První blockchain byl nalezen v New York Times z roku 1995

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Tajemnému tvůrci Bitcoinu, známému pod jménem Satoshi Nakamoto, je rovněž přičítáno vytvoření distribuované knihy, známé jako blockchain. Nicméně, první použití blockchainu bylo objeveno na stránkách prestižních novin New York Times, a to o celých 13 let před Nakamotem. 

Blockchain existoval už před Bitcoinem

Blockchain je považován mnoha průmyslovými odvětvími za způsob, jak zlepšit bezpečnost dat a transparentnost, a to při současném snížení provozních nákladů.

Více informací o tom, co je blockchain a jak funguje, naleznete v našem článku zde

Kvůli velkému potenciálu blockchainu je nyní tato technologie testována také pro využití například pro sledování transakcí nad rámec plateb, nebo pro řízení dodavatelského řetězce či komunikaci mezi zařízeními na internetu věcí (IoT).

Vynález z roku 1991

Jedná se o metodu časového označení dat, kterou v roce 1991 poprvé vynalezli Stuttgart Haber a Scott Stornetta, uvádí Motherboard. Nicméně, Haber a Stornetta v té době vnímali technologii jako způsob, jak pomocí tzv. „časového razítka” u digitálních dokumentů prokázat jejich autenticitu.

Ve fyzickém světě je ověřování mnohem jednodušší. Existují například notáři k ověření dokumentů. A někdy stačí i něco tak jednoduchého, jako je zalepení obálky, což může dokázat, že dokument dorazil bez jakékoliv změny. U digitálních dokumentů se však jejich autenticita a to, že nedošlo k žádné změně, dokazuje mnohem obtížněji.

Dva vývojáři se rozhodli vyřešit potřebu ověření digitálních dokumentů. Věděli, že data budou muset být označena časovým razítkem, aby se zajistilo, že jakékoli změny dokumentu budou patrné a pochopili, že bude potřeba zajistit, aby toto časové razítko nebylo možné změnit.

Tip redakce: Jak být ve světě kryptoměn opravdu v bezpečí

ID pro každý dokument

Společně Haber a Stornetta přišli na použití algoritmu šifrování pro vytvoření jedinečného ID pro každý dokument. ID se změní při každé změně dokumentu. Duo nakonec spustilo svou vlastní časovou značku nazvanou Surety.

Hlavní produkt firmy Surety, nazvaný AbsoluteProof, slouží jako nejlepší příklad použití blockchainu ještě dávno před Bitcoinem. AbsoluteProof je software, který slouží ke generování šifrovacího hashování digitálního dokumentu, který je později odeslán společnosti Surety, aby vytvořila tzv. pečeť s časovým razítkem. Pečeť funguje jako jedinečné ID, ověřující pravost dokumentu.

Kopie pečeti je následně poslána na místo, které firma Surety nazvala „univerzální databází registrů” – složenou z hashových zákaznických pečetí, vytvářejících nezměnitelnou knihu záznamů všech zákazníků Surety, které byly kdy vytvořeny. Konstrukce znemožňuje, aby někdo mimo Surety změnil pečeť.

Čím se tedy liší Bitcoin od AbsoluteProof?

Blockchain Bitcoinu a AbsoluteProof od Suerty se liší v tom, že blockchain Bitcoinu je decentralizovaný a tak přidává další vrstvu zabezpečení k technologii, kterou vynalezli Haber a Stornetta.

Jako další “absolutní” důkaz ověřovacího procesu společnosti Surety, zveřejňovala společnost nově přidané hashe jednou týdně v New York Times v malém inzerátu. To je ten záznam zveřejněný v časopise New York Times, datovaný zpětně až do roku 1995, který slouží jako první příklad blockchainové technologie a který inspiroval tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamota, aby vytvořil Bitcoin v roce 2008.

new york times ad suerty

Předloha pro Bitcoin

Ve white paperu Bitcoinu Nakamoto opravdu odkazoval na tři samostatné články, napsané Haberem a Stornettem, z celkových osmi článků, citovaných v textu. Je jasné, že Nakamoto použil systém AbsoluteProof společnosti Surety jako inspiraci pro blockchain Bitcoinu, kde pak zdokonalil to, co původně plánovali Haber a Stornetta.

Mohlo by vás také zajímat: 10 let od publikování white paperu Bitcoinu

Zdroj:
newsbtc.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Díky za článek! To jsou mi novinky! 🙂

spot_img