[Názor] Blockchain opravdu nedokáže vyřešit všechny problémy světa

5
(4)

Technologie distribuované knihy (DLT) má potenciál vyřešit mnoho ekonomických a sociálních problémů, ale není všelékem. Existuje pěkná řádka dalších, které si musíme vyřešit sami.

Krypto komunita byla oprávněně trochu vykolejená (až vyděšená) z plakátu „Bitcoin nás zachrání“, který si minulý týden přinesl jeden z účastníků protestu proti rasové nespravedlnosti v Dallasu.

Byl to svým způsobem dosti nevhodný – byť jistě dobře míněný – pokus o vyvolání narativu, že kryptoměny dokáží mnohem víc, než je realita.

Smrt George Floyda nenechala kryptokomunitu klidnou

Spojené státy zažívají v poslední době mohutnou vlnu protestů proti rasové diskriminaci, která se zvedla po smrti George Floyda, který zemřel během neadekvátního zásahu policie. Ani kryptoměnová komunita nezůstala stranou a vyjádřila širokou podporu protestujícím, a to jak na Twitteru, tak pravděpodobně i přímo v ulicích.

A to dává smysl. Kryptoměnový průmysl totiž vyrostl na základech občanské svobody, hospodářské spravedlnosti a oslovil opravdu pestrou paletu uživatelů: vývojáře, vědce, akademiky, podnikatele, novináře… Krypto dokazuje, že má potenciál být tady skutečně pro všechny.

A co je nesmírně důležité, mnoho kryptoměnových osobností vyjádřilo podporu ideálům hnutí Black Lives Matter (BLM – je mezinárodní aktivistické hnutí, které vzniklo ve Spojených státech v roce 2013. Upozorňuje na případy zvýšeného policejního násilí, rasové nerovnosti a systematického rasismu vůči černochům), protože útlak a násilí vůči jedné skupině by mělo být urážkou nás všech. To odkazuje na slavná slova Martina Niemoellera:

„Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem – nebyl jsem přece komunista.
Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem – nebyl jsem přece sociální demokrat.

Když přišli pro odboráře, mlčel jsem – nebyl jsem přece odborář.
Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat.“

Ne, blockchain není odpovědí na rasovou nespravedlnost a další problémy světa

Asi se všichni shodneme, že technologie blockchain je do budoucna velkým příslibem. Ale úplně stejně, jako nyní ještě nelze označit Bitcoin za spasitele a zachránce situací, ve kterých se ocitneme, tak je také ještě příliš brzy tvrdit, že blockchain je všelékem na všechny problémy světa.

Blockchain může pomoci

Technologie blockchain má řadu případů použití. V některých oblastech je již implementovaná, do dalších si teprve cestu hledá. Distribuovaná účetní kniha je převratným vynálezem, který může řídit efektivitu v mnoha oblastech života (dodavatelské řetězce, volby, správa identit..).

Ale sám o sobě změnu společnosti nepřivodí

Co naopak nemůže? Nemůže zvrátit staletí sociální nespravedlnosti, nemůže změnit lidské postoje a nemůže vyřešit všechny konflikty. Může lidstvu pomoci vyřešit mnoho palčivých problémů, ale ten impuls ke změnám musí přijít od člověka.

Nemůžeme říct, že blockchain by mohl fungovat jako řešení systémového rasismu, který vedl k protestům a vzpourám k USA. A nemá smysl se pokoušet nasadit blockchain na ty problémy, které se dotýkají samé podstaty lidstva.

Uložení záznamů na blockchain – například o násilných incidentech, ve kterých během své policejní kariéry figuroval bývalý policista Derek Chauvin, by mu nezabránilo v zabití Floyda. Historie Chauvinova násilnického chování by ale byla dobře známá a zdokumentovaná.

DLT má před sebou skvělou budoucnost, ale k jejímu nasazení ještě nedozrál čas

Blockchain musí ještě zcela dospět. Ale už teď není pochyb, že nám pomůže v naší snaze napravit minulé zločiny a vytvořit spravedlivější a snad i méně násilný svět. S postupujícím časem nám tato technologie může pomoci vytvořit svět otevřených financí a kontrola nad naší vlastní identitou přinese výhody těm, kdo již ztratili důvěru ve staré systémy a instituce.

Ale zatímco blockchain může být tolik potřebným prostředníkem změny, skutečnou hybnou silou změny bude samotná společnost. Politici budou nuceni počítat s důsledky, které obnáší používání DLT. Nebudou ale naslouchat decentralizované knize, budou poslouchat pouze své lidské voliče.

Blockchain dokáže navždy zaznamenat incidenty policejní brutality – nemůže jim ale zabránit. Blockchain může zaznamenat váš hlas – nemůže ale pro vás hlasovat.

Závěr

My všichni v kryptoměnové komunitě jsme zastánci a propagátory potenciálu technologie distribuovaných záznamů a věříme, že s její pomocí se dá vyřešit mnoho problémů, kterým jsou naše ekonomiky a společnost nuceny čelit. Ale pamatujte, blockchain nedokáže vyřešit vše a zcela jistě nás nedokáže ochránit před námi samými.

To můžeme udělat jenom my…

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img