Jaký je rozdíl mezi pojmy Blockchain a DLT?

3
(2)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

V poslední době se lze často v rámci nejrůznějších příspěvků týkajících se tématu kryptoměn a decentralizace setkat s užíváním pojmů Blockchain a DLT, avšak nezřídka dochází k jejich zaměňování, případně užívání těchto pojmenování v synonymním významu. Jaký je mezi těmito pojmy tedy rozdíl?

Blockchain

Blockchain je vždy DLT (Distributed Ledger Technology – nejčastěji se překládá jako technologie distribuovaných záznamů), ovšem DLT nemusí být vždy Blockchain. Na první pohled možná matoucí, na druhý pohled velice jednoduché.

Technologie DLT

Technologie distribuovaných záznamů (DLT) je zastřešujícím označením používaným k popisu technologií, které distribuují v rámci databáze záznamy (informace) mezi všemi uživateli, kteří je používají. Ať už soukromě, nebo veřejně. Zatímco do fungování veřejných DLT databází se může zapojit každý (typicky např. Blockchain, na němž „běží“ Bitcoin), soukromé DLT mohou uživatelé využívat jen na základě udělení přístupu.

DLT - infografika

Jak vyplývá z grafického znázornění, Blockchain je pouze jedním z typů technologie distribuovaných záznamů – jedná se o podkategorii širšího pojmu, kterým je DLT. Rozdíl v obsahu těchto pojmů je tedy zřejmý; proč ale dochází v praxi tak často k jejich záměně? Blockchain byl uveden v provoz jako první plně funkční technologie distribuovaných záznamů, což pravděpodobně u mnohých vedlo k vnuknutí představy, že Blockchain je (a bude navždy) jedinou formou DLT architektury, a proto se pro něj začala používat tato dvě na první pohled vzájemně zaměnitelná pojmenování.

Proč bychom měli tyto pojmy rozlišovat?

Vzhledem k tomu, že se svět krypto-aktiv, decentralizace a Fintechu stále mění a překotně vyvíjí, časem byly vytvořeny další a další varianty původního Blockchainu. Ty sice s Blockchainem sdílejí některé základní parametry a principy jako je decentralizace či distribuce, ale v zásadě se natolik liší (např. některé zcela vylučují myšlenku řetězce bloků a lineárně rostoucí databáze, jako například Hedera Hashgraph užívající architekturu DAG – Directed acyclic Graph [1] či RaiBlocks), že zkrátka označení Blockchain, které je tvořeno slovy „block“, tedy blok a „chain“ – tj. řetěz, nést nemohou, resp. takové pojmenování by postrádalo smysl, neboť by neodpovídalo skutečnosti. 

Uvedeného drobného nešvaru v užívání pojmosloví v praxi si dokonce povšimlo již i Ministerstvo financí České republiky a v rámci své veřejné konzultace, kterou připravilo k tématu virtuálních měn a jiných aktiv, jejímž cílem je získat názor odborné veřejnosti na možnosti právního ukotvení virtuálních aktiv a využití technologie Blockchain k evidenci zaknihovaných cenných papírů, tomuto rozlišení věnuje pár řádků: „Blockchain je někdy zaměňován za pojem distributed ledger technology (DLT), to však není zcela přesné. DLT je decentralizovanou databází uchovávající data na distribuované bázi, bez jediného správce. Data jsou vkládána a aktualizována jednotlivými subjekty zapojenými do databáze. Veškeré změny mohou být zapsány a uloženy do všech zapojených zařízení teprve po odsouhlasení většinou. Blockchain je specifický tím, že provedené záznamy nemění, ale připojují se k nim a jsou uspořádány do tzv. bloků, čímž představují lineárně rostoucí databázi.“[2]

S tímto lze bezezbytku souhlasit, přičemž je vhodné doplnit, že je to právě znak linearity řetězení bloků v architektuře systému, jenž lze užít jako určité rozlišovací kritérium, byť se jedná o nikoli úplně přesnou formulaci, neboť v některých případech hybridních DLT architektur ani toto nemusí být vždy platné.

Závěr

Lze tedy shrnout: DLT z povahy věci vždy označuje širší množinu a jako pojem je pojmu Blockchain nadřazený. Je to proto, že ne každý ditributed ledger je Blockchain, zatímco každý Blockchain je vždy druhem DLT, jak je znázorněno výše.

Autor: Mgr. Matyáš Moska – advokátní kancelář ARROWS

[1] Bitcoin wiki: Directed acyclic graphs (DAGs) [online]. 05.12.2018 [cit. 2019-01-24]. Dostupné z: https://en.bitcoinwiki.org/wiki/Directed_acyclic_graphs_(DAGs)

[2] Ministerstvo financí České republiky: Veřejná konzultace – Blockchain, virtuální měny a aktiva [online]. 30. 11. 2018 [cit. 2019-01-24]. Dostupné z: https://www.mfcr.cz/cs/soukromy-sektor/kapitalovy-trh/cenne-papiry/2018/verejna-konzultace-blockchain-virtualni-33613

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
reply@me.me
Hodnocení článku :
     

Nechapu co do toho tahate DAG – DAG blockchainy jsou taky blockchainy akorat nelinearni, u vsech DAG blockchainu (ktere ja osobne znam) validace transakce(bloku) nastava az potom co ji potvrdi nekolik dalsich konsekutivnich bloku na kterych je tato transakce “zachainovana” a potaznmo nekolikrat za sebou potvrzena networkem. Nezni vam toto nejak povedome? Protoze to je za me jedna z definic blockchainu.

Radil bych vam DAG z vaseho clanu vymzat at nematete verejnost a osvezil bych si fundamenty a popripade kdyz si nekde neco prectu tak si to zkusil prvne krytycky overit v hlave predtim nez to napisete na svuj blog.

reply@me.me

Jo koukam ze na te vami referencovane strance to maji blbe: https://en.bitcoinwiki.org/wiki/Directed_acyclic_graphs_(DAGs)#Blockchain_vs_DAG – no holt co by jste chteli od wikipedie fundamentalistu nez se hned stavet do opozice a vrhat spinu na ostatni projekty ze

spot_img