20letý hacker Joel Ortiz byl obviněn z krádeže pěti milionu dolarů. Svou vinu přiznal a souhlasí s desetiletým trestem. O peníze obral pomocí SIM swappingu zhruba 40 obětí.
Podle Erina Westa, zástupce okresního prokurátora v kalifornském městě Santa Clara, Ortiz minulý týden přistoupil na dohodu. Oficiálně bude odsouzen 14. března. Úřady tvrdí, že Ortiz je první osoba odsouzená za SIM swapping.
„Věříme, že spravedlnosti bylo učiněno zadost. Doufám, že toto je pro komunitu hackerů silné poselství.“
– uvedl Samy Tarazi, jeden z agentů, který se podílel na vyšetřování a výslechu Ortiza.
Prohození SIM (sim swapping) se stále častěji objevuje mezi zločinci jako způsob, kterým mohou ukrást peníze, krypto nebo uživatelská jména na sociálních sítích. Ta mohou být prodána na černém trhu. Účet Instagram @t byl údajně prodán za 40 000 USD v BTC.
Nenechte si ujít článek: Bezpečnostní pravidla v neregulovaném světě kryptoměn
Během SIM swappingu hackeři zavolají operátorovi a vydávají se za svou obět. Tvrdí, že karta byla ztracena a že ji chtějí převést na novou. Zločinci mohou přesvědčit telefonní společnost, jelikož mají vaše data včetně adresy, čísla občanky, rodného číslo a podobně.
Když telekomunikační společnost převede číslo na novou SIM kartu, hackeři mohou obejít dvoufaktorovou autentifikaci (2FA) a připojí se do vaší banky, burzu apod. To je pro ně velmi motivující.
„S telefonním číslem se můžete během několika minut dostat na libovolný účet oběti a ta s tím neudělá vůbec nic.“
– řekl jeden z hackerů.
Tip redakce: Hackeři útočili na banky ve východní Evropě – Jak se bránit?
O SIM swappingu jsme psali již dříve, a zdá se, že poslední dobou opravdu nabývá na popularitě. Zajímavý je i Dusting, podívejte se, o co vlastně jde:
Na kolik peněz si přišli podvodníci v roce 2018 a jak chtějí zaútočit nyní