Legendární kryptograf pracoval na prvním blockchainu již v 90. letech

5
(6)

Jean-Jacques Quisquater, legendární kryptograf, jehož jméno je citováno ve whitepaperu Bitcoinu, se v rozhovoru pro Cointelegraph rozpovídal o vývoji prvního blockchainu.

V roce 1989 začal Quisquater pracovat pro Philips Research Lab v Bruselu. Objektem jeho zájmu byl přechod z analogových médií na digitální systémy.  

“Naším cílem bylo vzít v reálném životě aktuální (analogovou) situaci a zjistit, jak s ní zacházet v digitálních systémech.”

Během této práce jsme objevili mnoho problémů, které bylo třeba vyřešit. Obzvláště velkou péči jsme museli věnovat otázkám správného času. A tak vznikl timestamping. Po důkladném prozkoumání situací, ve kterých je rozhodujícím faktorem časové razítko, nás čekala série velmi pozitivních a slibných setkávání s belgickými notáři.

První blockchain se představuje

Quisquater uvedl, že výzkumná laboratoř vytvořila systém, ve kterém se digitální podpisy notářů používaly k časovým razítkům dokumentů. To vše běželo na distribuované síti a ukládalo se do databáze.

“Vytvořili a představili jsme společně s notáři systém, ve kterém mohli převádět dokumenty do digitální verze (pdf tehdy ještě nebylo), dát na ně digitální podpis a odeslat do centrálního důvěryhodného umístění (ústředního orgánu notářů, kterému říkali ‘Ordre des Notaires). V té době mezi notáři existovala jistá digitální komunikace po modemech (zapomeňte na internet).”

“Dalším problémem bylo, co dělat na centrálním místě”, pokračoval Quisquater. “Zkusili jsme vymyslet, jakým způsobem bychom mohli využít hashovacích kryptografických funkcí, aby bylo možné se bezpečně zaregistrovat k přijímání zpráv, aniž by je bylo možné změnit digitálním podpisem ústředního orgánu.”

“No a jednoho dne jsem zjistil, že je to možné bez použití těchto podpisů, pokud je soubor (řetězec – chain) veřejný pro všechny notáře. Koncept block(chainu) byl vytvořen!”

Bohužel, jak Quisquater dále poznamenal, laboratoř musela čelit stupňujícím se finančním potížím, což nakonec vedlo v červnu 1991 k jejímu uzavření.

Zrodil se Timesec

Quisquater začal poté pracovat pro belgickou univerzitu UCLouvain. V roce 1996 získali společně s Bartem Preneelem grant na projekt Timesec.

“Cílem bylo zavést normy na úrovni ISO (mezinárodní organizace pro normalizaci) a IETF (Internet Engineering Task Force) o bezpečném digitálním čase, abychom získali bezpečnější nástroj, jako NTP (Network Time Protocol),” řekl Quisquter.

Z této doby pochází mnohé průlomové články o použití hashovacích funkcí pro časová razítka. Některé z nich jsou také citovány ve whitepaperu Bitcoinu.

Budování prvního blockchainu

Po obdržení grantu začal Quisquater společně se Stuartem Haberem pracovat na implementaci prvního blockchainu na rychle se rozvíjejícím internetu.

“První blockchain používal deník New York Times k publikování nových hash hodnot společnosti Surety (surety.com). Použili jsme bloky řetězení se 2 bezpečnými hashovacími funkcemi (pro případ, kdy by byla jedna prolomena) a bezpečným pseudonáhodným generátorem.”

Jak Quisquater dále uvádí, IETF se zdály jejich myšlenky příliš komplikované, ale mezinárodní normalizační orghanizaci se podařilo publikovat pracovní verzi dokumentu a poté přímo ISO normu o blockchainech.

Jedním z výstupů tohoto projektu byl také dokument s názvem “Design of a secure timestamping service with minimal trust requirements”, který je citován v Bitcoin whitepaperu.

Pro úplnost ještě dodávám, že jejich systém neobsahoval žádnou formu těžby.

Současnost a závěr

A jestli vás zajímá, co dělá Quisquater v současné době a jestli se stále pohybuje kolem blockchainu, tak mohu s radostí říct, že ano. Nedávno oznámil výrobce hardwarových peněženek Ngrave, který se chystá již brzy představit svou vlajkovou loď Zero, jmenování Quisquatera do funkce poradce. Radit jim (krom obecných pravidel zabezpečení) bude hlavně v otázkách zabezpečení čipu a správnosti kryptografického algoritmu.

A že skutečně neusíná na vavřínech a stále se aktivně zajímá o dění ve světě kryptoměn a blockchainu, dokládají další jeho aktivity. Místo aby si užíval klidného důchodu (je mu již 75 let), tak pomáhá svými zkušenostmi 12 blockchainovým startupům, podílel se na čtyřech ICO a během posledních 3 let absolvoval minimálně 25 rozhovorů na téma blockchain. Přejeme hodně zdraví.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img