2FA je bezpodmínečnou nutností pro každého, kdo má nakoupené nějaké kryptoměny. Bez něj jste velmi náchylní k úokům na vaši SIM kartu (SIM-swapping). Nejznámějšími aplikacemi pro dvoufaktorové ověřování jsou Google Authenticator, Authy či Microsoft Authenicator. Pro fajnšmekry, kteří to myslí se svou bezpečností opravdu hodně vážně, vytvořil Google OpenSK, bezpečnostní klíč s otevřeným zdrojovým kódem, který musí být fyzicky vložen do počítače pro ověření vaší identity.

4. Zabezpečte své e-maily

Zabezpečení e-mailu je další důležitá online oblast, kterou není radno brát na lehkou váhu. Uvědomte si, že pokud se hacker dostane do vašeho e-mailu, mohou být ohroženy i vaše další služby a účty. Někteří poskytovatelé zabezpečených e-mailů, jako je Posteo a ProtonMail používají šifrování typu end-to-end, které vám pomůže zajistit bezpečnost, ale existují i jiné způsoby, jak ochránit vaše soukromí. Nikdy e-mailem neposkytujte osobní údaje, jakou jsou hesla nebo PIN.

5. Sledujte svá mobilní zařízení

Mnoho z nás na chytrých telefonech defacto žije. Jsme aktivní na sociálních médiích, využíváme služeb online bankovnictví, zasíláme zprávy, nakupujeme, pracujeme, telefonujeme a také třeba hrajeme hry. Vzhledem k faktu, že všechny tyto aktivity běží na pozadí a sledují nás, dokážou snadno vytvořit obrázek našich aktivit.

Ujistěte se, že jste svůj telefon zabezpečili silným kódem PIN nebo heslem a pravidelně provádějte audity svých aplikací. Zkontrolujte si, jaká oprávnění aplikace požadují. Zvažte odstranění všech aplikací, které nepoužíváte, vypínejte připojení, jako je Bluetooth či Wi-Fi, pokud je zrovna nevyužíváte. Mějte na paměti, že ani SMS zprávy nejsou úplně bez rizika.

6. Předplaťte si VPN

Virtuální privátní síť vytvoří zabezpečené připojení k jiné síti skrz internet a přesměruje provoz přes VPN server. Kromě skrývání vaší identity, které například inzerentům stěžuje vaše sledování, vám také umožňuje spoofovat (fingovat) vaši polohu, což může být občas užitečné pro obcházení geo restrikcí.

Existuje spousta VPN možností, ale bezplatným službám je lepší se raději vyhnout, neboť často obsahují malware či neúměrné množství reklamy.

7. Vyzkoušejte některé Web3 dapps

Existuje ještě řada dalších možností, jak ochránit své soukromí. Jednou z cest je Web3. Decentralizované aplikace (dapps) jsou aplikace, založené na blockchainu, které umožňují uživatelům převzít kontrolu nad jejich osobními údaji a pomáhají zabránit jejich zneužívání inzerenty či dalšími třetími stranami.

Je fér přidat na tomto místě jedno varování: ekosystém Web3 je stále ještě v plenkách, takže ne vše je úplně dokonalé a bez chybičky, stále ale existuje spousta možností pro ty, kteří jsou připraveni experimentovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img