Jaký je rozdíl mezi technologií Blockchain a Distributed Ledger Technology?

3
(6)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

I když jsou pojmy odlišné, hodně lidí si je plete, nebo nezná rozdíly. Pojďme se spolu podívat, jaký je rozdíl mezi blockchainem a distribuovaným ledgerem.

Distribuované ledgery (Distributed ledger technology)

Distribuovaný ledger je databáze replikovaných, sdílených a synchronizovaných digitálních dat, která je geograficky rozložena na více webech v síti. Spíše než centrálního správce jako tradiční databáze (banky, vlády a účetní), disponují systémem synchronizovaných databází, které poskytují historii informací a jsou viditelné pro kohokoli v síti.

Blockchain

Ačkoli distribuované ledgery a blockchain sdílejí stejný původ a účel, a sice decentralizovanou databázi nebo protokol záznamů, nejsou úplně stejné.
Blockchain, který vznikl v roce 2008, je specifickým typem distribuovaného ledgeru s odlišnou sadou funkcí nebo provozních procesů. Používá konsenzuální systém (např. Proof of Work) k určení toho, jak se nové bloky přidávají do řetězců, na rozdíl od distribuovaných ledgerů, které takový řetězec nevyžadují.

Pro shrnutí, blockchain je decentralizovaná databáze, která zaznamenává záznamy seskupováním transakcí (dat) do bloků. Tyto záznamy jsou neměnné, pouze připojitelné a lze je použít k vytvoření a zdokumentování historie mnoha různých věcí.

Typy blockchainů

Blockchainy přicházejí v různých tvarech a velikostech.

Veřejné blockchainy na jedno použití (single-use)

Dá se popsat jako bitcoinová veřejná blockchainová síť, která je zabezpečena nákladným, zato efektivním procesem těžby. Případem použití Bitcoinu jsou platby a ukládání hodnot.

Víceúčelové veřejné blockchainy (multi-use)

Dá se popsat jako Ethereum. Významným rozdílem mezi single-use blockchainem (BTC) a multi-use blockchainem (ETH) je jejich účel a schopnosti. Zatímco Bitcoin poskytuje jednu konkrétní funkci – elektronické platby typu peer-to-peer, Ethereum nabízí platformu, která vývojářům umožňuje vytvářet a zavádět další decentralizované aplikace – například právě Bitcoin. Zde získáte veřejnou síť, ale také síť vývojářů.

Enterprise

V tomto případě neexistuje žádná veřejná síť, ale spíše soukromá síť s povolením pouze na pozvání, která také může obsahovat vývojovou síť. Enterprise blockchain lze založit mnoha způsoby, například konsorciem společností v konkrétních odvětvích, jako je pojištění, bankovnictví nebo zdravotnictví.

Co by měly používat podniky? Blockchain nebo DLT?

To je těžká otázka, na kterou nelze odpovědět bez konkrétních skutečností a potřeb podnikání. Je však možné představit nejoptimálnější teoretické scénáře, kdy může být zapotřebí blockchain nebo jiný typ distribuovaného ledgeru.

DLT Spektrum

Andreas Wallendahl z ConsenSys to pěkně vysvětluje umístěním blockchainu a distribuováním ledgerů do spektra. Na jedné straně máte veřejné blockchainy. Ty mají mnoho uzlů, jsou decentralizované a může je použít kdokoli na světě. Na druhé straně máte jedinou databázi s jedním uzlem a vedle toho, jakmile se trochu posunete směrem ke středu spektra, databáze sdílená pouze mezi dvěma nebo třemi uzly nebo distribuovaný ledger.

Jak vidíte, v tomto spektru existuje velké kontinuum z databáze s jedním uzlem s jednou stranou, což je v podstatě veřejná databáze, ke které má přístup kdokoli na světě. Jak si možná rychle uvědomíte, použití veřejného blockchainu nemá smysl pro drtivou většinu případů obchodního využití.

Skutečností je, že téměř všechny podniky budou buď potřebovat data pouze pro sebe, což znamená, že obyčejná databáze bude obvykle stačit, nebo bude možná muset sdílet data s několika dalšími stranami, které mohou být zpracovány distribuovaným ledgerem. Pokud můžete vyřešit své potřeby pomocí centrální databáze, blockchain není schůdnou možností.

Blockchain nabývá na významu, když více podniků potřebuje udržovat a sdílet data v situaci, kdy je problémem důvěra. Může být použitelný také v případech, kdy spoléhání se na centrální stranu při ukládání a ověřování údajů o transakcích není optimální, nebo pokud existuje požadavek, aby záznamy byly neměnné.

Závěr

Doufám, že vám článek pomohl a objasnil rozdíl mezi blockchainem a DLT. Rozdíly jsou malé, ale existují a velmi často lidé tyto dvě technologie zaměňují. Zaměňovali jste je taky? Dejte nám vědět do komentářů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img