Cardano pracuje na mikročipu, který umožní použít krypto bez přístupu na internet

4.7
(3)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Téměř polovina obchodníků s kryptoměnami jsou dlouhodobí investoři • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Počet denních transakcí na ETH blockchainu na ATH • a další články

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě.  TRHY Bitcoin ve čtvrtek zamířil dolů...
Profilový obrázek
Kytka
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Cardano pracuje na krypto-nativním mikročipu, jehož účelem je umožnit použití krypta bez přístupu k internetu. Potenciálně by mohl milionům lidí po celém světě přinést „uživatelský zážitek fiatu“ u kryptoměny.

Offline díky mikročipu

Zakladatel Cardana Charles Hoskinson uvedl, že IOHK pracuje ve své blockchainové laboratoři na University of Wyoming na crypto-nativním mikročipu.

Technologická společnost stojící za kryptoměnou Cardano (ADA) oznámila partnerství s univerzitou ve Wyomingu a dar na výzkum v únoru tohoto roku. Nyní by mohli společně přinést průlomovou technologii. Případy použití daného mikročipu můžou poskytnout zážitek z použití kryptoměny, který se podobá platbě v hotovosti.

Jak to vzniklo

Začalo to, když si polečnost IOHK během zkoumání využití kryptoměny v dodavatelském řetězci uvědomila, že na trhu neexistují žádné čipy, které by mohly uspokojit její požadavky. Uvádí:

„Opravdu jsme si všimli, že nyní bohužel neexistuje žádný tržní standard pro důvěryhodný hardware s otevřeným zdrojovým kódem, který je dostatečně silný, aby mohl být použit s kryptoměnou, ale aby zároveň mohl být použit v dodavatelském řetězci.“

Hoskinson v této souvislosti zdůraznil, že veškerá práce na mikročipu zůstane open-source. Díky tomu bude mít z této práce prospěch nejen samotné Cardano, ale také celá kryptokomunita.

Využití

Pokud jde o případy využití v praxi, mikročip by se například dal použít při sledování dodavatelského řetězce a určení pravosti kabelek Louis Vuitton. Nebo třeba pro řízení přístupu k limitované edici Lamborghini, říká Hoskinson. A dodává:

„A jediní lidé, kteří mají povoleno koupit tyto [modely v limitované edici], jsou ověření zákazníci Lamborghini. […] A tak to, co se vlastně odehraje, je, že pro lidi, kteří jsou ověřenými zákazníky, existuje loterijní systém a pokud vyhrají, mají právo jej koupit. Téměř vždy však toto právo prodávají někomu jinému a vydělávají. Takže je to jako volné peníze, které Lamborghini dává svým zákazníkům.“

Není to jen lambo

Nemusí se však jednat jen o zbytečně drahé předměty. Hoskinson uvádí, že Bitcoin vlastně vznikl jako digitální hotovost – hotovost online.

„Ale co když chcete jít opačným směrem? Co kdybyste chtěli přejít z nativní kryptoměny na něco, co má mezipaměť, jako je uživatelská zkušenost? Bez hardwarové součásti je to velmi obtížné.“

Cardano do značné míry sází na rozvojový svět. Právě pro ně však podle IOHK platí, že např. Africe vlastní chytré telefony pouze 2% ze šesti milionů zemědělců. Většina je tedy offline.

V tom je problém. Víme, že některé kryptoměny si hodně slibují od toho, že pomůžou lidem, kteří jsou tzv. bez banky („unbanked“). Lidé z Cardana vlastně poukázali na to, že to může být nemožné, pokud mnozí nevlastní mobil s internetem, jak jsme si dosud mysleli. Pro ně by bylo obtížné použít krypto, když nemají přístup na internet.

Zakladatel Cardana k tomu, jak to vyřešit, uvádí:

„No, uděláte to, že vytvoříte hierarchii, kde se tato dvě procenta v podstatě stanou něčím na způsob mikro bank, a pak mohou spravovat vydávání těchto tokenů lidem a pak jejich místní telefony nebo infrastruktura mohou [offline transakce souhrnně] verifikovat.“

Čip mohl být vložen do pouzdra na telefon a pro přenos kryptografických klíčů by nevyžadoval internet

Závěr

Technologická společnost zodpovědná za vývoj Cardana přišla s novinkou. Pracují v laboratořích univerzity ve Wyomingu na krypto-nativním mikročipu. Ten by mohl umožnit nemožné – provádět kryptotransakce i bez přístupu na internet. Výsledky vývoje budou dostupné pro celou kryptokomunitu.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře