Digitální měny centrálních bank nejsou náhradou za Bitcoin, říká Grayscale

3.6
(7)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Manažer bitcoinových fondů Grayscale v nedávné zprávě společnosti vysvětluje, proč je pojetí CBDC (digitální měny centrálních bank) jako náhrady za Bitcoin nesprávné.

Bitcoin nenahradí digitální měny CB

Zásadní rozdíly mezi Bitcoinem a dalšími decentralizovanými kryptoměnami a mezi CBDC jsou řadě kryptonadšenců zcela zřejmé. Pro všechny ostatní se to nyní pokusil ozřejmit přední manažer Grayscale. Uvádí, že CBDC jsou upgradovanou verzí stávajících tradičních platebních infrastruktur.

Bitcoin je naopak upgradovaná verze samotných peněz jako takových. Zpráva uvádí:

„CBDC jsou někdy považovány za synonymum nebo jako náhrada za digitální měny, jako je Bitcoin, ale představují zásadní odchylku od decentralizovaných protokolů, které jsou vlastní mnoha kryptoměnám. CBDC se pokouší upgradovat platební infrastrukturu, zatímco Bitcoin je pokus o upgrade peněz. Pokud CBDC získají trakci, mohou ve skutečnosti podpořit hodnotu bitcoinů a dalších digitálních měn.“

Smysl CBDC

Philip Bonello vysvětlil, že CBDC jsou digitální verze fiatových měn. Úspěšná digitální měna centrální banky by dle názoru ředitele výzkumu ve společnosti Grayscale mohla zefektivnit distribuci výhod pro občany. Kromě toho pak mohou usnadnit sbírání informací o zákaznících či boj proti praní špinavých peněz.

To současně vyvolává obavy o soukromí a svobodu. Centrální entita, která by měla tuto digitální centralizovanou knihu ve své moci, by současně mohla vidět a spravovat všechny transakce prováděné prostřednictvím CBDC. 

Podle bývalého ministra financí Spojených států amerických Lawrence Summerse současný finanční systém poskytuje nadbytek soukromí. Příliš mnoho soukromí by podle něj mohly vyřešit právě digitální měny centrálních bank. Uvádí:

„Ze všech důležitých svobod se mi zdá, že schopnost vlastnit, převádět a obchodovat s peněžními částkami v hodnotě několika milionů dolarů je jednou z nejméně důležitých svobod, které by vlády měly zachovat. […] Důvodem pro digitální měny centrální banky je vyrovnávání podmínek mezi menšími a většími hráči a ztěžování vzkvétání anonymních forem financování.“

Závěr

Dohled nad stovkami milionů digitálních peněženek uživatelů by i podle Philipa Bonella vyžadoval rozsáhlé změny a výzvy. Ten dodává, že by CBDC mohla vlastně usnadnit tisk peněz, zatímco Bitcoin poskytuje ochranu před cenzurou či zabavením. Digitální dolar podle něj nemůže decentralizovanou měnu vytlačit.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.6 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img