Fascinující anonymita – Jak jsme zapomněli na to, že internet býval svobodný

5
(4)

Internet v poslední dekádě ztratil jednu ze svých klíčových vlastností, kterou je anonymita zajišťující svobodu. Stejně jako společnost sváže jedince přijímanými normami, tak i internet postupně přešel ze svobodného média na prostředek ke sledování všech a pořád. Kryptoměny mají neuvěřitelný potenciál změnit celou architekturu internetu.

Anonymita je důležitá

K sepsání tohoto článku jsem se dostal vlastně náhodou. Rozhodl jsem se pro nákup nové VPN a k moji velké radosti jsem zjistil, že NordVPN nabízí platbu v kryptoměnách (nejedná se o žádnou reklamu).

Právě v tu chvíli jsem si uvědomil, jak neuvěřitelně obtěžující a nepříjemné je zadávat všude platby pomocí karty a tím dávat všem svoje reálné údaje. Alternativa v platbě pomocí kryptoměn byla neuvěřitelně osvěžující. Žádná jména, žádné adresy ani citlivá data a člověk může zase chvíli na internetu existovat jako anonymní entita.

Pocit svobody, který mi dala platba pomocí kryptoměn, byl tak silný, až mě to překvapilo. A najednou mi došlo, na jaká zvěrstva jsme si na internetu zvykli. Každá platba naprosto jednoznačně identifikuje jedince. A to je jen špička ledovce. To, co provádí Google a Facebook, jsou ještě daleko horší a radikálnější útoky na svobodu jedince a právo na uchování vlastních dat.

Frustrace ze sledování

Věřím, že tento pocit zažívá nemalá skupina populace, která si je vědoma právě nehorázných zásahů do soukromí jednotlivců. A je to hodnota, se kterou je potřeba kalkulovat, pokud člověk bude přemýšlet o budoucnosti ve vztahu ke kryptoměnám.

Hodnota soukromí a dobrého pocitu z jeho zachování může být významným hráčem na poli kryptoměn. Existuje široká skupina uživatelů internetu, kteří tuto potřebu cítí a s postupující centralizací internetu bude i tato potřeba sílit. Čím víc dat o nás budou internetoví giganti sbírat, čím více budou banky zasahovat do našich nákupů, tím více lidí bude stát o možnost využití nezávislého systému.

Nástroje kryptoměn

Většina kryptoměn je pouze pseudoanonymní. To v praxi znamená, že pokud by někdo chtěl odhalit konkrétní účet a osobu za ním, tak je to rozhodně možné. Nicméně odhalování konkrétních osob není snadné, protože celá síť je tvořena pouze sérií znaků, které reprezentují jednotlivé adresy.

Slabinou celé pseudoanonymity je existence centralizovaných burz a KYC/AML procesů. Každá renomovaná burza již vyžaduje KYC procedury. A tudíž většina lidí vstupující do prostoru je již identifikovaná právě pomocí jednotlivých, centralizovaných burz. Pokud o vás burza vydá/prodá data, tak pak už je jednoduché vaše mince sledovat z jedné adresy na druhou.

Dexy, mixéry a anonymní mince

Tento problém má samozřejmě řešení. Ty se dají rozdělit na tři různé oblasti a každá z nich by se měla silně rozvíjet, protože může vrátit lidem na internetu jejich soukromí zpět.

  1. Funkce pro zachování soukromí přímo integrované do kryptoměnových systémů – Do této kategorie budou spadat např. Privacy mince. Monero, Zcash, Dash a mnoho dalších kryptoměn nabízí možnost podstatně vyšší úrovně soukromí, protože není snadné sledovat jednotlivé transakce.
  2. Decentralizované burzy – Jedním ze základních pilířů budoucnosti svobodného internetu jsou decentralizované burzy, které budou nabízet identické služby jako burzy centralizované jen s tím, že vše bude fungovat na decentralizované bázi a bez potřeby důvěry. Směna jednotlivých majetků tak probíhá podle deterministických pravidel a bez účasti třetí strany. Tudíž po vás nikdo nemůže chtít KYC.
  3. Přidané služby pro anonymitu – Do této kategorie budou spadat např. mixéry mincí, které v podstatě promíchají mince z různých transakcí a to tak, aby nikdo nemohl ověřit, odkud mince pochází a tím následně předejít právě možnosti potenciálního sledování.

Tlak na anonymitu je také velmi citelný u kryptoměn, které nemají právě soukromí jako vlastnost. Vývojáři ETH i BTC tak stále přemýšlí, jak zvýšit míru soukromí uživatelů těchto sítí.

Soukromí je svoboda

V dnešní době jsme si zvykli ne na jednoho velkého bratra, ale hned na několik velkých bratrů. Sledují nás tvůrci chytrých telefonů, státní aparáty, internetové korporace, banky a ti všichni si mezi sebou dále data o uživatelích přeprodávají. V podstatě tak vznikl business model, který je založen na průlomu do soukromí každého z nás.

A přesně tento model každým dnem ukrajuje naše svobody v digitálním prostředí, které bylo rájem svobod. Svobodu a vlastní soukromí jsme jako společnost obětovali na oltář služeb zadarmo.

Závěr

Z tohoto světa existují cesty ven a jednou z nich jsou právě kryptoměny. Ty umožňují sebrat moc systémům, budovaných na centralizované bázi a vytvořit systémy, které budou prokazatelně decentralizované a nebudou vyžadovat důvěru třetí straně.

A právě svobodný digitální prostor je jednou z klíčových aplikací kryptoměn, o které se prozatím tolik neví. Za oponou ovšem vzniká rozsáhlá architektura, která může vrátit internetu tolik potřebnou decentralizaci, soukromí a nakonec díky tomu i svobodu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro

Skvělý článek. S názorem autora se zcela ztotožňuji. Díky. 🙂

cohi
Hodnocení článku :
     

Člověk, jak pochopí trochu, proč vznikl bitcoin, tak si možná potom bude i víc vážit soukromí v digitálním světě. Myslím si, že bude potřeba ještě ujít velkej kus cesty, aby se systém decentralizace rozrostl k běžnému využití v internetovém světě.
Každopádně výbornej vhled autora článku do internetového světa, ve kterém žijem.
Palec nahoru a díky;-)

spot_img