[Hot news] Prohlížeč Brave, rival Googlu, odhalil masový únik citlivých dat v UK

5
(1)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Přes 6,9 milionu Britů bylo sledováno společností dříve spojenou s Cambridge Analytica.

400 radnic v UK spolupracuje s firmami na sledování aktivit uživatelů

Nový report prohlížeče Brave zjistil, že přes 400 radnic nechalo alespoň jednu soukromou společnost stopovat uživatele jejich stránek a těžit tak profit z jejich aktivity na internetu.

Stránky, spravované místními radnicemi, také poskytovaly rady pro lidi s postižením, chudé lidi a drogově závislé. Brave zjistil, že 23 radnic poskytovalo informace – nashromážděné pomocí cookies – třetím stranám. Vše se dělo bez souhlasu uživatelů.

Provázanost i na Cambridge Analyticu

Brave zjistil, že radnice poskytovaly služby celkem 6,9 milionu uživatelům a prodávaly je brokerské společnosti LiveRamp. LiveRamp bývala součástí Acxiom Group, která prodávala data nechvalně známé firmě, Cambridge Analytica.

Citlivé údaje mohou být zneužity pro zisk

“Vzhledem k povaze těchto stránek to může odhalit velmi citlivé charakteristiky, týkající se finanční situace a zdravotního stavu člověka,” řekl Dr. Johnny Ryan, hlavní ředitel ochrany soukromí v Brave. “Je neomluvitelné, aby na lidech, kteří hledají pomoc při závislostech, zdravotních postiženích a chudobě na webových stránkách, bylo vyděláváno,” dodal.

Jedno z možných řešení je přejít na Brave

Prohlížeč Brave, konkurent Google Chrome, neshromažďuje takové informace. Místo toho využívá ETH blockchain k nabídce nového typu reklamy. Brave odměňuje uživatele za sledování reklamy svou kryptoměnou, Brave Attention Tokenem (BAT).

Závěr

Sledování uživatelů a zneužívání jejich aktivity na webových stránkách pro vlastní prospěch je rozhodně nepřijatelné. A takový  typ odhalení je vždycky skandál. Jak se k tomu Google a Velká Británie postaví?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: