[Pro začátečníky] Co jsou to DApps a k čemu jsou dobré?

5
(1)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Bez moderní techniky si už dnešní svět neumíme ani představit. Vždyť také úspěšnost prakticky každé společnosti závisí na jejích technologických možnostech. S příchodem společnosti Ethereum (ETH) se zrodil software známý jako Decentralized Applications (decentralizované aplikace) nebo jednoduše DApps, které vynikají flexibilitou, odolností a průhledností. Jejich základem je technologie, která se nazývá blockchain.

blockchain
zdroj: medium.com

Decentralizace

Nejpopulárnější aplikace dnešní doby byly vytvořeny již před lety, a proto jsou založeny na centralizovaném modelu. Den za dnem se ale objevují nové decentralizované aplikace. Uvnitř decentralizované sítě nejsou na sobě jednotlivé uzly vzájemně závislé a nijak se neomezují. V decentralizovaném systému proto platí, že když je některý z uzlů nefunkční, ostatní mohou stále pracovat dál.

DApps
zdroj: blokt.com

Toto pravidlo v centralizovaném modelu neplatí. Pokud zde totiž dojde k selhání jednoho uzlu, dochází automaticky k selhání celého systému. I přes tuto naprosto zjevnou výhodu DApps se stále spousta vývojářů neztotožňuje s myšlenkou jejich výhody oproti aplikacím tradičním. Jaké silné stránky tedy může decentralizace světu softwaru nabídnout?

Vlastnosti DApps

  • open source= v ideálním případě by se měla řídit autonomií a o všech změnách musí rozhodovat konsenzus nebo většina jeho uživatelů. Zdrojový kód aplikace je k dispozici všem. Každý uživatel má přístup ke kódu pro kontrolu svých dat.
  • decentralizace = všechny záznamy o činnosti aplikace musí být uloženy na veřejném a decentralizovaném blockchainu, aby se zabránilo úskalím centralizace.
  • incentivizováno= validátoři blockchainu by měli být motivováni tím, že budou odpovídajícím způsobem odměněni kryptografickými tokeny.
  • protokol =komunita se musí dohodnout na kryptografickém algoritmu, aby prokázala hodnotu. Bitcoin například používá Proof of Work (PoW).

Přidržíme-li se výše uvedených definic, první DApps je ve skutečnosti Bitcoin (BTC) sám. Bitcoin je totiž soběstačná veřejná kniha, která umožňuje efektivní transakce bez zprostředkovatelů a centralizovaných úřadů.

blockchain
zdroj: blogs.systweak.com

Klasifikace DApps

Podle toho, jaký model blockchainu aplikace DApps využívají, je dělíme do tří kategorií:

Typ I: aplikace DApps mají svůj vlastní blockchain (např. Bitcoin, Factom, Siacoin, …)

Typ II: aplikace DApps používají blockchain typu I. DApps (např. Augur – ETH blockchain, Golem – ETH blockchain, Counterparty – BTC blockchain, …)

Typ III: tyto DApps používají protokol DApps typu II. ( např. SAFE Network – BTC blockchain)

Výhody DApps

Správa peněz – moderní platformy umožňují uživatelům provádět transparentní a rychlé, ne-li téměř okamžité transakce a vyhnout se tak těžkopádným požadavkům banky.

Odolnost vůči cenzuře – nemožnost ovládání sítě ze strany vlády či jednotlivce.

Žádné prostoje – systém peer-to-peer zajišťuje, že aplikace DApps bude nadále fungovat, i když jednotlivé počítače či část sítě bude nefunkční.

Řízení obchodních procesů bez lidské pomoci – využití takových aplikací je možné v oblastech, kde je výhodné snížit pracovní sílu. Typickým příkladem je logistika: každý náklad má speciální čip, který by měl být při příjezdu naskenován, aby automaticky informoval zákazníka.

Decentralizované autonomní organizace – všechna firemní rozhodnutí jsou naprogramována na blockchainu, což umožní přeskočit tu část, kde se na byrokracii a papírování vynakládá velké množství peněz.

Slabiny DApps

Hackerské útoky – množství DApps běží na smart kontraktech s otevřeným zdrojovým kódem. To hackerům umožňuje sítě zkoumat a hledat slabiny.

Použitelnost – mnoho aplikací DApps se potýká se špatným uživatelským rozhraním.

Uživatelé – Dapps se často potýkají s nízkými uživatelskými čísly. Díky tomu jsou méně interaktivní a činí je to méně zabezpečenými, neboť zabezpečení DApps se často může spoléhat na to, kolik uživatelů má.

Závěr

DApps jsou decentralizované aplikace. Vypadají jako normální aplikace a také nabízejí podobné funkce. Hlavní rozdíl je ovšem v tom, že jsou provozovány v síti typu peer-to-peer, jako je blockchain.

I když jsou DApps ještě stále v rané fázi svého vývoje, existují již tisíce aplikací, které mohou nabídnout nesčetné množství služeb – od hraní her, přes sběratelské aplikace až po výměny peněz.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img