[Pro začátečníky] Co jsou to DApps a k čemu jsou dobré?

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Tether přidal na blacklist adresy v hodnotě 46 milionů dolarů • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Bitfinex a Tether čelí soudu o 850 mil. USD • Podvody na YouTube stále kvetou • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin a...
Profilový obrázek
Radek Petráš
Vystudoval jsem Pedagogickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni, obor učitelství pro 1. stupeň ZŠ. Říká se, že být učitelem je poslání. V dnešní době stále více platí, že je to spíše k pos.... Nicméně se nevzdávám a dětem se věnuji i v současnosti. Pro Kryptomagazín píšu od června letošního roku a je to pro mě mnohdy dobrý relax po boku stále dobře naladěné Denisky. ..

Bez moderní techniky si už dnešní svět neumíme ani představit. Vždyť také úspěšnost prakticky každé společnosti závisí na jejích technologických možnostech. S příchodem společnosti Ethereum (ETH) se zrodil software známý jako Decentralized Applications (decentralizované aplikace) nebo jednoduše DApps, které vynikají flexibilitou, odolností a průhledností. Jejich základem je technologie, která se nazývá blockchain.

blockchain
zdroj: medium.com

Decentralizace

Nejpopulárnější aplikace dnešní doby byly vytvořeny již před lety, a proto jsou založeny na centralizovaném modelu. Den za dnem se ale objevují nové decentralizované aplikace. Uvnitř decentralizované sítě nejsou na sobě jednotlivé uzly vzájemně závislé a nijak se neomezují. V decentralizovaném systému proto platí, že když je některý z uzlů nefunkční, ostatní mohou stále pracovat dál.

DApps
zdroj: blokt.com

Toto pravidlo v centralizovaném modelu neplatí. Pokud zde totiž dojde k selhání jednoho uzlu, dochází automaticky k selhání celého systému. I přes tuto naprosto zjevnou výhodu DApps se stále spousta vývojářů neztotožňuje s myšlenkou jejich výhody oproti aplikacím tradičním. Jaké silné stránky tedy může decentralizace světu softwaru nabídnout?

Vlastnosti DApps

  • open source= v ideálním případě by se měla řídit autonomií a o všech změnách musí rozhodovat konsenzus nebo většina jeho uživatelů. Zdrojový kód aplikace je k dispozici všem. Každý uživatel má přístup ke kódu pro kontrolu svých dat.
  • decentralizace = všechny záznamy o činnosti aplikace musí být uloženy na veřejném a decentralizovaném blockchainu, aby se zabránilo úskalím centralizace.
  • incentivizováno= validátoři blockchainu by měli být motivováni tím, že budou odpovídajícím způsobem odměněni kryptografickými tokeny.
  • protokol =komunita se musí dohodnout na kryptografickém algoritmu, aby prokázala hodnotu. Bitcoin například používá Proof of Work (PoW).

Přidržíme-li se výše uvedených definic, první DApps je ve skutečnosti Bitcoin (BTC) sám. Bitcoin je totiž soběstačná veřejná kniha, která umožňuje efektivní transakce bez zprostředkovatelů a centralizovaných úřadů.

blockchain
zdroj: blogs.systweak.com

Klasifikace DApps

Podle toho, jaký model blockchainu aplikace DApps využívají, je dělíme do tří kategorií:

Typ I: aplikace DApps mají svůj vlastní blockchain (např. Bitcoin, Factom, Siacoin, …)

Typ II: aplikace DApps používají blockchain typu I. DApps (např. Augur – ETH blockchain, Golem – ETH blockchain, Counterparty – BTC blockchain, …)

Typ III: tyto DApps používají protokol DApps typu II. ( např. SAFE Network – BTC blockchain)

Výhody DApps

Správa peněz – moderní platformy umožňují uživatelům provádět transparentní a rychlé, ne-li téměř okamžité transakce a vyhnout se tak těžkopádným požadavkům banky.

Odolnost vůči cenzuře – nemožnost ovládání sítě ze strany vlády či jednotlivce.

Žádné prostoje – systém peer-to-peer zajišťuje, že aplikace DApps bude nadále fungovat, i když jednotlivé počítače či část sítě bude nefunkční.

Řízení obchodních procesů bez lidské pomoci – využití takových aplikací je možné v oblastech, kde je výhodné snížit pracovní sílu. Typickým příkladem je logistika: každý náklad má speciální čip, který by měl být při příjezdu naskenován, aby automaticky informoval zákazníka.

Decentralizované autonomní organizace – všechna firemní rozhodnutí jsou naprogramována na blockchainu, což umožní přeskočit tu část, kde se na byrokracii a papírování vynakládá velké množství peněz.

Slabiny DApps

Hackerské útoky – množství DApps běží na smart kontraktech s otevřeným zdrojovým kódem. To hackerům umožňuje sítě zkoumat a hledat slabiny.

Použitelnost – mnoho aplikací DApps se potýká se špatným uživatelským rozhraním.

Uživatelé – Dapps se často potýkají s nízkými uživatelskými čísly. Díky tomu jsou méně interaktivní a činí je to méně zabezpečenými, neboť zabezpečení DApps se často může spoléhat na to, kolik uživatelů má.

Závěr

DApps jsou decentralizované aplikace. Vypadají jako normální aplikace a také nabízejí podobné funkce. Hlavní rozdíl je ovšem v tom, že jsou provozovány v síti typu peer-to-peer, jako je blockchain.

I když jsou DApps ještě stále v rané fázi svého vývoje, existují již tisíce aplikací, které mohou nabídnout nesčetné množství služeb – od hraní her, přes sběratelské aplikace až po výměny peněz.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře